Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuźnia Raciborska i czeskie Odry wydadzą fotograficzny album

"Odry i Kuźnia Raciborska oczami fotografów" to tytuł nowego projektu, którego realizacji podjęli się Czesi i Polacy w ramach poszerzania współpracy partnerskiej tych miejscowości. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie przyrody, architektury oraz życia w mieście po obu stronach granicy. Do pierwszego etapu realizacji projektu doszło w dniach 22-24 kwietnia w Odrach w Republice Czeskiej.

Kuźnia Raciborska i czeskie Odry wydadzą fotograficzny album
Odry to urokliwa miejscowość w Republice Czeskiej.

Współpraca Kuźni Raciborskiej z czeskimi Odrami trwa od 2001 r. W tym czasie zarówno w Kuźni, jak i w miasteczku położonym u źródeł rzeki Odry doszło do wielu spotkań tak na szczeblu samorządowym, kulturalnym, jak i edukacyjnym, których efektem była wymiana doświadczeń, wycieczki czeskich i polskich uczniów, zawody sportowe czy też publikacja rozmaitych opracowań i wydawnictw. Tym razem wiodącym tematem jest fotografia. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy Granice".

Odry - pierwsze miasto na rzece Odrze. Tymi słowami reklamuje się ta czeska miejscowość.

- Spotkanie miało pierwotnie odbyć się w kwietniu 2020 r., jednak ze względu na epidemię koronawirusa, realizację przedsięwzięcia przełożono o dwa lata - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej Anna Kijek. - Projekt skierowany jest do fotografów-amatorów i ma na celu pokazanie piękna przyrody, architektury i życia w mieście w obu partnerskich miastach - podkreśla szefowa Kuźni Kultury.

Fontanna z 1897 r. na oderskim rynku. Jej twórcą jest wiedeński rzeźbiarz Emil Zimmermann.

W spotkaniu wzięło udział 12 osób tak ze strony polskiej, jak i czeskiej. Pobyt w Odrach zakładał m.in. spacer po rynku, przejście przez park zamkowy oraz wycieczkę ścieżką edukacyjną w kierunku wieży widokowej znajdującej się kilka kilometrów od centrum miasta.

Uczestnicy projektu w drodze do kopalni łupków.

Ponadto, gospodarze umożliwili gościom z Kuźni Raciborskiej zwiedzenie wodnego młyna oraz znajdującej się na jego terenie ekspozycji przedmiotów używanych niegdyś na co dzień w gospodarstwie domowym, a także odwiedzenia miejsca, w którym sprawowany jest kult maryjny. W programie znalazła się także wycieczka do dawnej kopalni łupków oraz zwiedzenie odrestaurowanej kaplicy cmentarnej św. Rodziny.

Uczestnik projektu Artur Stelmaszonek i właściciel wodnego młyna.

Kolejnym etapem realizowanego projektu będzie przyjazd Czechów do Polski, który zaplanowany jest na weekend 6-8 maja. Efektem końcowym będzie wydanie albumu fotograficznego, wystawa zdjęć oraz prezentacja multimedialna wykonanych fotografii, która odbędzie się we wrześniu zarówno w Kuźni Raciborskiej, jak i w Odrach.

Bartosz Kozina

Ludzie

Anna Kijek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].