Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwszy lot samolotem? Masz obawy? Dowiedz się, czy powinieneś się martwić!

Jak ogólnie wiadomo „pierwsze razy” są najgorsze i nie zawsze wspominamy je dobrze. Postaram się jednak, aby ten Twój „pierwszy raz” samolotem był jednym z fajniejszych wspomnień w Twoim życiu.

Pierwszy lot samolotem? Masz obawy? Dowiedz się, czy powinieneś się martwić!

Pierwszy lot samolotem jest czymś ważnym w naszym życiu, dla niektórych jest pełen obaw - ludzie nie śpią po nocach, gdy myślą o przyszłej podróży. 

Natomiast inni z niecierpliwością oczekują na emocjonujące przeżycia, które będą towarzyszyć w czasie nadziemnej podróży.

Jednak jeżeli masz  jakiekolwiek wątpliwości, to powinieneś je rozwiązać. Nawet najmniejsza obawa może przerodzić się w koszmar męczący nas podczas każdej nocy, a nawet drzemki!

Jestem tutaj właśnie dla Ciebie, żeby pomóc i rozwiązać wszystkie obawy i wątpliwości.

Zróbmy to razem krok po kroku

Właśnie teraz, Ty i ja omówimy wspólnie każdy element, który może nieść za sobą prawdziwy „koszmar” każdego nowego niedoświadczonego samolotowego podróżnika. 

Zapraszam do wspólnej podróży po ważnych wiadomościach potrzebnych przed i w czasie lotu, z wieloma ciekawostkami, a wszystko to by pogłębić Twoją wiedzę podróżniczą.

Po pierwsze bilet

Na rynku jest wielu różnych przewoźników lotniczych, którzy oferują przeloty na przeróżnych trasach i cenach.

Ceny mogą się naprawdę różnić, dlatego warto wykorzystać Internet i użyć dostępnych w nim wyszukiwarek lub kalendarzy lotów. Umożliwi to nam zakup najtańszego biletu w wybranym przez nas terminie.

Warto również wybierać lotniska, które są dobrze umiejscowione w okolicach docelowego miasta, by nie tracić dużo czasu na dojazd. 

Dobre połączenie komunikacyjne pomiędzy naszym lotniskiem a celem naszej podróży jest również bardzo istotne.

Loty samolotami, które lądują w nocy, są również tańsze, niż te lądujące w dzień. Wiąże się to z gorszą komunikacją miejską. W najgorszym wypadku będziemy musieli skorzystać z taxi, to jednak wyższy koszt niż wybranie komunikacji miejskiej. 

Lepiej wybrać się do restauracji i kupić sobie jakieś pyszne lokalne danie, niż przepłacać na transporcie.

Sprawdź trasę lotu

Jeżeli już kupisz swój bilet u wybranego przewoźnika, możesz sprawdzić jaką trasą nadziemną będziesz przelatywał. 

Obecna technologia pozwala na obserwowanie trasy lotów, każdy bez żadnych opłat może sprawdzić jaką trasę pokonuje dany samolot danego przewoźnika. 

Plan podstawowy to jedyna darmowa opcja. Jest to więc najlepszy wybór dla osób, które korzystają z radaru sporadycznie albo zaczynają swoją przygodę z lataniem. Jeżeli to ma Cię uspokoić, to czemu z tego nie skorzystać.

Sama lubię śledzić drogę moich najbliższych, gdy mają jakiś lot. Ostatnio obserwowałam lot mojej siostry, która podróżowała z Alicante w południowej Hiszpanii do Poznania w Polsce. 

Mimo tego, że ja jestem na ziemi, to jestem „o niebo” spokojniejsza, mogąc obserwować lot. Z całego serca polecam ten sposób! 

Tuż przed wyjazdem na lotnisko - Najważniejsze przedmioty

Zanim wyruszymy w podróż na nasze lotnisko, powinniśmy sprawdzić, czy mamy wszystkie potrzebne rzeczy, czy zabraliśmy najważniejsze rzeczy, czyli:

  • dokumenty, 
  • pieniądze, 
  • i telefon z ładowarką. 

Najlepiej uszykować wszystko dzień wcześniej, by w dniu wylotu nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu. 

Jeżeli mieszkasz kilka godzin drogi od lotniska, a przypomnisz sobie o braku ważnych dokumentów po dotarciu do celu, możesz nie zdążyć na jazdę do domu i powrót na lot na czas. 

