Sobota, 6 czerwca 2020

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Bon turystyczny 1000 zł - jak otrzymać?

20.05.2020 09:50 | 2 komentarze | (s)

Epidemia koronawirusa odcisnęła silne piętno nie tylko na obywatelach Polski, ale również na firmach związanych z branżą turystyczną, które zobowiązane wprowadzonymi obostrzeniami, zmuszone były zaprzestać prowadzenia działalności. Obywatele zamknięci w domach, z utęsknieniem oczekują na okres wakacyjny, aby móc oderwać się od niełatwej obecnie rzeczywistości. Z pomocą firmom z branży turystycznej oczekującym na klientów, oraz stęsknionym za wypoczynkiem społeczeństwu przychodzi Państwo, proponując bon turystyczny opiewający na kwotę 1000 zł. Sprawdźmy, jakie warunki powinien spełnić przeciętny obywatel Polski, aby otrzymać wsparcie finansowe ułatwiające wyjazd na długo wyczekiwane wakacje.

Bon turystyczny 1000 zł - jak otrzymać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bon turystyczny 1000 plus

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapoznała społeczeństwo z pomocą mediów z nowym pomysłem Rządu, jakim jest świadczenie nazwane bonem turystycznym. Pomimo tego, iż projekt jest dopiero w fazie konsultacji, zainteresowanie taką formą dofinansowania wypoczynku wakacyjnego, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Świadczenie ma mieć charakter stały, jedyną zmienną będzie zwiększający się z roku na rok udział w finansowaniu bonu przez pracodawców, natomiast część płacona przez Państwo, będzie się zmniejszać. Obecnie projekt zakłada, że w nadchodzącym sezonie Państwo zapłaci 90% świadczenia, natomiast pozostałe 10 % pokryje pracodawca. W zamiarze jest, aby bon był pozbawiony wszelkich opłat fiskalnych, co oznacza, że kwota 1000 zł, nie będzie pomniejszona o żaden podatek i pełna zostanie udostępniona obywatelowi. Pracodawca natomiast będzie mógł odpisać wydatek od kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z bonu jest wydatkowanie go na terenie Polski, nie uwzględnia on pobytu za granicami kraju.

Bon turystyczny ma być zastrzykiem gotówki, który umożliwi Polakom wyjazd wakacyjny. Oczywiste jest, że wielu obywateli wskutek pandemii zmuszonych było skorzystać z rozwiązania zawartego w tarczy antykryzysowej i wykorzystać opcję świadczenia postojowego, lub urlopu bezpłatnego. Wskutek tego niewątpliwie ucierpiały budżety domowe, które uszczuplone do granic możliwości, nie gwarantują wystarczającej płynności finansowej pozwalającej na zaplanowanie wyjazdu urlopowego. Bon turystyczny ma pomóc Polakom w sfinansowaniu wypoczynku i jednocześnie zachęcić do skorzystania z oferty rodzimych pensjonatów, oraz ośrodków wypoczynkowych znajdujących się w urokliwych zakątkach kraju.

Bon turystyczny dla kogo?

Otrzymanie bonu turystycznego 1000 plus obwarowane będzie kilkoma kryteriami, które należy spełnić, aby móc z niego skorzystać. Otrzymają go tylko pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zarabiający poniżej średniej płacy krajowej, czyli 5200 zł brutto, co w przeliczeniu wynosi 3754 zł na rękę. Dochód liczony będzie na osobę, a nie na gospodarstwo domowe. Oznacza to, że nie ma znaczenia, ile zarabiają pozostałe osoby w rodzinie. Z programu nie będą mogły natomiast skorzystać osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne, oraz właściciele, nawet jednoosobowych firm. Z prognoz Rządu wynika, że z bonu zrobi użytek około 60 % pracowników, a koszt realizacji programu będzie opiewał na 7 mld zł.

Kolejnym warunkiem jest chęć skorzystania pracodawcy z programu. Nie jest on przymusowy, więc jeśli pracodawca nie zdecyduje się wziąć w nim udziału, pracownik nie otrzyma bonu 1000 plus. Zamierzeniem Rządu jest potraktowanie przez pracodawcę bonu na takiej samej zasadzie, jak premii świątecznej wypłacanej okolicznościowo przez pracodawcę. Ma to być świadczenie w pełni dobrowolne, którego koszt ponoszony przez pracodawcę może być pokryty z Zakładowego Funduszu Socjalnego.

Jak wskazuje dyrektor departamentu turystyki Rafał Szlachta, żadne konkretne ustalenia jeszcze nie padły, jednak przypuszcza on, że środki będą dostępne przy użyciu specjalnie wygenerowanych kart prepaidowych, które na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zwykłych kart płatniczych. Zasilone na kwotę 1000 zł umożliwią dokonywanie płatności za usługi bez możliwości przekroczenia limitu. Ministerstwo ma w planie zaprosić do współpracy jak największą ilość podmiotów z branży turystycznej w Polsce, aby realnie wpłynąć na poprawę ich trudnej sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa.

Bon turystyczny 1000 zł

Pracownicy, którzy otrzymają bon turystyczny na 1000 zł, będą mogli przeznaczyć go na cele turystyczne wyłącznie na terenie kraju. Będą mogli przyznaną kwotę wykorzystać na zapłatę za usługi hotelarskie i agroturystyczne, bilet wstępu na imprezy plenerowe, kulturalne, rozrywkowe oraz sportowe, wystawy, a także na wstęp do muzeów, galerii, oraz w każde miejsce, które oferuje wszelkie atrakcje turystyczne. Do oferty mają być włączone również firmy oferujące usługi tour operatorskie, restauratorskie, bazy noclegowe, oraz przewodnicy. Środki proponowane przez Państwo przeznaczone na wakacje będzie można wykorzystać w ciągu 2 lat. To dobra wiadomość, ponieważ jeśli prace nad projektem przedłużą się i nie wejdzie on w życie przed tegorocznym sezonem wakacyjnym, będzie można wykorzystać otrzymane finanse w przyszłym roku. Bon turystyczny ma być wydawany raz w roku kalendarzowy. Ministerstwo prognozuje, iż prace nad projektem rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku.

Branża hotelarska, która znalazła się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, z niecierpliwością oczekuje na klientów. Hotel ze SPA Hanza Pałac w Borach Tucholskich słynący z urokliwej okolicy i wysokiego standardu w pełni przygotowany jest już na rozpoczęcie sezonu i przyjęcie gości. Szeroka oferta zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, począwszy od rodzin z dziećmi, kończąc na parach wybierających się na romantyczny weekend we dwoje. Dobre praktyki przeciwdziałaniu COVID-19 (pełna treść dostępna na stronie: hanzapalac.pl/28/o,41/oferty_specjalne/dobre_praktyki_przeciwdzialania_covid-19_w_palacu_hanza) skupiają się na zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa gościom. Szeroko stosowana dezynfekcja, używanie maseczek, mierzenie temperatury gościom, oraz stała kontrola stanu meldunku, gwarantują bezpieczny i mile spędzony czas.

Materiał zewnętrzny