Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Cebulki tulipanów do uprawy doniczkowej

25.06.2020 14:15 | 0 komentarzy | (q)

Wybierając odpowiedni gatunek tulipanów i dbając o przestrzeganie zasad ich pędzenia – czyli przyspieszonej uprawy doniczkowej, możemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami również w domowym zaciszu. Tulipany w doniczkach można także hodować wtedy, gdy po prostu nie chcemy czekać do wiosny na ich kwitnienie – już nawet w lutym będziemy mogli napawać się ich pięknem.

Cebulki tulipanów do uprawy doniczkowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie odmiany tulipanów do doniczki?

Uprawa tulipanów w doniczkach nie jest jednak tak prosta, jak w przypadku klasycznych upraw ogrodowych na rabacie. Po pierwsze nie wszystkie odmiany tulipanów sprawdzą się do tego typu hodowli. Po drugie, trzeba zadbać o to, aby cebulki tulipanów przeznaczone do pędzenia w doniczkach miały odpowiednią wielkość. Olbrzymie znaczenie dla powodzenia uprawy ma również sposób ich sadzenia. Zacznijmy jednak od tego, jakie tulipany nadają się do tego typu hodowli.

Podstawowym warunkiem sukcesu pędzenia jest to, że tulipany doniczkowe nie powinny być zbyt wysokie. Dlatego najlepiej sprawdzają się tutaj niskie odmiany, które nie osiągają więcej niż 25 centymetrów wysokości. Odmianami tulipanów, które można z powodzeniem stosować w uprawach doniczkowych, są m. in.:

  • Tulipa Pulchella Violacea
  • Tulipan Batalina Bright Gem
  • Tulipan Kaufmaniana Johann Strauss
  • Tulipa Pulchella Albocaeruela Oculata
  • Tulipan botaniczny Pinocchio
  • Tulipan botaniczny Red Riding Hood
  • Tulipan Greiga Concerto i Czaar Peter

Oczywiście można także pędzić inne odmiany tulipanów w warunkach domowych. Istnieje nawet sposób na ograniczenie wzrostu roślin poprzez skrócenie okresu chłodu i zapewnienie im dużej ilości światła w czasie wzrostu. Ostatecznie można użyć regulatora wzrostu, jednak nie jest to zalecane, ponieważ zalega on długo w podłożu, przez co ponowne użycie ziemi może być problematyczne.

Źródło: Cebulki tulipanów > www.bilscy.info/tulipany-ogrodowe

Rozmiar cebulki tulipanów i sposób sadzenia

Kolejnym istotnym czynnikiem udanej hodowli doniczkowej jest odpowiedni rozmiar cebulki tulipanów. W tym przypadku szczególne znaczenie ma rozmiar cebulki, musi być ona duża – w grę wchodzi rozmiar powyżej 12, ewentualnie 11/12 – jeśli tulipany mają zakwitnąć później. Odstępstwem od tej reguły są te odmiany tulipanów, które z zasady posiadają małe cebulki. Główna zasada jest jedna, im wcześniej tulipany mają zakwitnąć, tym większy rozmiar cebulki należy wybrać.

Oprócz wielkości cebulki tulipanowej znaczenie ma również wielkość doniczek, bo od tego zależy, ile będziemy mogli umieścić w niej cebulek. W doniczkach o średnicy 13 cm możemy posadzić nawet 5 cebul. Tutaj trzeba również dopilnować, aby od dna doniczki dzieliła cebulę przynajmniej 5 centymetrowa warstwa ziemi. Cebulki tulipanów sadzimy w taki sposób, aby ich wierzchołek (1/3 cebulki) wystawał na zewnątrz, ustawiając je dłuższym bokiem do krawędzi doniczki.

Podłoże pod cebulki tulipanowe i warunki przechowywania cebulek

Przy pędzeniu tulipanów duże znaczenie odgrywa także podłoże. Warto zadbać o to, aby było jak najlepszej jakości. Przede wszystkim powinno być czyste, o pH w granicach 6-7. Dobrze sprawdza się mieszanka składająca się z ziemi ogrodowej i torfu – z przeważającą częścią tej pierwszej oraz z niewielkim dodatkiem piasku. Taki podkład raczej nie wymaga stosowania dodatkowego nawożenia.

Nie zapominajmy również o tym, że przy pędzeniu tulipanów z własnych cebulek należy zachować wszystkie procedury związane z preparowaniem cebul. Trzeba zatem zapewnić im odpowiedni okres chłodu, co wiąże się z trzymaniem cebuli w temperaturze od zera do kilku stopni Celsjusza. W przypadku pędzenia tulipanów nie zaleca się stosowania zbyt długiego okresu chłodzenia. Kupując gotowe cebulki tulipanowe, już spreparowane, możemy je od razu wsadzić w doniczki. Jeżeli jednak chcemy osiągnąć późniejszy termin kwitnienia, to cebulki należy przechować w suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu.

Materiał zewnętrzny