Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kotły na pellet - garść informacji o sposobie na czyste powietrze

Aby zapewnić zrównoważony rozwój i ochronę środowiska Unii Europejskiej, organy unijne postanowiły, że już w najbliższej przyszłości czeka nas koniec tzw. kopciuchów.

Kotły na pellet - garść informacji o sposobie na czyste powietrze

Konieczność modernizacji infrastruktury energii cieplnej w domostwach na terenie UE sprawiła, że kotły na pellet jawią się obecnie jako jedno z najrozsądniejszych rozwiązań. Nie wszędzie jednak rozwiązanie to jest popularne. W niniejszym materiale postaramy się jednak rozwiać szereg wątpliwości, jakie mogą wiązać się z tematem kotłów na pellet.

Jak działa kocioł na pellet?

Na pierwszy rzut oka, kocioł na pellet nie będzie różnił się zbytnio od standardowych kotłów, które spotykane są w wielu polskich domostwach. Wizualnie nie wyróżniają się one od innych urządzeń grzewczych, ale cała ich funkcjonalność tkwi w spełnianych przez nie wymaganiach.

Kotły na pellet, a w szczególności te od renomowanych producentów, takich jak na przykład firma Stalmark, przechodzą bardzo wymagające i żmudne kontrole, które badają ich emisję spalin. Nowoczesne rozwiązania i zastosowanie innowacyjnego paliwa, jakim jest pellet, sprawia, że takie kotły c.o. zostają zakwalifikowane do programu Czyste Powietrze, dzięki czemu zyskujemy pewność co do ich jakości, a także możemy ubiegać się o dotację.

Kotły na pellet to ekologiczne rozwiązanie na lata

Kotły c.o. 5 klasy to urządzenia, które przeszły najwyższy próg kontroli i dopuszczone są na rynek jako jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań dla budynków mieszkalnych. Normy spalania i emisji zanieczyszczeń do atmosfery już teraz są bardzo wymagające, a w najbliższych latach zostaną tylko wyśrubowane. Dlatego też stare piece spalinowe powinny zostać jak najszybciej wymienione, bo w innym wypadku po prostu nie będą mogły być używane.

Czym jest pellet drzewny? 

Pellet to paliwo najnowszej generacji, które zapewnia całej instalacji z kotłem tak świetne wyniki pod względem niskiego zanieczyszczenia atmosfery. To paliwo stałe (występujące w formie kostki o przeróżnej grubości, które jest tak naprawdę sprasowanym odpadem z drewna tartacznego. Używając go, nie tylko obniżamy emisję, ale także dajemy drugie życie trocinom, które jeszcze jakiś czas temu byłyby najzwyklejszym odpadem.

Czy używanie kotła na pellet jest skomplikowane?

W praktyce kotły na pellet są urządzeniami, które bardzo łatwo jest obsłużyć. W dodatku wyposażyć można się w wariant kotła z odpowiednim podajnikiem, za pomocą którego jesteśmy w stanie napełnić zbiornik na nawet 14 dni. Najnowsze modele kotłów wyposażone są w sterowniki pogodowe, które umożliwiają zoptymalizowanie zużycia paliwa (a więc i kosztów w sezonie grzewczym) na podstawie panujących warunków atmosferycznych. W przypadku zmian aury system automatycznie potrafi dopasować spalanie paliwa w taki sposób, by przede wszystkim utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu, a także ekonomicznie dysponować pelletem.

Specjalne moduły GSM, na które decyduje się coraz więcej producentów kotłów na pellet umożliwiają programowanie zarządzania ciepłem, a także zdalną komunikację z kotłem. W zależności od konkretnego modułu, możliwe będzie zatem ustawianie pieca za pomocą wiadomości SMS lub też z poziomu specjalnie dedykowanej aplikacji mobilnej ściąganej bezpośrednio na urządzenie. Możliwe jest też automatyczne zaprogramowanie kotła, byśmy nie musieli martwić się o kontrolowanie go i zmiany ustawień.

W przypadku kotłów na pellet nie należy zadawać pytania czy wymienimy piec, ale kiedy. To rozwiązanie, które w przyszłości będzie normą. To również jego będzie się oczekiwać od gospodarstw domowych, które nie przejdą na inne ekologiczne rozwiązania, na przykład OZE.

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .184) 11.09.2021 13:07

Kiedy przekieruje się cały popyt, w stronę paliw mniej kalorycznych, to żadne oszczędności nie pomogą i takich paliw zabraknie albo będą przedmiotem zręcznej spekulacji rynkowej. To oczywiste, szczególnie, że już kilka dekad pozorujemy oszczędzanie energii, a tak naprawdę ją coraz powszechniej marnotrawimy. To jest taki sam pieprznik pustosłowia, jak gospodarka śmieciami. Z jednej strony wielkie para-uczone truzimy, a w kontrze tysiące bezwstydnych reklam rozpasania i nieograniczonej konsumpcji.

~Denim (83.22. * .24) 11.09.2021 08:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jedno pytanie-czy starczy pelletu dla wszystkich, jak przyjdzie mroźna zima?