Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Badania geotechniczne gruntu – obowiązek czy dobra wola inwestorów budowlanych

Od 2012 roku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, każda budowa musi być poprzedzona opinią geotechniczną na temat gruntów, celem zrewidowania warunków posadowienia każdego obiektu budowlanego, w tym także domków jednorodzinnych.

Badania geotechniczne gruntu – obowiązek czy dobra wola inwestorów budowlanych

Badania geotechniczne gruntu – obowiązek czy dobra wola inwestorów budowlanych

Od 2012 roku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, każda budowa musi być poprzedzona opinią geotechniczną na temat gruntów, celem zrewidowania warunków posadowienia każdego obiektu budowlanego, w tym także domków jednorodzinnych. To oznacza, że nawet, jeśli planujesz postawić dom w pobliskim sąsiedztwie innych nieruchomości, to również musisz do dokumentacji dołączyć badanie geotechniczne gruntu. Na czym takie badanie polega i ile kosztuje?

Co to jest badanie geotechniczne gruntu?

Nawet jeśli gmina dysponuje rzetelnymi informacjami na temat jakości gleby oraz jeśli obok wybudowane są już domy, to obowiązkiem każdego inwestora budowlanego jest zweryfikowanie m.in. poziomu wód gruntowych oraz sprawdzenie jakości gruntów, na których planowana jest budowa domu rodzinnego.

Badanie geotechniczne gruntu przeprowadza się dwuetapowo:

  •  najpierw niezbędne są działania w terenie, podczas których dokonuje się dwóch, albo nawet trzech odwiertów na miejscu, gdzie ma stanąć dom,
  • następnie przeprowadza się laboratoryjne badanie gruntu, a więc sprawdza się np. rodzaj gleby oraz ustala się głębokość warstwy nośnej.

Jeszcze kilka lat wstecz, wielu właścicieli domów jednorodzinnych wychodziło z założenia, że takie laboratoryjne badania gruntu przydają się tylko przy budowaniu piwnicy, gdzie np. informacje o poziomie wód gruntowych są rzeczywiście niezwykle istotne. Obecnie wykonanie takich badań jest obligatoryjnym elementem pełnej dokumentacji budowlanej.

Dlaczego warto wykonać takie badania?

Firma Geo – Osnowa od wielu lat zajmuje się przeprowadzeniem badań na temat gruntów budowlanych. Te prace traktujemy jednak nie tylko, jako jedną z wielu formalności, ale jako przydatne informacje dla przyszłego inwestora budowlanego. Co zawiera nasz raport? Między innymi informacje o:

  1. rodzaju gleby na działce budowlanej,
  2. rozłożeniu poszczególnych warstw gruntów, co jest szczególnie ważne dla bezpiecznego i trwałego posadowienia domu,
  3. o poziomie wód gruntowych.

Reasumując, klient otrzymuje szczegółowy raport, który zawiera konkretne dane, czy na danym terenie w ogóle możliwe jest budowanie podpiwniczonego obiektu oraz jaki rodzaj fundamentów należy zastosować. 

Badanie gruntu cena

Wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem tych badań, pozostają w gestii inwestora budowlanego. Jeśli wpiszesz w Google frazę: badanie gruntu cena, to uzyskasz bardzo różne dane. Cena zależna jest bowiem między innymi od lokalizacji działki budowlanej i waha się pomiędzy 1000 a 1500 złotych. Warto umówić odpowiednio wcześniej termin z geodetą, ponieważ choć na same odwierty wystarczy jeden dzień, to na wykonanie raportu firma Geo – Osnowa potrzebuje już około dwóch - trzech tygodni. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jaka za badanie gruntu cena będzie na terenie Warszawy i okolic, to skontaktuj się z naszym biurem.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].