Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Kultura

Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Stowarzyszenia Florystów Polskich z Turzy Śląskiej

13.01.2022 06:00 | 0 komentarzy | apa

Przepytaliśmy organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu wodzisławskiego. Sprawdź, jakie mają plany na wydarzenia lub działania w nadchodzącym roku, czego udało się im dokonać w 2021 roku oraz czego by sobie życzyli na nadchodzące miesiące. Tym razem odpowiada Kamila Baran ze Stowarzyszenia Florystów Polskich z siedzibą w Turzy Śląskiej. 

Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Stowarzyszenia Florystów Polskich z Turzy Śląskiej
Podczas krajowych eliminacji SkillsPoland Gdańsk 2021.Fot. Stowarzyszenie Floryści Polscy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jak zapowiada się Nowy Rok, czy mają Państwo już plany na wydarzenia lub działania w 2022 roku?

- Kamila Baran: Rok 2022 dla Stowarzyszenia Florystów Polskich jest rokiem ogromnych nadziei, wielkich planów i intensywnych działań. Po raz kolejny patrzymy w przyszłość pełni energii i wiary, że trudna sytuacja pandemiczna na świecie ustabilizuje się na tyle, by nie zagrażać realizacji naszych zamierzeń. Początek roku zaczynamy drugą odsłoną cyklicznego konkursu na Florystę Roku. Aktualnie mamy otwarty nabór zgłoszeń florystów, którzy szczególnie zasłużyli się przy promocji florystyki w kraju i za granicą w roku ubiegłym. Floryści mogą być zgłaszani przez osoby doceniające ich wysiłki w tej materii, ale mogą również sami zgłaszać swe kandydatury. By rekomendować florystę do konkursu wystarczy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie www.floryscipolscy.pl.

W 2022 roku florystów nie zabraknie na pewno na Święcie Róży w Kutnie, gdzie od kilku lat jesteśmy autorami pokazów oraz widowiskowych aranżacji z kwiatów, a także w wielu innych miejscach na mapie florystycznych wydarzeń takich jak na przykład Czarnków, Otmuchów. Jednak największym wydarzeniem, którego organizacja pochłania nas bez reszty jest organizacja Florystycznych Mistrzostw Europu, zwanych Europa Cup, które odbędą się w dniach 26-28 sierpnia w Katowicach. Po raz pierwszy w historii Polska jest organizatorem wydarzenia florystycznego o takiej, międzynarodowej randze, więc czujemy się zaszczyceni, ale i zdeterminowani, by były to niezapomniane chwile dla florystów z całego świata, jak i dla amatorów, których zapraszamy do odwiedzenia MCK w Katowicach w ostatnim dniu mistrzostw. Szykujemy dla nich szereg kwiatowych atrakcji. W ciągu roku nie zabraknie na pewno konkursów tematycznych, inspiracji oraz bieżącego wsparcia merytorycznego dla branży, które jest w standardzie działalności statutowej Stowarzyszenia. 

- Czy mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czego udało się dokonać Państwa organizacji w 2021 roku?

- W ubiegłym roku sytuacja pandemiczna uniemożliwiła nam wzięcie udziału w corocznym Festiwalu Sztuki i Kwiatów na Zamku Książ. Liczymy na to, że tym razem po raz kolejny będziemy mogli zachwycić spektakularnymi dekoracjami kwiatowymi tłumy odwiedzających w majówkę to wyjątkowe miejsce. Pomimo trudnej sytuacji udało nam się jednak zrealizować kilka projektów. Dzięki nawiązanej współpracy z krajowymi stowarzyszeniami państw należących do Grupy Wyszehradzkiej już po raz drugi zorganizowaliśmy konkurs Visegrad OASIS® Cup. Zeszłoroczna edycja odbyła się na Słowacji i okazała się dla nas bardzo szczęśliwa, ponieważ reprezentująca nasz kraj Ewa Bugaj zajęła pierwsze miejsce. Kolejny sukces czekał na nas w Graz (Austria), w którym podczas odbywania się konkursu EuroSkills nasz reprezentant Piotr Glazik zdobył brązowy medal.

To ogromne osiągniecie, ponieważ poziom tych zawodów jest naprawdę wysoki, a od uczestników wymaga się ogromu wiedzy, zdolności i kreatywności. Ostatnim projektem, który udało nam się zrealizować w ubiegłym roku był udział w krajowych eliminacjach SkillsPoland Gdańsk 2021. 90 uczestników w 9 konkurencjach rywalizowało ze sobą o możliwość reprezentowania Polski podczas konkursu WorldSkills w Szanghaju.

- Czego można Państwu życzyć w Nowym Roku 2022 - czego byście sobie życzyli?

- Jeśli będziemy mogli wykonywać nasze zadania w atmosferze spokoju i bezpieczeństwa, bez konieczności nagłych zwrotów akcji, na szybko wprowadzanych zmian i obostrzeń, to będzie to dla nas wymarzona sytuacja. Po przeciągających się przygotowaniach do Europa Cup, którego termin przełożony został ma ten rok, wszyscy chcielibyśmy przejść z etapu planów do etapu ich realizacji. Jeśli moglibyśmy sobie czegoś życzyć, to byłoby to na pewno szerokie wsparcie instytucji i przedsiębiorstw przy tym projekcie oraz  przywrócenie swobody poruszania się po świecie, lecz nade wszystko zdrowie dla nas wszystkich. Czego i Państwu w imieniu wszystkich florystów życzymy na ten nowy rok.