Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dawni Słowianie też obchodzili tłusty czwartek. Tylko, że zamiast pączków jedli...

Wytrawna alternatywa dla słodkich pączków, czyli jak to było z tłustym czwartkiem dawno, dawno temu.

Dawni Słowianie też obchodzili tłusty czwartek. Tylko, że zamiast pączków jedli...

Pączki przyrządzane na słodko dotarły do nas w XVI wieku, prawdopodobnie jako wpływ kuchni arabskiej. Wcześniej Słowianie sięgali po typowo tłuste nadzienia. Przypuszcza się, że pierwsze pączki przypominały placki, które nadziewano słoniną i smażono na tłuszczu.

- To właśnie stąd dzisiejsza nazwa Tłustego Czwartku. Chodziło o to, by tym tłustym jedzeniem zapewnić sobie sytość także na zbliżającym się przednówku. To jest właśnie ten moment, w którym świętowanie wiąże się z kultem Jaryły (boga wiosny i płodności) - czytamy w artykule autorstwa Elżbiety "Sigrun" Nogi z raciborskiego Stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry.

Cały artykuł można przeczytać tutaj:

Ludzie

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
JanNiezbędny 11.02.2021 11:43

Nie wiem kto i po co wymyślił tłusty czwartek !!!! Jak ktoś chce to może zrec paczki dziennie . Ja nie jem tym bardziej w ten śmieszny czwartek .