Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Fotowoltaika, czy się opłaca?

30.12.2019 10:18 | 10 komentarzy | (s)

Jeżeli ciągle zadajesz sobie w głowie pytanie: fotowoltaika czy warto się nią zainteresować? Jakie zalety ma takie rozwiązanie i jakie korzyści może przynieść nam montaż instalacji fotowoltaicznej? Ile to w ogóle kosztuje i czy warto sugerować się tym, co mówi Nam fotowoltaika kalkulator? Te i podobne pytania, kłębią się w głowach osób, które interesują się tym tematem, jednak nadal nie są do końca przekonane. My pokażemy Wam 5 powodów, dla których warto zdecydować się na fotowoltaikę na dachu swojego domu.

Fotowoltaika, czy się opłaca?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fotowoltaika, co to jest?

Dla wszystkich niewtajemniczonych, którzy trafili tu absolutnie przez przypadek, odpowiadamy na podstawowe pytanie, czym w ogóle jest fotowoltaika. Jest to rozwiązanie, pozwalające nam na czerpanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się ostatnimi czasy niezwykle popularne, a wszystko dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. Dofinansowania, jakie można uzyskać na OZE to efekt promowanej prze UE czystej energii. Jeżeli tylko nie mieszkacie w bloku i macie jakąkolwiek możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu bądź gruncie, powinniście zainteresować się tematem. W najbliższych dekadach energia słoneczna będzie odgrywała coraz to większą i większą rolę, która już teraz nie jest mała!

Źródło: ozeprojekt.pl/fotowoltaika#cotojest

Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto się na nią zdecydować?

  • Niższe koszty energii elektrycznej.
  • Ekologia.
  • Nadwyżki przekazywane do elektrowni.
  • Panele fotowoltaiczne są lepsze i bardziej wszechstronne niż solary, ponieważ produkują energię elektryczną. Panele słoneczne produkują jedynie energię cieplną.
  • Pewny zwrot kosztów.

Niższe koszty, czyli fotowoltaika a rachunki za prąd

Największą zaletą wykorzystywania paneli fotowoltaicznych są oczywiście zdecydowanie mniejsze wydatki na energię elektryczną. Biorąc pod uwagę, że ceny prądu mają rosnąć w najbliższych latach, decyzja o fotowoltaice wydaje się być bardzo rozsądna i logiczna. Prąd wyprodukowany przez panele, spokojnie poradzi sobie z zaspokojeniem Waszych potrzeb na energię. Jeśli jest go za dużo, nadwyżki możecie bez problemu oddać do sieci.

Fotowoltaika korzyści: ekologia

Następną korzyścią, która przemawia za wybraniem paneli fotowoltaicznych, jest nieemisyjny charakter tego rozwiązanie. Ekologia w obecnych realiach jest ogromnie ważna, a poczucie odpowiedzialności za środowisko, w jakim przyjdzie żyć naszym dzieciom, wnukom i prawnukom, powinno rosnąć. Oczywiście na ten moment jest już lepiej, jednak nadal mimo że instalacji fotowoltaicznych jest sporo, nie ma ich wszędzie.

Źródło: ozeprojekt.pl/fotowoltaika#jakdziala

Fotowoltaika – czy nadwyżki można oddać do sieci?

Jeżeli zdecydowaliście się na instalację fotowoltaiczną, podłączoną do sieci elektroenergetycznej, możecie czerpać dodatkowe korzyści, a mianowicie mowa tu o oddawaniu nadwyżek swojej energii elektrycznej. Nie musicie się martwić, że prąd który produkujecie przepadnie. Możecie odebrać go później, kiedy słońce świeci z mniejszą mocą i produkcja energii elektrycznej jest ograniczona. Oczywiście nic nie jest za darmo i przechowywanie swojej energii w sieci kosztuje. Jeśli Wasza instalacja ma moc do 10 kWp, odbierzecie 80% oddanego prądu. Kiedy instalacja na Waszym domu ma moc do 50 kWp, odbierzecie 70%.

Fotowoltaika czy solary?

Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne i panele słoneczne to dwa różne produkty. Wiele osób nie widzi różnicy. Ludzie nieświadomi niczego, zgodnie twierdzą, że panele służą do produkcji energii. I owszem! Tak jest, jednak panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, a panele solarne energię cieplną, którą nie zasilcie swojego komputera i nie naładujecie telefonu.

Fotowoltaika – czy się zwraca? Wyceń przy pomocy fotowoltaika kalkulatora OZE Projekt!

Źródło: ozeprojekt.pl/kalkulator

Panele fotowoltaiczne to pewność stosunkowo szybkiego zwrotu zainwestowanych w nie kosztów. Z reguły fotowoltaika otrzymuje od firmy 25-letnią gwarancję, a efektywnie działa ona około 30 lat. Sam koszt zwróci się już po dosłownie kilku latach. Warto zaznaczyć, że rok rocznie cena paneli fotowoltaicznych spada, jeśli otrzymacie na nie dofinansowanie z UE, jest to już zdecydowanie „gra warta świeczki”. Jeśli chcecie obliczyć koszt instalacji, skorzystajcie z fotowoltaika kalkulatora. Porównajcie koszt z rachunkami za prąd i oszacujecie bez problemu, przez jaki czas będzie zwracać się Wam ta inwestycja.

Materiał zewnętrzny