Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czesi z Odr zachwyceni Gminą Kuźnia Raciborska [ZDJĘCIA]

Sadzenie drzew, przejażdżka kolejką wąskotorową, spływ kajakowy rzeką Rudą i zwiedzanie rudzkiej bazyliki - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na gości z czeskiego miasteczka Odry, którzy w miniony weekend (6-8 maja) przyjechali do Kuźni Raciborskiej w ramach trwającego projektu pn. "Kuźnia i Odry oczami fotografów".

Czesi z Odr zachwyceni Gminą Kuźnia Raciborska [ZDJĘCIA]
Czesi gościli w regionie w ramach projektu "Kuźnia i Odry oczami fotografów" (fot. Bartosz Kozina)

Przypomnijmy, że to kolejny projekt, który w ciągu 21 lat owocnej współpracy wspólnie realizują te dwa miasta. Celem aktualnego przedsięwzięcia jest ukazanie przyrody, architektury oraz życia w mieście po obu stronach granicy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy Granice".

Leśna eskapada

Pierwszego dnia na uczestników projektu czekała zabawa taneczna z DJ'em zorganizowana w hotelu Spa Laskowo w Jankowicach. Sobotni poranek rozpoczął się od przejazdu do lasu, gdzie po instruktażu udzielonym przez komendanta Straży Leśnej z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Marcina Fischera kilkanaście osób przystąpiło do sadzenia wzdłuż drogi małych dębów szypułkowych. Następnie wszyscy udali się na teren dawnego pożarzyska, gdzie znajduje się wysoka na 35 metrów dostrzegalnia, skąd odpowiednie służby w okresie od wiosny do jesieni wypatrują, czy nie dochodzi do zagrożenia pożarowego.

Marcin Fischer z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie mówi gościom z Czech o rodzaju drzew, które będą sadzić

W programie znalazło się również zwiedzanie Bazyliki Mniejszej w Rudach, po której gości oprowadził mieszkaniec tej miejscowości Henryk Siedlaczek. Spod świątyni uczestnicy udali się do położonej w leśnych ostępach kaplicy św. Marii Magdaleny, znanej jako "Magdalenka" znajdującej się w Goszycach, a będącej pod opieką mieszkańców Tworoga Małego. W drodze powrotnej goście zatrzymali się jeszcze na platformie widokowej, skąd roztacza się widok na młody las.

Jana Veverkova z Odr podziwia okoliczne widoki z wysokości 30 metrów

Spływ Rudą i przejażdżka kolejką

To nie był jednak koniec atrakcji, jakie przygotowali dla gości organizatorzy, bowiem z Rud uczestnicy zostali przetransportowani do rybnickich Stodół, gdzie z przystani kajakowej zawiadywanej przez Stowarzyszenie "Aktywni" z Rybnika udali się w trwającą blisko dwie godziny 7-kilometrową trasę po meandrach rzeki Rudy. Odcinek, choć miejscami niełatwy, sprawił wszystkim wielką frajdę. Intensywną sobotę zakończyła zabawa integracyjna na terenie gospodarstwa edukacyjnego "Kuźnia u Kowola".

Goście z Odr gotowi do spływu. Pierwszy z lewej - Libor Helis - burmistrz miasta Odry

Głównym punktem niedzielnego programu było natomiast zwiedzanie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach, na której uczestnicy projektu zobaczyli również ekspozycję izby regionalnej, a także odbyli przejażdżkę turystycznym składem na odcinku Rudy - Rybnik-Stodoły - Rudy oraz Rudy - Stanica - Rudy. Co ciekawe, lokomotywę do Stanicy poprowadził Oskar Wiltsch - gość z czeskich Odr, który na co dzień pracuje jako maszynista. Ponadto na stacji w utworzonej małej sali kinowej Czesi obejrzeli film dokumentalny autorstwa Bartosza Koziny o znajdujących się na terenie Gminy Kuźnia Raciborska figurach czeskiego męczennika - św. Jana Nepomucena. Pobyt w Kuźni Raciborskiej zakończył uroczysty obiad, po którym goście powrócili do swoich domów.

Oskar Wiltsch pracujący na co dzień jako maszynista poprowadził skład z Rud do Stanicy

Reasumując zaznaczmy, że wizyta w Odrach i rewizyta w Kuźni Raciborskiej stanowiła pierwszy etap wspomnianego na wstępie projektu. Drugim etapem - jak mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Anna Kijek - będzie wydanie albumu fotograficznego, wystawa zdjęć oraz prezentacja multimedialna wykonanych fotografii, która odbędzie się w sierpniu i wrześniu zarówno w Kuźni Raciborskiej, jak i w Odrach.

Grupa chwytając się za ręce próbowała zmierzyć obwód "Cystersa"

Bartosz Kozina


Czytaj także:

Ludzie

Anna Kijek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sucharek (37.30. * .228) 17.07.2022 21:53

Zróbcie coś z przedszkolem w Turzu , ratunku