Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

IV Procesja Konna na św. Urbana w Łubowicach. Tym razem pogoda się udała [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

Blisko 60 koni pojechało w dorocznej procesji ku czci św. Urbana w Łubowicach. To już czwarta odsłona tej procesji na terenie gminy Rudnik. Odbyła się w sobotnie przedpołudnie 28 maja. - Dziękuję za przybycie i wszystkim życzę wygranych pucharów - powitał zgromadzonych wójt Piotr Rybka, prywatnie hodowca koni. - Cieszę się, że znów tak licznie przybyliście do Łubowic. Jest nam niezmiernie miło. To na pewno nas motywuje do organizowania kolejnych edycji - dodała Sylwia Kitel, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu.

IV Procesja Konna na św. Urbana w Łubowicach. Tym razem pogoda się udała [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
Na przodzie z krzyżem w dłoni tradycyjnie jechał Alojzy Ficoń

Zeszłoroczny deszcz odszedł w zapomnienie, bo tym razem uczestnikom towarzyszyła piękna pogoda, kiedy wyruszali w procesję spod ruin pałacu Eichendorffa.

Amazonki: Emilia Korzybska na koniu Callie i Martyna Kasztan na koniu Malibu do Łubowic przyjechały z Rybnika ze stajni Lord Riders. To ich debiut na tej imprezie

Pątnicy w trakcie przejazdu dziękowali oraz prosili przez wstawiennictwo patrona rolników – św. Urbana o błogosławieństwo i urodzaj. Trasa procesji liczyła około 4 km, prowadziła przez Łubowice, Grzegorzowice, Sławików i z powrotem do Łubowic. Przydrożne krzyże to miejsca na modlitwę. Tradycyjnie procesja rozpoczęła się krótkim nabożeństwem z błogosławieństwem, odprawionym przez ks. Piotra Mandalę, który również w procesji pojechał na koniu.

Po powrocie z procesji odbyła się druga część sobotnich atrakcji, były to: zawody w siodłach i zaprzęgach, które towarzyszyły temu spotkaniu po raz trzeci. Wydarzenie zorganizowano pod patronatem Śląsko - Opolskiego Związku Hodowców Koni.

Wyniki

Siodła juniorzy:

 • 1 miejsce - Marta Ficon
 • 2 miejsce- Zuzia Pacharzyna
 • 3 miejsce - Alicja Pacharzyna
 • 4 miejsce - Paulina Newerla

Siodła seniorzy:

 • 1 miejsce - Dominika Kitel
 • 2 miejsce - Tomasz. Czekala
 • 3 miejsce - Marek Strzedula
 • 4 miejsce - Patrycja Pater

Zaprzęgi pary:

 • 1 miejsce - Adam Bugdol
 • 2 miejsce - Adrian Krzemien
 • 3 miejsce - Dariusz Franicznek
 • 4 miejsce - Agnieszka Gierszewska

Zaprzęgi single:

 • 1 miejsce - Kristina Kresalkova (Czechy)
 • 2 miejsce - Alfred Glomb
 • 3 miejsce - Dominika Kitel
 • 4 miejsce - Patryk Kampka

Natalia Bochenek z Anirą do Łubowic przyjechała z Rybnika Chwałęcic. - Jestem tutaj pierwszy raz, byłam ciekawa tego spotkania - powiedziała nam amazonka

Tym razem wójt Piotr Rybka nie powoził bryczki, a usiadł w tej, którą prowadziła Sylwia Kitel - obok pani Sylwii zasiadł jej syn Michael, który w trakcie przejazdu trzymał obraz św. Urbana

Tradycyjnie na procesji pojawiła się reprezentacja stajni z sąsiedniej Ligoty Książęcej, na zdjęciu: Dagmara (na koniu Rubin), Dominika (Sajmon), ks. Piotr (Rodezja), Patrycja (Rosa)

W procesji uczestniczyło blisko 60 koni

Ludzie

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].