Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sala balowa, kinowa i przestrzeń biurowa. Studenci pokazali wizje na pałac w Rzuchowie [ZDJĘCIA]

Studenci architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu opracowali projekty adaptacji pałacu w Rzuchowie (gm. Kornowac). Efekty zaprezentowano w czwartkowe popołudnie 30 czerwca. Właściciel pałacu chciał, aby koncepcje były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

Sala balowa, kinowa i przestrzeń biurowa. Studenci pokazali wizje na pałac w Rzuchowie [ZDJĘCIA]

- To dla nasz szczególny dzień - mówił Janusz Gładysz, właściciel pałacu, a zarazem prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Dobór Kultury – organizacji która dąży do odnowienia tego miejsca. Cieszył się z nawiązanej współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu. Zapowiedział, że powierzy uczelni zaprojektowanie pierwszej fabryki Śląskich Magazynów Energii; chce, aby był to obiekt nowoczesny, którego wygląd skłoni każdego do podjęcia w nim pracy. Dyrektor fundacji Ewa Mackiewicz dziękowała szczególnie studentom za ich wykonaną pracę. - Współpraca została nawiązana wiosną i w tak krótkim czasie wydała wspaniałe owoce - podkreślała.

Zgromadzonych powitali Ewa Mackiewicz i Janusz Gładysz

Na prezentację oprócz studentów przyszli m.in.: rektor Paweł Strózik, dyrektor Instytutu Architektury Joanna Sokołowska-Moskwiak, poseł Marek Krząkała, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach Łukasz Konarzewski, radny powiatowy Artur Wierzbicki, a także przedstawiciele sołectwa – radny Arkadiusz Ziental i sołtys Jan Radwan.

Nowe spojrzenie

- To są prace kreatywne, wnoszące nowe spojrzenie na ten obiekt. Są merytoryczne i zasługują na realizację - powiedział rektor Strózik. Dodał, że raciborska uczelnia funkcjonuje po to, aby służyć społeczeństwu. - Jestem dumny, że możemy to firmować nazwą naszej uczelni, dzisiaj Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, a wszystko wskazuje na to, że od 1 października już Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu - stwierdził.

Dyrektor Joanna Sokołowska-Moskwiak powiedziała, że nie byłoby tych koncepcji, gdyby nie zaproszenie do współpracy przez fundację, za co dziękowała. - Myśmy zrobili wszystko, aby nie zawieść i tak po cichu sobie myślę, że to się udało - zaznaczyła, dziękując pracownikom instytutu i studentom za współpracę. - Co z tego wyniknie? To jest osobna historia. My chcieliśmy pokazać, że nasze myślenie nie ma granic - dodała.

Studenckie koncepcje oglądał m.in. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach Łukasz Konarzewski

Co zaprezentowali studenci?

Studenci podzielili się kondygnacjami rzuchowskiego pałacu, aby w ten sposób zaproponować rozwiązania dla całego obiektu oraz, aby uczyć się współpracy w ramach jednego projektu.

W efekcie w piwnicy zaproponowano salę naukową, escape room (pokój zagadek), szatnię na odzież wierzchnią oraz „swojskie kino”, czyli przestrzeń z pufami, projektorem i ekranem. Na wyższych kondygnacjach studenci przewidzieli część biurową typu open space, salę konferencyjną, a w jednej z wizji pojawiła się sala balowa. Na najwyższej kondygnacji znalazła się strefa mieszkalna, część biurowa oraz hol, z którego można byłoby dostać się na taras na dachu. Wszystkie kondygnacje miałaby łączyć winda, w efekcie budynek stałby się dostępny dla osób niepełnosprawnych. Mówiono, że całość ma zachować historycznych charakter, nadając obiektowi nowoczesności.

Tę koncepcję przygotowali: Maciej Godlewski i Jakub Juraszczyk. Tak studenci widzą poddasze rzuchowskiego pałacu

To piętro biurowe. Na zdjęciu wizja Moniki Sowy i Dominiki Kalemby

To z kolei piwnica, gdzie zaproponowano m.in. salę kinową. Tę koncepcję przygotowały Małgorzata Staroń i Klaudia Pytlik

Co na to konserwator?

- Mnóstwo wrażeń - dzielił się tuż po prezentacji wszystkich projektów Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach Łukasz Konarzewski. Powiedział, że jeśli chodzi o rzuchowski pałac to nie zachowało się zbyt dużo informacji jak to miejsce wyglądało dawniej. Powiedział, że z konserwatorskiego punktu widzenia nie jest wskazane, aby burzyć jakieś ściany, chcąc w ten sposób łączyć pomieszczenia. - Jestem umiarkowanie zadowolony z tego, co zobaczyłem - oceniał. Szczególnie chwalił koncepcję kondygnacji piwnicznej, gdzie zaproponowano m.in. kino, podobała mu się też wizja sali balowej.

Ludzie

Arkadiusz Ziental

Radny gminy Kornowac

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Joanna Sokołowska - Moskwiak

Dyrektor Instytutu Architektury PWSZ Racibórz

Marek Krząkała

Poseł na Sejm

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

Łukasz Konarzewski

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~escaperunner (91.226. * .201) 06.07.2022 18:15

super inicjatywa, polecam również escape roomy w krakowie - anatomia zbrodni świetna zabawa