W tym przypadku może Ci pozostać wykupienie kolejnego lotu w najbliższym terminie lub rezygnacja z wymarzonych wakacji. Nie dopuśćmy, by się tak stało. Nie bądźmy zapominalscy! Ceny lotów potrafią być kuriozalne!

Jeżeli zapomnimy o pieniądzach, które mieliśmy zabrać na kilkudniowy wypad to nic straconego. Zawsze możemy wypłacić i wymienić pieniądze na zagraniczną walutę, w kraju docelowym. Niestety kurs pewnie nie będzie zbyt korzystny. 

Jednak to lepsza opcja, niż pozostanie w obcym kraju bez żadnych pieniędzy. (O ile podróżujesz sam).

Brak telefonu też może być dużym problemem. Brak tego urządzenia elektrycznego może być bardzo dużym utrapieniem. Stracimy kontakt telefoniczny z naszymi bliskimi, ale i również z Internetem, co będzie niewygodne w nieznanym miejscu. 

Czasem możemy być świadkiem nieprzyjemnych incydentów lub sami potrzebować pomocy specjalnych służb. Wygodniej byłoby móc samodzielnie skontaktować się z kimś, aniżeli czekać jak zupełnie obcy nam przechodzień użyczył nam swojego urządzenia mobilnego.

Chyba prawie każdy w obecnych czasach używa łącza internetowego do wyszukiwania miejscowych atrakcji i restauracji.

A co bagażem?

Linie lotnicze zazwyczaj pozwalają na zabranie ze sobą jednego bagażu podręcznego o niewielkich rozmiarach.

Przykładowo Ryanair kiedyś pozwalał na zabranie ze sobą jednego plecaka oraz małej walizki kabinowej. Jednak przepisy się zmieniły i od 2017 roku można zebrać tylko sobą np. jeden plecak. 

Niestety przepis ten jest niekorzystny dla pasażerów, jednak dla linii lotniczej pozwala na zwiększenie przychodów, który jest generowany przez wielomilionowy ruch klientów.

Rozmiar naszego bagażu jest bardzo ważny, istnieją normy, które ustalają określone wymiary i wagę naszego ładunku. 

Nie umiesz oszacować wagi swojego bagażu? Wejdź na wagę łazienkową (którą na pewno w mieszkaniu posiadasz) ze swoją walizką. Od wyświetlanej liczby odejmij swoją wagę i gotowe! Tyle waży Twój bagaż podręczny. 

Przed wylotem najlepiej sprawdzić informacje na stronie przewoźnika, będziemy mieli pewność, że wszystko jest aktualne. We wszystkich liniach lotniczych istnieje możliwość dokupienia dodatkowego bagażu.

Pamiętaj jednak, żeby zrobić to zawczasu. Wykupienie dodatkowego bagażu dopiero po dotarciu na lotnisko jest często kompletnie nieopłacalne, ceny są bardzo zawyżone, byleby zarobić na zakręconych pasażerach. 

Lepiej kupić sobie kolejny lot za zaoszczędzone pieniądze.

Co zabrać ze sobą?

Co zabrać ze sobą do bagażu podręcznego, aby nie nabawić się dodatkowych problemów związanych z kontrolą bezpieczeństwa? Specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy minilistę przedmiotów, które nie powinny znaleźć się w Twoim bagażu.

Pakując się powinniśmy brać ze sobą tylko najważniejsze rzeczy, każde wolne miejsce jest na wagę złota. Ważne jest też, by dopasować się do regulaminu panującego u danego przewoźnika. Na stronie linii lotniczej możesz znaleźć długą listę wszystkich rzeczy, których wzięcie na pokład jest surowo zabronione.

Jeżeli weźmiesz do swojego bagażu zakazany przedmiot i zostaniesz przyłapany na próbie przewozu, będziesz musiał pożegnać się ze swoim (zakazanym regulaminem) przedmiotem.

 W ekstremalnych warunkach mogą zostać wezwane służby porządku publicznego. Mamy jednak nadzieję, że nie spróbujesz przemycać niedozwolonych przedmiotów. 

Linie lotnicze pragną zapewnić swoim pasażerom, jak i pracownikom bezpieczeństwo oraz najwyższy możliwy komfort podróży. Do listy rzeczy zakazanych należą m.in.:

• Substancje chemiczne i toksyczne (m.in. farby w aerozolu, petardy, płyny łatwopalne).

• Sprzęt sportowy z ostrymi lub metalowymi elementami (m.in. łyżwy, kije wspinaczkowe, kije golfowe).

