Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Detoks sokowy sposobem na oczyszczenie organizmu

13.04.2020 15:29 | 2 komentarze | (s)

Szybkie tempo życia, stres, niezdrowe jedzenie, brak aktywności fizycznej, niedosypianie to czynniki, które nie sprzyjają zdrowiu. Taki styl życia prowadzi do gorszego samopoczucia, spadku energii, obniżenia odporności, pogorszenia stany cery, włosów i paznokci. Warto wtedy zastanowić się nad oczyszczeniem organizmu. Metod detoksu jest wiele. Coraz popularniejsza staje się dieta sokowa.

Detoks sokowy sposobem na oczyszczenie organizmu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Detoks sokowy to okres, w którym pijemy tylko soki, ewentualnie inne klarowne płyny takie, jak herbata czy woda. Stosowanie tej diety wymaga rezygnacji ze spożywania normalnych posiłków, które należy zastąpić produktami warzywno–owocowymi.

Stosując dietę sokową trzeba mieć świadomość tego, że mogą pojawić się nieprzyjemne objawy wynikające ze zmiany, z którą nasz organizm musi się zmierzyć. Detoks sokowy to szok dla organizmu. Mogą pojawić się bóle głowy, nudności, senność, rozdrażnienie. To całkiem normalne i trzeba to przeczekać.

Soki detoksykujące należy dobierać według własnych upodobań. Mogą to być soki warzywne, owocowe lub warzywno–owocowe. Można je doprawiać cytryną, kolendrą lub imbirem. Szklanka świeżego soku dostarczy niezbędnych witamin i składników odżywczych, nie zawiera zbędnych kalorii, jest sycąca.

Dieta sokowa poprawia i przyspiesza przemianę materii, oczyszcza jelita, wspomaga redukcję tłuszczu, a to skutkuje spadkiem wagi. W czasie kilkudniowej kuracji można stracić 2-3 kilogramy. Warzywa i owoce to źródła dużej ilości błonnika, podczas diety nie odczuwamy więc dużego głodu. Jednak chęć zrzucenia paru nadmiernych kilogramów nie powinna być jedyną motywacją do stosowania detoksu sokowego.

Jak się przygotować do detoksu sokowego?

Aby rozpocząć detoks, należy zaopatrzyć się w sokowirówkę lub w blender, poszukać przepisów i zrobić zakupy. Zwracajmy uwagę na to, aby warzywa i owoce pochodziły z pewnych źródeł, by nie były nawożone i pryskane środkami chemicznymi.

W czasie kuracji nie należy się przemęczać. Organizm jest wtedy osłabiony i bardziej podatny na infekcje. Trzeba unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Diety sokowej nie powinny stosować cukrzycy, osoby chorujące na serce, mające problemy z ciśnieniem, kobiety ciężarne, matki karmiące, dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Po przeprowadzeniu detoksu sokowego warto zmodyfikować swoją dietę, ograniczyć produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości tłuszczu i cukru lub całkowicie z nich zrezygnować.

 

Materiał zewnętrzny