Czwartek, 28 maja 2020

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Okulary przeciwsłoneczne - więcej niż moda

21.04.2020 10:03 | 0 komentarzy | (s)

Okulary przeciwsłoneczne coraz częściej stają się sposobem na wyrażenie własnego stylu, a nawet znakiem rozpoznawczym! Pamiętaj jednak, że ich podstawową funkcją jest ochrona wzroku przed ostrym słońcem i koniecznie weź to pod uwagę podczas zakupów.

Okulary przeciwsłoneczne - więcej niż moda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbliżające się lato zachęca do spędzania czasu w plenerze — długie godziny relaksu na plaży lub nad basenem, wycieczki rodzinne, a nawet weekend spędzony w mieście to idealne momenty, by pokazać światu swoje modne okulary przeciwsłoneczne. Producenci prześcigają się w tworzeniu designerskich oprawek, a czasem sięgają po innowacyjne materiały. Dzięki temu każdego roku modele najlepszych marek, jak Gucci, Ray Ban czy Police, przyciągają wzrok niebanalnym wyglądem. Jednak za popularnością okularów znanych marek kryje się coś więcej niż cena — to jakość i szkła dopasowane do potrzeb naszych oczu.

Zdrowie przede wszystkim!

Niestety, tanie okulary z sieciówek odzieżowych lub bazarów mogą być bardzo szkodliwe dla naszego wzroku. Dzieje się tak, ponieważ zamiast specjalistycznych soczewek mają tylko przyciemnione „szkiełka”, które tylko pozornie chronią nas przed słońcem. W rzeczywistości okazują się bardzo szkodliwe, ponieważ pozbawiają oko naturalnej ochrony — zwężonej pod wpływem ostrego światła źrenicy. Pod okularami przeciwsłonecznymi źrenica rozszerza się i wpuszcza więcej światła, a ponieważ oko nie jest w żaden sposób chronione, może zostać uszkodzone czasowo lub trwale. Zdarzają się także oparzenia rogówki, zaćma, a także retinopatia posłoneczna, czyli nieodwracalne uszkodzenie widzenia centralnego.

Jak się przed tym chronić? Kupujmy okulary przeciwsłoneczne znanych marek w sprawdzonych salonach optycznych. Dzięki temu możemy pochwalić się efektownym modelem, a przy okazji zadbać o wzrok. Soczewki okularów przeciwsłonecznych powinny być wyposażone w filtry UV oraz polaryzację odpowiadającą za usunięcie odblasków, które mogą nas razić i np. utrudniać prowadzenie samochodu. Okulary z takimi cechami są droższe od „bazarkowych” okularów, ale cena idzie w parze z jakością — od razu zauważysz lepsze wykonanie i dużo większy komfort noszenia, ale przede wszystkim zadbasz o swój wzrok.

Różne typy okularów przeciwsłonecznych?

Kiedy zaczniesz zagłębiać się w temat, będziesz zaskoczona, ile różnych typów okularów przeciwsłonecznych znajdziesz na rynku. Przykładowo, poszczególne modele różnią się przepuszczalnością światła, rodzajami filtrów UV, a czasem są wyposażone w soczewkę fotochromową, która ciemnieje dopiero pod wpływem ostrego światła. Osoby z wadą wzroku mogą także kupić okulary przeciwsłoneczne, które korygują wadę.

Ogromny wybór okularów nie ogranicza się tylko do różnych kształtów i kolorów oprawek. Warto odwiedzić dobry salon optyczny i zadbać o to, by modny gadżet był równocześnie przedmiotem, który zadba o nasze zdrowie i zapewni komfort podczas wakacji, uprawiania sportów czy jazdy samochodem.

Materiał zewnętrzny