• Przedmioty o ostrych lub metalowych elementach (m.in. scyzoryk, igły (dopuszczalny jest przewóz igieł medycznych na własny użytek w specjalnej osłonie), pilniczki i nożyczki o ostrzach o długości powyżej 6 cm).

• Żyletki luzem, maszynki jednorazowe.

• Broń (m.in. broń spiczasta, broń palna, broń z ostrzem).

• Narzędzia (m.in. tasaki, noże, narzędzia robocze np. śrubokręty, wiertarki).

• Części do samochodów (dużych rozmiarów).

Zastanawiałeś się kiedyś czy możesz przewozić ze sobą leki?

Tak? Możesz zabrać ze sobą leki bez recepty np. leki przeciwbólowe.

Natomiast leki na receptę nie obowiązują żadne ograniczenia ilościowe i pojemnościowe. Jednak lepiej uprzedzić pracowników lotniska podczas kontroli bezpieczeństwa o przewożonych lekarstwach. Pracownik może poprosić Cię o dokument potwierdzających autentyczność przewożonych leków.

Istnieją gangi, które przewożą nielegalnie medykamenty na handel.

Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą płynów. Skąd jednak przepisy dotyczące płynów, które można wnieść na pokład? (Nie dotyczy substancji płynnych zakupionych w strefie bezcłowej).

10 sierpnia 2006 roku na londyńskim lotnisku odbyła się próba zamachu, po tym wydarzeniu zaostrzono przepisy. Przez pewien okres nie można było wnosić żadnych płynów (!), na szczęście zmieniono zasady.

Maksymalna ilość buteleczek, jakich możesz wziąć do samolotu to 10. Każda butelka może pomieścić tylko 100 ml. (Łącznie można wnieść 1 litr płynów). 

Wszystkie pojemniczki muszą być zapakowane w przezroczyste opakowanie, by w razie kontroli łatwo można było sprawdzić jego zawartość.

A co z jedzeniem? Można przewozić czy jest to surowo zabronione?

Boisz się, że zgłodniejesz w czasie lotu, więc chcesz zabrać coś na przekąskę? Śmiało!

W regulaminie żadnej linii lotniczej nie ma zapisanego zakazu przewożenia żywności w bagażu podręcznym. Jednak przewóz jedzenia w bagażu jest regulowany przez przepisy celne, niesie to pewne ograniczenia.

Zabronione jest przewożenie:

  • mięsa, 
  • nabiału,
  • oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, 
  • a także warzyw i owoców z krajów niebędących w Unii Europejskiej do krajów w niej będących.

Dodatkowo warto zapoznać się z przepisami celnymi kraju docelowego lub tranzytowego. Każdy kraj może mieć dodatkowe przepisy decydujące o wwozie np. różnych owoców. (Jednym z zakazanych owoców, który nie jest za bardzo lubiany, przez większość ludzi na świecie jest durian, posiadający bardzo charakterystyczny zapach). 

Karta pokładowa

Pamiętaj również, aby zabrać ze sobą wydrukowaną kartę pokładową lub mieć elektroniczną kartę na telefonie, dzięki aplikacji danej linii lotniczej. 

Jeżeli jesteś przezorny, to dobrym pomysłem będzie posiadanie dwóch wersji karty: wydrukowanej i elektronicznej. 

Dowód osobisty lub paszport

Kolejnym ważnym punktem są dokumenty, które są sprawdzane przez kilka kontroli przed wylotem. 

Powinieneś mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Ważne jest, by dokumenty były ważne na minimum pół roku (koniecznie na cały czas pobytu).

Przy wejściu na pokład samolotu załoga podpowiada, w którym miejscu mamy usiąść i gdzie schować naszą torbę, czy też kurtkę.

Pasażerowie zazwyczaj wybierają siedzenie pod oknem lub siedzenie od strony przejścia. Siedzenie pod oknem jest wybierane ze względu na piękne widoki i większą prywatność, natomiast siedzenie od strony alei są wybierane ze względu na łatwiejszy dostęp do toalety czy możliwość na łatwiejsze rozprostowanie nóg i wstawanie. (Jeżeli lubisz się pokręcić, wybierz to miejsce).

Kiedy już dotrzesz na lotnisko, będziesz musiał się odprawić. 

Odprawić się można na dwa sposoby: 

  • online, 
  • na lotnisku przed lotem.

Pamiętaj! W przypadku zakupu biletów popularnych linii lotniczych Ryanair, WizzAir lub EasyJet warto zawsze skorzystać z odprawy online. 

