Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Ostrzałka do nart – co warto o niej wiedzieć? Jak przygotować narty zjazdowe przed sezonem?

13.11.2019 10:36 | 0 komentarzy | (s)

Wielu sympatyków białego szaleństwa nie wie, jak prawidłowo przygotować narty zjazdowe do sezonu zimowego, a jest to niezwykle ważna czynność, której nie można bagatelizować, zanim zaczniemy szusować na stokach. Jak rozpoznać, że narty wymagają ostrzenia? Co jest lepszym rozwiązaniem – zakupi ostrzałki do nart i ich samodzielna konserwacja, czy oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu, specjalizującego się w tego typu usługach?

Ostrzałka do nart – co warto o niej wiedzieć? Jak przygotować narty zjazdowe przed sezonem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego należy przygotować narty przed sezonem?

Regularne dbanie o narty carvingowe ma pozytywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz przedłuża ich żywotność – sprawia, że możemy korzystać z nich przez wiele sezonów, ciesząc się pięknymi widokami i pogodą podczas jazdy na polskich lub zagranicznych stokach. Idealnym momentem, aby bez pośpiechu zrobić przegląd i konserwację sprzętu narciarskiego, jest przełom października i listopada, kiedy to mamy jeszcze trochę czasu przed rozpoczęciem sezonu i pierwszymi opadami śniegu. Chcąc własnoręcznie naostrzyć i nasmarować narty należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, takie jak:

  • dobrej jakości ostrzałka do nart
  • żelazko (smarowanie nart żelazkiem zapewnia ochronę ślizgu na około 3-4 dni),
  • smary o szerokim zakresie temperatur.

Po czym poznać, że narty wymagają ponownego użycia ostrzałki? Otóż można to wywnioskować po wrażeniach z jazdy, warto na bieżąco obserwować stan krawędzi podczas zimowego wyjazdu.

Co warto wiedzieć o ostrzałce do nart?

Ostrzałka do nart to przydatne akcesorium każdego narciarza, które umożliwia nadanie krawędzi narty pożądany kąt, co przekłada się na satysfakcję z jazdy i bezpieczeństwo podczas zimowych szaleństw. W przeciwieństwie do standardowych kątowników i prawideł – ostrzałka pozwala pozwala ustalić kąt, na jakim chcemy zaostrzyć narty oraz opcję ostrzenia krawędzi bocznej (jednak nie wszystkie modele ostrzałek posiadają tą funkcjonalność). Narzędziem prostszym w budowie i użytkowaniu, ale też mniej uniwersalnym jest z kolei kątownik, który pozwala naostrzyć narty, ale tylko jednej krawędzi i na jeden kąt. 

Wielu narciarzy zastanawia się, jaką ostrzałkę do nart kupić? Na rynku istnieje całkiem sporo producentów ostrzałek narciarsko-snowbordowych i akcesoriów do tuningu sprzętu, warto stawiać na renomowane niemieckie, austriackie, norweskie i szwajcarskie marki (np. Snoli, Kunzmann, Swix, Toko), które gwarantują naprawdę wysokiej jakości produkty. Najlepszy rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w podręczną, małą i lekką ostrzałkę, którą bez problemu możemy zabrać na stok i użyć w razie konieczności (zebrać wywinięcia wskutek jazdy na oblodzonej nawierzchni) oraz model bardziej „stacjonarny”, dedykowany do domowego użytku. 

Ostrzałka do nart – samodzielne ostrzenie sprzętu a oddanie nart do serwisu

Są miłośnicy narciarstwa, którzy lubią samodzielnie ostrzyć narty i są tacy, którzy wolą powierzyć to zadanie profesjonalistom, oddając sprzęt do serwisu. Jeśli wskutek jazdy w kiepskich warunkach, na nartach (ślizgach) powstały znaczne ubytki – samodzielnie nie zdziałamy wiele i do ich uzupełnienia będziemy potrzebować specjalnego pistoletu, który zaleje szczelnie ślizg (sprzęt tego typu dostępny jest w serwisach maszynowych). Ostrzenie nart carvingowych wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, ze względu na ich specyficzną konstrukcję (znaczną różnicę szerokości między dziobem i tyłem nart, a ich środkiem, gdzie znajduje się but narciarski). Z tego względu trzeba ostrzyć je od dziobów do tyłów w całkowicie pełnym zakresie, w przeciwnym razie efektywność jazdy będzie niska (tj. wolniejsza reakcja narty na skręt zainicjowany przez narciarza).

Podsumowując, tylko staranne przygotowanie nart przed sezonem zimowym, pozwoli nam cieszyć się bezpieczną, szybką i płynną jazdą na stoku. Jeśli czujemy się na siłach, możemy samodzielnie naostrzyć sprzęt ostrzałką do nart lub skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego i zaufanego serwisanta.

Materiał zewnętrzny