Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

I Święto Pszczoły w Gorzycach [ZDJĘCIA]

W związku z obchodami 50-lecia Koła Pszczelarzy w Gorzycach przygotowano szereg wydarzeń mających na celu przedstawienie życia pszczół i pracy pszczelarza oraz promocję pszczelarstwa i konieczność ochrony środowiska naturalnego.

I Święto Pszczoły w Gorzycach [ZDJĘCIA]
Magda Synowiec, Paulina Bogacz, Kamila Juzek i Julia Adamczyk ze szkoły podstawowej w Olzie uczestniczyły w konkursie plastycznym pt. „Malowany ul” fot. F.Kamczyk

Jednym z wydarzeń promujących pszczelarstwo był festyn zorganizowany w niedzielne popołudnie w Gorzycach. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Był między innymi pokaz miodobrania, warsztaty odlewu i tworzenie świec woskowych, konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Malujemy uliki weselne”, warsztaty origami – „Pszczółkowo”. Nie zabrakło też degustacji miodu. Uczestnicy mogli bardzo wiele dowiedzieć się o dzialalności pszczół i pszczelarzy. 

Podczas festynu miało miejsce ogłoszenie wyników konkursów pilotażowych, które odbyły się we wcześniejszym terminie w szkołach podstawowych.

W konkursie poetycko-plastycznym pt. „Życie pszczół malowane wierszem” w kategorii dzieci młodszych tj. klasy I – IV zgłoszonych zostało 10 prac. Pierwsze miejsce zajął Wiktor Brocki z Turzy Śląskiej, drugie Jakub Więsyk z Olzy, a trzecie Zuzanna Górska z Turzy Śląskiej. W kategorii klas V – VIII nadesłanych zostało 18 prac. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Glenc z Gorzyc, drugie Pola Krzyżok z Turzy Śląskiej, a trzecie Maja Manderla z Turzy Śląskiej.

Do konkursu plastycznego „Malowany ul” przystąpili uczniowie z siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Gorzyce. Do każdej szkoły podstawowej znajdującej się na terenie gminy Gorzyce został do końca kwietnia 2022 r. użyczony przez pszczelarza i dostarczony przez organizatora drewniany korpusowy ul. Zadaniem każdego zespołu (2 – 4 osoby) było pomalowanie zewnętrznych ścian ula w dowolny, interesujący sposób farbami akrylowymi. Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce zespołowi w składzie Oliwia Kołodziej, Nina Sobczyńska, Malwina Kucza i Wojciech Broża z Czyżowic, drugie miejsce otrzymali Martyna Cecot i Maja Suchy z Gorzyc, a trzecie Zofia Kozikowska i Małgorzata Ceglorz z Gorzyczek. Swoje prace dostarczyli także uczniowie Świetlicy w Mikołowie oraz wychowankowie placówki Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Wodzisławiu Śl. Obie placówki zostały wyróżnione przez komisją konkursową. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu „Malowany ul” również otrzymali upominki przygotowane przez pszczelarzy.

Kolejny konkurs plastyczny „Malowane uliki weselne” realizowany był podczas trwania festynu i  przeznaczony był dla dzieci w wieku 5-15 lat. W konkursie mogły brać udział dzieci indywidualnie oraz zespołowo (maksymalnie 2 osoby). Zadaniem uczestników  było pomalowanie zewnętrznych ścian ulików weselnych w nawiązaniu do tematyki pszczelarskiej farbami akrylowymi. W konkursie wzięło udział 13 osób. Pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Smiatek i Natalia Smiatek, drugie miejsce Dominika Warło, trzecie miejce Otylia Fuchs.

Fundatorami nagród dla dzieci było Koło Pszczelarzy w Gorzycach, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, Bank Spółdzielczy w Gorzycach i Gminne Centrum Kultury w Gorzycach.

W uroczystościach wzięła udział m.in.: senator Ewa Gawęda oraz wójt Daniel Jakubczyk.

Gorzyckie koło liczy 80 członków, prezesem jest Alfred Świtała.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .162) 31.05.2022 18:51

Piękna inicjatywa !

@Pszczelarz - zgadzam się całkowicie !

~Pszczelarz (10.0. * .89) 30.05.2022 21:31

Pszczoły trzeba szanować. Pszczoły zginą my zginiemy