Odprawa na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli wybierasz opcje odprawy online, musisz wejść na stronę swojego przewoźnika, następnie uzupełnić wymagane dane w formularzu. 

Po prawidłowym uzupełnieniu formularzu zostanie wygenerowana karta pokładowa, którą powinieneś wygenerować lub mieć na telefonie w aplikacji.

Opcja odprawy na lotnisku jest również możliwa, możesz jej dokonać na automacie do samodzielnej odprawy lub przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej. Karta pokładowa jest drukowana przez automat albo pracownika lotniska.

Na lotnisku zostanie sprawdzony nie tylko Twój bagaż, ale i również Ty. Gdy nastanie Twoja kolej,j weź skrzynkę, która jest położona tuż przy taśmie. Zdejmij kurtkę, pasek, wyciągnij wszystkie przedmioty z kieszeni i włóż je do wyciągniętego wcześniej pojemnika / pojemników. Do kolejnej skrzynki włóż torby i elektroniczne urządzenia.

Wypełnione rzeczami pojemniki połóż na taśmę, wszystkie Twoje zostaną przeskanowane. Pracownicy lotniska proszą kolejne osoby o przejście przez duży skaner.

Częstotliwość skanowania ludzi w przeszłości zależała od poziomu zagrożenia panującego na danym lotnisku. Im zagrożenie było większe, tym pracownicy lotniska prosili częściej o przejście przez urządzenie. Obecnie każdy musi przejść przez skaner.

Specjalna bramka, prześwietli całe Twoje ciało, w poszukiwaniu niedozwolonych przedmiotów. Czasami bramka zapiszczy mimo tego, iż nic nie wnosisz zakazanego. 

Zostaniesz wtedy poproszony o np. zdjęcie butów (czasem mają metalowy element). Wszystko by zmniejszyć ryzyko zamachu czy innej niebezpiecznej sytuacji i uniemożliwić wnoszenie np. broni. Jeżeli czujniki nie reagują, możesz wziąć swoje rzeczy i udać się do poczekalni.

Czasami zdarza się, że bramka losowo zapiszczy i będziesz mieć wykonaną kontrolę osobistą. Kontroler wyposażony w niewielkie, ale czułe urządzenie sprawdzi, czy nie masz ukrytych zakazanych przedmiotów. Oczywiście nie masz się czego obawiać. Jest to rutynowa kontrola.

W przypadku kontroli osobistej kobiety są sprawdzane wyłącznie przez kobiety. Nie jest możliwa kontrola osobista kobiety wykonana przez mężczyznę.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa znajdziesz się w strefie bezcłowej

Zależnie od wielkości lotniska, na terenie tej strefy znajduje się kilka sklepów z jedzeniem i pamiątkami oraz restauracji.

Jeżeli lubisz kawę i zostanie Ci trochę czasu przed wylotem, możesz udać się do kawiarni na małe latte z kawałkiem pysznej szarlotki. Masz wtedy ostatnie chwile na zerknięcie do portali społecznościowych czy rozmowę ze swoimi najbliższymi. 

Gdy będziesz na pokładzie zostaniesz poproszony o wyłączenie całkowicie telefonu lub włączenie trybu samolotowego.

Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie sobie kilku gier komórkowych, które nie potrzebują dostępu do łącza internetowego. To będzie idealna opcja na długi lot. 

Innym ciekawym pomysłem, który możesz wykorzystać podczas lotu jest wysłuchanie swojego ulubionego podcastu lub obejrzenie zaległego serialu.

Jesteś śpiochem? Czyż pokład samolotu nie jest lepszym miejscem na sen? Wykorzystaj swój lot na odzyskanie energii! Po lądowaniu Ci się przyda! 

Ryzyko zamachu?

Lot samolotem niesie pewne niebezpieczeństwo, jednak jest ono bardzo zminimalizowane. Szansa na śmierć w wyniku wypadku lotniczego jest mikroskopijnie mała, prawdopodobieństwo wynosi tylko 1:29 milionów (!).

W 2014 podczas katastrof lotniczych zginęły 692 osoby, z czego niemal połowa to ofiary z zestrzelonego przez prorosyjskich separatystów malezyjskiego Boeinga.

Najbezpieczniejszym rokiem w historii współczesnego lotnictwa okazał się rok 2013, w tymże roku śmierć poniosło 265 osób. 

O wiele bardziej groźne są wypadki podczas jazdy samochodem lub rowerem! W wyniku wypadków samochodowych na całym świecie umiera około 1 300 000 osób.

