Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Naleśnik niejedno ma imię – poznaj naleśniki z różnych stron świata!

Naleśniki to jedno z tych dań, które zna i lubi niemal każdy. Wielu z nas przypominają one smak dzieciństwa i beztroskich chwil. Jeśli chodzi o popularne pankejki, przepis jest na nie niejeden. W wielu polskich domach – choć ciasto przygotowuje się zazwyczaj z tych samych podstawowych składników – naleśniki serwowane są na różne sposoby, z rozmaitymi dodatkami. Potrawa ta jest jednak popularna nie tylko w Polsce. Kto jeszcze je naleśniki i czym się one charakteryzują w różnych zakątkach świata?

Naleśnik niejedno ma imię – poznaj naleśniki z różnych stron świata!

Krótko o długiej historii naleśnika

Nie ma całkowitej pewności co do tego, kto i kiedy wymyślił naleśniki. Niemniej bez wątpienia były one znane już w czasach starożytnych. Co więcej, ówczesny przepis wcale nie różnił się znacznie od obecnego! Prawo do miana „naleśnikowych prekursorów” roszczą sobie zarówno Włosi, jak i Chińczycy. Z kolei do Francji przepis na naleśniki przybył wraz z Katarzyną Medycejską, żoną Henryka II, która poznała go najprawdopodobniej we Florencji.

Amerykańskie pankejki – przepis na dobry początek dnia

Pancakes – w spolszczonej wersji po prostu „pankejki” – to bardzo charakterystyczna potrawa, którą każdy na pewno zna chociażby z amerykańskich filmów, w których pojawiał się motyw śniadania. Istnieją liczne fajne przepisy na amerykańskie naleśniki, natomiast przepis podstawowy zawiera takie składniki jak: mąka, jajko, cukier, mleko i proszek do pieczenia, drożdże lub soda. Mleko można zastąpić jogurtem.

Pankejki różnią się od „europejskich” naleśników przede wszystkim tym, że są znacznie mniejsze, a przy tym grubsze. To niewielkie, puszyste placuszki ułożone w stos i obowiązkowo polane syropem klonowym. Oczywiście syrop można zastąpić innymi składnikami, np. odrobiną roztopionego masła, cukrem pudrem czy dżemem. Świetnie sprawdzi się również krem Nutella® (około 15 g na każdą porcję).

Ciekawostka. Początkowo Amerykanie zajadali się cienkimi naleśnikami. Przepis na pankejki dotarł do Ameryki wraz z pierwszymi europejskimi kolonistami. Pomysł dodania do ciasta naleśnikowego środków spulchniających (początkowo drożdży, później sody) pojawił się dopiero końcem XVIII wieku.

Msemen – smaki Maroka

Msemen to marokańskie naleśniki, które przygotowuje się z ciasta drożdżowego. Ich charakterystyczną cechą jest warstwowa struktura (jak w cieście francuskim) oraz kwadratowy kształt. Naleśniki te przygotowuje się z mąki durum (semoliny), mąki pszennej, drożdży, cukru, masła, wody i szczypty soli. Drożdże łączymy z cukrem i wodą, przesiewamy mąkę, dodajemy sól, mąkę durum i roztopione, wystudzone masło. Następnie łączymy wszystkie składniki i dokładnie wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na kilka niedużych porcji i cienko rozwałkowujemy. Smażymy na mocno rozgrzanej patelni, na odrobinie oleju. Msemen można jeść np. z miodem, dżemem czy kremem Nutella®.

Dobra rada. Chcąc uzyskać wspomnianą warstwową strukturę ciasta, należy je po rozwałkowaniu posmarować odrobiną masła, przesypać delikatnie mąką, ponownie złożyć i rozwałkować – powtarzamy ten proces kilka razy. Dzięki masłu i mące poszczególne warstwy nie skleją się ze sobą i po usmażeniu powstanie wyraźnie warstwowa struktura.

Francuskie Crêpe

Naleśniki francuskie noszą nazwę crêpe, która wywodzi się najprawdopodobniej z łacińskiego crispa, czyli „zwinięty” lub „kręcony”. Wyglądem nie różnią się one bardzo od „polskich” naleśników – również są stosunkowo duże i cienkie. Poza mąką, mlekiem i jajkiem do ciasta dodaje się roztopione masło.

Ciekawostka. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się we Francji naleśniki z dodatkiem sosu wykonanego z soku pomarańczowego, skórki i roztopionego masła.

Rosyjskie bliny – szybkie, proste i pyszne!

Bliny są bardzo lubianym daniem nie tylko kuchni rosyjskiej, ale również białoruskiej i ukraińskiej. To naleśniki na bazie drożdży i mąki gryczano-żytniej (bądź gryczano-pszennej). Do ciasta często dodaje się np. kefir lub kasze różnego rodzaju. Rosjanie uwielbiają bliny w wersji wytrawnej, np. z wędzonym jesiotrem, łososiem, kawiorem, grzybami, ale równie popularna jest ich słodka odsłona, np. z konfiturą lub bitą śmietaną i sosem czekoladowym.

Dobra rada. Bliny należy podawać od razu po przygotowaniu, jeszcze wilgotne i ciepłe – wtedy są najsmaczniejsze. Kiedy wystygną – zwłaszcza, gdy są przygotowane na bazie mąki gryczanej – szybko twardnieją i kruszą się.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].