Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skrzypaczki zamiast sędziów, melomani na ławie oskarżonych. Koncert w sądzie zaczął Dni Raciborza

Organizujemy wydarzenie artystyczne w sali sądowej, bo taki jest zamysł, aby zapraszać raciborzan w nieoczekiwane miejsca w święto miasta - mówiła Karolina Kunicka szefowa wydziału promocji w magistracie. Obecny na koncercie Unique String Quartet były europoseł i znany komentator polityczny Marek Migalski życzył wszystkim, by do sądu przychodzili wyłącznie, by słuchać muzyki.

Skrzypaczki zamiast sędziów, melomani na ławie oskarżonych. Koncert w sądzie zaczął Dni Raciborza
Kwartet smyczkowy Unique String Quartet zaprezentował muzykę filmową w sali sądowej sądu rejonowego w Raciborzu
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Za najlepszą recenzją pomysłu z koncertem w sądzie posłużyło ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem. Trzeba było zorganizować dodatkowy koncert tego samego dnia, by dać szansę kolejnym, licznym chętnym.

- To nie tylko wydarzenie kulturalne, duchowa uczta, ale też kolejna okazja, by zobaczyć to miejsce nie będąc tu na rozprawie. Odrestaurowana sala jest perełką architektoniczną, w ogóle jeśli chodzi o zabytki Raciborza. Cieszę się, że kolejne osoby mogą poczuć piękno tej sali - mówiła Nowinom prezes sądu rejonowego Marzena Korzonek.

Podkreśliła, że jej osobiste pasje muzyczne nie mają tu nic do rzeczy, bo chce zrobić z tego miejsca dobry użytek. - Jest to miejsce o dużej wartości, po prostu dzieło sztuki. Niestosownym byłoby zamykać je tylko dla uczestników postępowań sądowych - zaznaczyła M. Korzonek.

Obserwując zainteresowanie niedawną "Nocą w sądzie", wie, że tego oczekują mieszkańcy. - Sąd jest otwarty na obywatela, to nie jest instytucja zamknięta - podkreśliła.

Jej zdaniem dźwięki kwartetu smyczkowego komponują się z pięknymi wnętrzami. Korzonek lubi tematy filmowe. Szczególnie muzykę z filmów: "Zabić księdza" A. Holland, "Nietykalni" Briana De Palmy czy "Narodziny gwiazdy" z Lady Gagą.

Wśród publiczności spotkaliśmy profesora Uniwersytetu Śląskiego Marka Migalskiego, który organizację koncertu w sądzie uznał za fantastyczny pomysł. - Każdy powinien kontaktować się z sądem tylko przy okazji koncertów - uśmiechał się raciborzanin. Jego ulubiona muzyka filmowa to utworzy z gangsterskiej epopei "Dawno temu w Ameryce" czy klasycznego westernu "Dawno temu na Dzikim Zachodzie".

Anna Kokolus z Raciborskiego Centrum Kultury była w sali sądowej, a jednocześnie koncertowej po raz pierwszy. - To zestawienie: trudne rozprawy w obliczu Temidy, a tu nagle koncert muzyczny, stanowi dodatkowy smaczek Dni Raciborza. Przyznaję, że ta sala rzeczywiście potrafi oszołomić - stwierdziła.

Prezes PTTK Racibórz Andrzej Kuśnierz zaznaczył, że trzeba korzystać z tak rzadkich okazji, jak taki koncert, a jego zdaniem sala jest odpowiednia na projekty artystyczne.

Jedna z twórców programu tegorocznych Dni Raciborza przyznała, że od roku urzędnicy starają się podczas święta miejskiego uruchamiać nowe miejsca wydarzeń kulturalnych. - Muzyka klasyczna pasuje do tego wnętrza, a będzie filmowo, serialowo, a nawet bajkowo - mówiła przed rozpoczęciem wydarzenia.

Pierwszy zastępca prezydenta miasta przypomniał, że był na oficjalnym otwarciu "tego pięknego miejsca", a wcześniej Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik na bieżąco zachwycała się jego remontem. - Mówiła, że to jest cacko i dobrze byłoby, żeby zwykli śmiertelnicy mogli je zobaczyć - wyjaśnił Dawid Wacławczyk. Z filmowej muzyki wrażenie robi na nim temat z serialu "Gra o tron"

Maria Olejarnik także zasiadła w ławach dla publiczności. Podkreśliła w rozmowie z Nowinami, że odrestaurowana sala sądu rejonowego jest bardzo wartościowym miejscem dla Raciborza. - Zostało pieczołowicie odtworzone, według fotografii i przykładów. Tak powstały drzwi, posadzki z cokolikami i te piękne polichromie z orłem pruskim - mówiła nam pani konserwator.

Wiceprezydent Wacławczyk, rozpoczynając w sądzie Dni Raciborza stwierdził, że idea z zeszłego roku sprawdziła się. - Świadomie zrezygnowaliśmy wtedy z formatu imprezy masowej, by przygotować kilkanaście zróżnicowanych propozycji dla różnych grup odbiorców. Żeby Dni Raciborza nie były masówką kupowaną w agencji eventowej, ale by święto miasta wpisało się w tkankę kulturalną, zabytkową i tożsamościową miasta. Kładziemy nacisk na wydarzenia oryginalne i niecodzienne. Przecież mało kto mógł dotąd wysłuchać koncertu muzyki klasycznej w sali sądowej - zaznaczył.

Zachęcał przy okazji do pomocy uchodźcom z Ukrainy jak i mieszkańcom partnerskiego miasta Tyśmienicy. - Zebraliśmy blisko 150 tys. zł poza przekazanymi tam darami. Ta zbiórka pieniężna umożliwiła zakup lekarstw, sprzętu medycznego i żywności. Dziś dla nas ten koncert to sytuacja piękna i bezpieczna, ale proszę o gest solidarności z tymi, którzy bronią się przed agresją rosyjską - podsumował D. Wacławczyk.

Z rozpoczęcia Dni Raciborza prowadziliśmy z sądu transmisję na żywo

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~sadoqwy (185.136. * .73) 10.06.2022 10:11

miejmy nadzieję, że portowy i spółka , już jako zwykli śmiertelnicy poznają uroki tego miejsca w trakcie kolejnych rozpraw gdzie będą sądzeni