Pasażerowie obawiają się również o ataki terrorystyczne, a to media lubują się w rozgłaszaniu nie 100-procentowych pogłosek jednocześnie siejąc panikę. 

Atak terrorystyczny to bardzo rzadkie zjawisko. Posiadamy wyniki wyliczeń, które dały rezultat, iż na 16 553 385 lotów, w zeszłej dekadzie przypadła tylko jedna próba zamachu! 

Agencje, które dbają o nasze bezpieczeństwo robią bardzo dobrą robotę, cechuje ich bardzo wysoki progres w statystykach. 

W latach 1962-81 procent zgonów wyniósł ok. 54% wśród uczestników, w latach 1982-2009 procent ten spadł do ok. 39. Obecnie w wypadkach samolotowych ginie tylko 4% osób. Wynika z tego, że mamy 96% szans na wyjście z całego zamieszania cało.

Czy jesteś w stanie przyczynić się jakkolwiek do zwiększenia swojej szansy na przeżycie w sytuacji kryzysowej? Ależ oczywiście, że tak. Dowiedz się jak to zrobić w kilku prostych krokach. To bardzo proste!

1. Wybieraj miejsca, które nie są od strony okien. Najlepszym wyborem będzie siedzenie od przejścia, maksymalnie 5 rzędów od wyjścia, ewentualnie od drzwi.

2. Policz ile dzieli Cię rzędów od wyjścia, w razie gdy cały samolot ogarnie zupełny mrok, będziesz mógł ustalić odległość od drzwi i kierunek, w którym powinneś się udać, by wyjść.

3. Nie zdejmuj butów. Miej je zawsze ubrane w czasie startu i lądowania. W razie szybkiej ewakuacji nie stracisz cennych sekund. (Według badań w czasie katastrofy lotniczej najważniejsze jest pierwsze 90 sekund).

4. Zapomnij o Swoim bagażu! Czyż Twoje życie nie jest ważniejsze niż Twoje walizki? Życia nie da się kupić, a ubrania, urządzenia elektryczne są rzeczą nabytą.

Jeżeli każdy chciałby ewakuować nie tylko siebie, ale i swoje bagaże, zrobiłby się niepotrzebny chaos. Nic nie ma gorszego niż panika rozprzestrzeniająca się w tłumie ludzi.

5. Jeżeli w samolocie pojawi się dym, najlepiej poruszać się w niskiej pozycji np. na czworaka. Ułatwi Ci to oddychanie, a co za tym idzie zwiększy szanse na wyjście z opresji bez żadnych strat w naszym zdrowiu.

W historii lotnictwa zdarzają również wypadki lotnicze, które nie zanotowały żadnej śmierci. Wszystko to dzięki coraz lepszej technologii, która się coraz szybciej rozwija. Dużą rolę również wnosi człowiek i jego umiejętności. Bardzo istotna jest analiza katastrof, a także wyciąganie z nich wniosków.

Podsumowanie

Wraz z każdym kolejnym lotem rośnie nasze doświadczenie, stres nas opuszcza, a wszystkie kontrole upływają nam szybciej. Człowiek ma dobrze rozwinięte umiejętności adaptacyjne, dlatego tak szybko możemy przyzwyczaić się do kompletnie nowych warunków.

Już druga podróż liniami lotniczymi uświadomi nam, że niepokój jest spowodowany tylko naszymi ciemnymi myślami.

Mam nadzieję, że wyjaśniliśmy ci pobieżnie wszystkie etapy i elementy, które mogą powodować nawet niewielki stres, choć z pozoru mogą wydawać się niewinne.

Przy użyciu lotniczego radaru np. na FlightRadar.Online możesz obejrzeć trasę swojego przyszłego lotu zupełnie za darmo. 

Z artykułu już wiesz, że np. szansa na bycie uczestnikiem katastrofy lotniczej jest bardzo mała, a śmierć podczas takiego wypadku jest jeszcze mniejsza, wręcz mikroskopijna.

Uczestnictwo w katastrofie lub zamachu jest najczęściej podawaną przyczyną strachu wśród niedoświadczonych podróżników.

Wiesz już również jak się spakować: co wziąć do torby i jaki bagaż ze sobą wziąć.

Mam nadzieję jednak, iż jednak inne elementy przygotowań do lotu zostały Ci rozjaśnione. 

Nie ma czego się bać! Do odważnych świat należy!

Tekst sponsorowany