Wtorek, 14 lipca 2020

imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury

RSS

Wewnętrzne ściany w budynku - nośne i działowe, czym się różnią

30.06.2020 15:24 | 0 komentarzy | (s)

Przegrody wewnątrz domu dzielimy na nośne i działowe. Pełnią różne funkcje i nie są budowane w taki sam sposób. Wiedza o tym, która ściana w domu jest konstrukcyjna, a która działowa niezbędna jest wówczas, gdy planujemy np. zmianę układu pomieszczeń i chcemy wyburzyć jakąś przegrodę.

Wewnętrzne ściany w budynku - nośne i działowe, czym się różnią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W celu rozpoznania, czy dana ściana jest działową czy konstrukcyjną, powinniśmy sprawdzić, które ściany na niższych kondygnacjach domu nie stanowią podpory dla przegród na wyższych piętrach. Mury, które się nie pokrywają, prawdopodobnie będą ścianami działowymi. Innym sposobem jest sprawdzenie grubości przegrody. Ściany nośne są zwykle grubsze i bardziej masywnie. 

Ściany konstrukcyjne, czyli nośne - co je wyróżnia?

Przegrody nośne budowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów. Dobrym przykładem są bloczki z autoklawizowanego betonu komórkowego dostępne m.in. na building-companion.pl/szczegoly-promocji/ytong. Ściany nośne są podporą domu. Przenoszą obciążenia ze stropu, dachu, balkonu oraz przegród na wyższych kondygnacjach budynku na ściany fundamentowe i inne części konstrukcyjne domu. Ich grubość najczęściej sięga ponad 20 cm. Wszelkie ingerencje w układ ścian nośnych dokonywane są na etapie adaptacji projektu domu i wymagają od architekta obowiązku ponownego przeliczenia konstrukcji dachu. Wewnętrzne ściany nośne budowane są łącznie z przegrodami zewnętrznymi. Cechuje je wysoka ognioodporność i izolacyjność. Mają bowiem za zadanie nie tylko podtrzymywać ciężar, ale też separować pomieszczenia, a w przypadku domów wielorodzinnych także sąsiadujące ze sobą mieszkania. Przegrody nośne w budynku wymagają specjalnej technologii łączenia ich ze ścianami zewnętrznymi. W tym celu najczęściej wykorzystywana jest metoda przewiązywania murów. Jest to wpuszczanie w przegrody zewnętrzne bloczków bądź pustaków stanowiących konstrukcję ścian wewnętrznych (na ok. 15 cm głębokości). Takie połączenia wykonywane są zwykle na co drugiej warstwie ściany. 

Ściany działowe - lżejsze i cieńsze od nośnych

Ściany działowe są mniej istotne pod względem konstrukcyjnym niż nośne (jedyny ciężar jaki przenoszą to własny i obciążenie elementów, które są na nich zamocowane). Ich główną rolą jest oddzielenie pomieszczeń i zapewnienie właściwej akustyki w każdym wnętrzu. Dają większe możliwości pod względem przebudowy - większość z nich nadaje się do wyburzenia np. w trakcie prac remontowych. Są lżejsze i cieńsze (średnio 6-12 cm) w porównaniu z przegrodami konstrukcyjnymi. W trakcie wznoszenia ścian działowych, których grubość przekracza 9 cm, miejsce styku obu murów należy połączyć stosując kotwy ze stali ocynkowanej. Jedną z powszechnych metod wznoszenia ścian działowych jest konstrukcja lekkiego szkieletu. Polega ona na dwustronnym zabudowaniu ściany płytami gipsowo-kartonowymi. Dla lepszej izolacji akustycznej, warto wypełnić wnętrze ścianek np. wełną mineralną. 

Materiał zewnętrzny