Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Słowiańskie pieśni oraz tańce w kręgu - Noc Kupały nad Odrą [ZDJĘCIA][WIDEO]

Na podsumowanie Festiwalu Górnej Odry na przystani miejskiej w Raciborzu zorganizowano Noc Kupały. Wydarzenie zorganizowane przez Raciborskie Centrum Kultury wraz z grupą taneczną MARE, Dręgami znad Górnej Odry oraz dawnymi członkami Grupy Śpiewaczej Sudarynja zgromadziło masę ludzi na Bulwarach Nadodrzańskich. Wspaniały klimat, rozpalone ognisko oraz pochodnie, słowiańskie pieśni oraz wesołe wspólne tańce w kręgu.

Słowiańskie pieśni oraz tańce w kręgu - Noc Kupały nad Odrą [ZDJĘCIA][WIDEO]

Noc Kupały to dawne pogańskie święta przypadające na najkrótszą noc w roku (okolice 21-22 czerwca), czyli przesilenie słoneczne. Na śląsku, Podkarpaciu i na Podlasiu, a także na Słowacji nazywana jest Sobótką lub Nocą Sobótkową. Na Mazowszy to Noc Kupały, Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała, a na Mazurach Palinocka.

Noc Kupały jest najbliższa dawnym, słowiańskim obchodom celebrującym nadejście lata i bliskiego okresu żniw. Może nawiązywać do bóstwa zwanego Kupałą, który był słowiańską wersją boga miłości. Kupałą lub sobótkami nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów.

Noc Kupały to również święto żywiołów - ognia i wody, mającym oczyszczającą moc, kultu płodności, miłości, słońca i księżyca, zakończenia wiosny i powitania lata. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele różnych rytuałów. Wróżono z kwiatów, ziół, wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało zapewnić bezpieczeństwo, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Nieodłącznym elementem było ucztowanie.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kupała (46.204. * .165) 27.06.2022 11:01

I to właśnie w tym dniu Polacy Słowianie powinni obchodzić Dzień Zakochanych, a nie jakieś plytkie walentynki w lutym, sprowadzone i narzucone sztucznie Polakom.

~Hilda (46.204. * .40) 27.06.2022 10:26

Podobne do obrzędów szamana