środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Czym różni się oryginalny tusz marki Brother od zamiennika?

25.03.2020 14:06 | 0 komentarzy | (s)

Zakup drukarki to jedno, ale należy pamiętać, że z jej eksploatacją wiążą się kolejne koszty. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy wydruków do użytku domowego, czy biurowego można obniżyć ich koszt. Na rynku dostępne są oryginalne tusze i zamienniki. Czym się różnią? Czy do drukarki marki Brother lepiej kupić oryginał czy zamiennik?

Czym różni się oryginalny tusz marki Brother od zamiennika?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cena drukarki a koszt eksploatacji

Obecnie drukarki Brother, jak i urządzenia innych marek, można kupić za niewygórowaną cenę. Za około 300 zł można kupić model, który będzie spełniał wymagania związane z użytkowaniem domowym, jak i potrzebny do niewielkiego biura. Można zaopatrzyć się też w urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko drukuje, ale również umożliwia wykonanie kserokopii i skanu. Jego koszt jest mniej więcej o połowę większy niż cena drukarki. Przy zakupie należy uwzględnić jakość i wydajność sprzętu, ale również, jaki będzie koszt korzystania z niego. Oryginalne tusze do drukarek atramentowych to zwykle wydatek 30-100 zł. Jeżeli zamierzasz często drukować, cena 100 zł, gdy urządzenie kosztuje 300 zł, wydaje się zbyt wysoka. Zanim zrezygnujesz z zakupu urządzenia, sprawdź cenę zamienników. Często są o 30-70% tańsze. Na przykład kupując oryginalny tusz do drukarki brother DCP-J105, nie zapłacisz dużo, bo około 30 zł, ale koszt możesz obniżyć prawie o połowę dzięki zamiennikowi. Warto zwrócić uwagę, że do najtańszych drukarek czasem potrzebne są jednak drogie tusze. Na dodatek warto sięgać po urządzenia ze średniej półki cenowej, ponieważ psują się rzadziej niezależnie od tego, czy stosuje się do nich oryginalne tusze czy zamienniki.

Zamiennik czy oryginał – co wybrać?

Wybór oryginału lub zamiennika jest zależny od różnych czynników i trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co jest lepsze, ale kierując się pewnymi wskazówkami, można samodzielnie zadecydować, co bardziej pasuje. Według obiegowych opinii zamienniki wpływają na skrócenie żywotności drukarki, ale prawda jest taka, że na rynku istnieją sprawdzeni producenci zamienników, którzy dbają o jakość i stosowanie ich tuszów nie ma negatywnego wpływu na działanie urządzenia. Oryginalne tusze gwarantują najlepszą jakość wydruku. Zamienniki dobrych producentów również zapewniają satysfakcjonujący wydruk, ale nie zawsze identyczny z oryginalnym. W przypadku czarnego tuszu różnica może być niezauważalna, ale drukowanie grafik uwydatnia ją. Na korzyść zamienników przemawia niższa cena. Należy pamiętać, aby zawsze kupować je u sprawdzonych producentów. 

Porównanie cen oryginalnych tuszów i zamienników

Przed zadecydowaniem, czy wybieramy tusz oryginalny czy zamiennik warto porównać ceny, na przykład na stronie www.drukuj24.pl. Oryginalny tusz Brother o pojemności 48,2 ml kosztuje 28,77 zł, a jego odpowiednik, który jednak ma nieco większą pojemność wynoszącą 58 ml, kosztuje 17,13 zł. Na zakupie zamiennika oszczędzamy 11,64 zł, a w rzeczywistości nawet nieco więcej ze względu na większą pojemność.

Materiał zewnętrzny