Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dieta dla kota – najlepsze porady żywieniowe

Układanie diety dla kota to wyzwanie, z którym mierzą się wszyscy opiekunowie mruczących czworonogów. Dobór optymalnego jedzenia, ustalenie porcjowania, a także umieszczenie poszczególnych posiłków w planie dnia to warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby nasz towarzysz rozwijał się szczęśliwie i zdrowo. Wiedza na temat potrzeb pokarmowych pupila jest niezbędna do prawidłowego skomponowania planu żywienia. Chcesz się dowiedzieć, jaka jest optymalna dieta (karma) dla kota? Przeczytaj porady od Whiskas®!

Dieta dla kota – najlepsze porady żywieniowe

Na czym powinna opierać się dieta kota?

Koty to bezwzględni mięsożercy. Oznacza to, że pożywienie, jakie im podajemy, musi zawierać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (tzw. podroby). Dieta kota powinna brać pod uwagę liczbę kalorii oraz ilość składników odżywczych, których proporcje są ustalone z uwzględnieniem takich parametrów, jak:

  • wiek,
  • masa ciała,
  • stan zdrowia,
  • poziom aktywności fizycznej czworonoga.

Wszystkie wymienione wyżej warunki optymalnego żywienia spełniają pełnoporcjowe karmy gotowe dla zwierząt. Różnią się one między sobą smakiem, teksturą i wilgotnością, przy czym zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham dieta kota powinna składać się w 90% (pod względem masy produktów) z pokarmów mokrych. Suche granulki są około 4-krotnie bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków w galaretce lub sosie. Pomagają też dbać o zdrowie jamy ustnej czworonoga, przyczyniając się do redukcji płytki nazębnej.

Dieta dla kota – porady żywieniowe

Odpowiadając na pytanie, jaka dieta dla kota jest najlepsza, można powiedzieć ogólnie: atrakcyjna. Nasi mruczący ulubieńcy mają swoje wymagania i nie zadowalają się wszystkim, co trafia do ich miseczki. Wykazują również instynktowną potrzebę różnicowania swoich posiłków pod względem smaku i tekstury (ale nie składu). Ważnym aspektem żywienia kota jest więc zdrowe urozmaicanie jego diety.

Naturalny sposób odżywiania naszych czworonożnych podopiecznych jest ściśle powiązany z łańcuchem łowieckim. Przed podaniem pupilowi posiłku warto więc zaproponować mu zabawę imitującą polowanie. Po jedzeniu mruczek będzie natomiast potrzebował czasu na odpoczynek, co również należy mu umożliwić.

Miejsce, w którym postawimy kocie miseczki, ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej, aby znajdowało się ono na podwyższeniu, w znacznej odległości od kuwety. Naczynie z jedzeniem powinno być oddalone od tego z wodą o około 50 cm. Należy przy tym pamiętać, że mruczek nie wykazuje instynktownej potrzeby spożywania płynów. Można go do tego zachęcić z pomocą specjalnej fontanny dla kota.

Koty spożywają posiłki średnio 4–8 razy na dobę. Zaleca się, aby podawać im mokry pokarm na śniadanie i kolacje, natomiast naczynie z suchym pożywieniem pozostawiać do dyspozycji na czas naszej nieobecności lub nocnego wypoczynku. Dzięki temu zwierzę może samo decydować, kiedy zaspokoić głód. Takie rozwiązanie ułatwia również dbanie o higienę, ponieważ miseczka z mokrym jedzeniem powinna być wystawiana jedynie na 20–30 minut. Po tym czasie naczynie należy zabrać i przygotować do ponownego użycia.

Dopuszcza się podawanie pupilowi przekąsek pomiędzy posiłkami głównymi. Jest to dobry sposób na wzmacnianie więzi opiekuna z czworonogiem, a także doskonała forma nagrody za właściwe zachowanie. Niektóre przysmaki, np. takie jak WHISKAS® Anti-Hairball, pomagają dbać o dobrą kondycję kota poprzez usuwanie połkniętych włosów z jego układu pokarmowego. Inne służą higienie jamy ustnej pupila. Należy pamiętać, że przekąski nie mogą dostarczać zwierzęciu więcej niż 10% energii pokarmowej. Ich kaloryczność należy również odliczyć od głównych posiłków, jakie mruczek otrzymuje w danym dniu.

Dieta dla kota zmienia się wraz z jego wiekiem. Młode po odsadzeniu od matki powinny otrzymywać pełnoporcjowe karmy gotowe z linii „junior”, które zawierają zwiększone ilości substancji odżywczych wspomagających rozwój organizmu w fazie wzrostu. Mruczki osiągają dorosłość w wieku około 12 miesięcy – wówczas można zacząć stosować dietę dla kotów dorosłych. Z kolei kiedy nasz ulubieniec skończy 7 lat stopniowo należy przestawić go na pokarm dla seniorów.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].