Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Tbilisi – najciekawsze miejsca w stolicy Gruzji

17.11.2020 11:43 | 2 komentarze | (s)

Tbilisi to klimatyczne, pełne zieleni i spokoju miasto. Zdecydowanie różni się od większości europejskich stolic – zatłoczonych, z szybkim tempem życia. Tutaj zabytki zwiedza się wyjątkowo przyjemnie, spacerując od atrakcji do atrakcji. Sprawdź, co szczególnie warto zobaczyć w Tbilisi.

Tbilisi – najciekawsze miejsca w stolicy Gruzji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kameralny urok stolicy Gruzji niekoniecznie wynika z jej wielkości, ponieważ Tbilisi zamieszkuje ponad milion osób. Być może to kwestia mentalności, kultury oraz zabudowy, która zazwyczaj nie sprawia wrażenia wielkomiejskiej.

Tbilisi – jak tam dotrzeć i jak poruszać się po mieście?

Do Gruzji zdecydowanie najłatwiej dostać się drogą powietrzną. Połączenia lotnicze z polskich miast realizowane są do Kutaisi, Batumi, a także właśnie Tbilisi. W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty warto sprawdzić wyszukiwarkę lotów, dostępną np. na stronie: www.fru.pl/tanie-loty/do-Gruzja-GE/. Po Tbilisi najwygodniej przemieszczać się metrem (do dyspozycji są dwie linie), autobusami i marszrutami, które jeżdżą po ustalonych trasach, ale zatrzymują się na życzenie pasażerów. Pamiętaj, że metro kursuje od godziny 6.00 do północy. Ciekawą atrakcją jest także kolejka linowa, która kursuje od cerkwi Metechi do twierdzy Narikala.

Twierdza Narikala i inne zabytki Tbilisi

Prowadząca na starówkę aleja Szota Rustavelego to najbardziej reprezentacyjna ulica Tbilisi. Warto zacząć od niej zwiedzanie i obejrzeć usytuowane po obu stronach budynki – Teatr Opery i Baletu, gmach gruzińskiego parlamentu, a także muzea i kamienice.

Nad miastem górują ruiny zamku Narikala. Aby dostać się na wzniesienie, pojedź kolejką linową, która rusza z placu Europejskiego, spod cerkwi Metechi. Twierdza Narikala pochodzi z IV wieku i jest dziełem Persów, którzy w tamtym okresie panowali na terenie dzisiejszej Gruzji. Po eksplozji w 1827 roku z twierdzy zostały tylko ruiny, które można podziwiać do dziś. Niedaleko zamku znajduje się pomnik Matki Gruzji (Kartlis Deda). Na starówkę najlepiej wrócić krętą ścieżką z dużą ilością schodów.

Tbilisi słynie także z łaźni siarkowych – kiedyś było ich aż 65. Najbardziej charakterystyczną z nich jest prawdopodobnie położona w dzielnicy Abanotubani łaźnia Orbeliani z bogato zdobioną fasadą przypominającą wejście do meczetu. Jeśli lubisz spacery w pięknych okolicznościach przyrody, wybierz się do Narodowego Ogrodu Botanicznego. Zobaczysz tam m.in. duży wodospad i przerzucony nad nim most, a także bambusowy las i wiele innych atrakcji botanicznych.

Budowle sakralne w Tbilisi – które warto zobaczyć?

Mocną stroną Tbilisi są niewątpliwie piękne świątynie. Koniecznie odwiedź imponujący sobór Trójcy Świętej, będący największą budowlę sakralną Gruzji i siedzibę patriarchy Eliasza II. Mimo że jest nowym budynkiem, którego budowę ukończono w 2004 roku, warto zobaczyć wieczorem podświetlony gmach. Inne obiekty polecane w przewodnikach to m.in. ormiański kościół św. Jerzego z XVIII wieku, katedra Sioni, a także najstarsza w Gruzji cerkiew Anczischati z VI wieku.

Materiał zewnętrzny