Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Czym jest Fair Trade?

26.06.2020 12:26 | 0 komentarzy | (q)

W ostatnim czasie coraz częściej możemy zobaczyć przy różnych produktach (szczególnie w sklepach internetowych ze zdrową żywnością) charakterystyczne logo Fair Trade. Co ono oznacza i czego możemy się spodziewać po przedmiotach nim oznaczonych? Przyjrzyjmy się tej koncepcji bliżej.

Czym jest Fair Trade?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Idea Fair Trade

Ta angielska fraza oznacza dosłownie sprawiedliwy handel. Wspomniana sprawiedliwość dotyczy nie konsumentów, ale producentów - celem ruchu jest przeciwdziałanie wyzyskowi pracowników, który ma miejsce szczególnie w biednych krajach. Sytuacja w wielu miejscach jest naprawdę przytłaczająca - zarobki na plantacjach kawy to według Koalicji Sprawiedliwego Handlu jedynie 50 centów dziennie (to niecałe 2 złote - nie ma możliwości utrzymania za taką kwotę jednej osoby, a co dopiero całej rodziny). Problemy dotyczą nie tylko płac, ale ogólnej charakterystyki pracy w tych miejscach. Nie można liczyć na jakąkolwiek opiekę medyczną, a urlopy czy zwolnienia lekarskie nie istnieją. Właśnie dlatego powstała wspomniana wcześniej organizacja - jej celem jest promowanie sprawiedliwego traktowania pracowników, ale też uczciwych cen za produkty (sprzeciw wobec kolosalnych marż, które stosuje się szczególnie w przypadku towarów egzotycznych - marża i koszty transportu stanowią ogromną większość ich cen) czy transparentności handlowej i odpowiedniego traktowania kontrahentów. Ważnym aspektem działań jest edukacja konsumentów - tylko oni mogą zmienić obecną sytuację.

Jakie produkty są oznaczone znakiem Fair Trade i co je charakteryzuje?

Najważniejszą kategorią certyfikowanych przez Fair Trade towarów jest żywność, chociaż mogą to być też zabawki, kosmetyki, odzież, a nawet złoto. Kupując je, możemy być pewni, że na całej drodze wytwarzania nie nastąpił wyzysk żadnego pracownika - każdy z pośredników i robotników był godziwie opłacany, miał też zapewnione właściwe świadczenia socjalne. Producent certyfikowany nie może zatrudniać dzieci (to niestety powszechna praktyka w krajach trzeciego świata). Istnieje jednak więcej korzyści z zakupu takich produktów - powstają one przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko naturalne (muszą być przygotowane odpowiednie metody), w przypadku produktów pochodzenia roślinnego należy ograniczyć stosowanie środków i nawozów chemicznych. Towary znakowane jako Fair Trade nie zawierają też GMO, co dla wielu będzie istotną zaletą.

Produkty Fair Trade - gdzie kupić?

Dostępność certyfikowanych produktów w hipermarketach jest nadal niewielka, dlatego kiedy planujemy zakupy spożywcze najlepszym miejscem będzie sklep internetowy ze zdrową żywnością SpizarniaRydzynska.pl (tzw. żywnością ekologiczną). W przypadku innego rodzaju towarów dominują sklepy specjalistyczne lub oferty internetowe. Warto jednak wybierać sprawdzone, pewne źródła - podejrzanie niska cena może sugerować, że produkt jest znakowany niezgodnie z prawem i nie spełnia standardów Fair Trade.

Podsumowanie

Czy warto zainteresować się produktami Fair Trade? Z pewnością tak, szczególnie jeśli chodzi o żywność - oprócz wsparcia ruchu promującego sprawiedliwe traktowanie pracowników, możemy mieć również pewność, że kupowane towary są wolne od GMO i produkowane zgodnie ze standardami ochrony środowiska naturalnego. Ceny produktów Fair Trade w sklepach internetowych ze zdrową żywnością nie są znacząco wyższe od innych, a w zamian uzyskujemy szereg profitów, wliczając w to wyższą jakość.

Materiał zewnętrzny