Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Które listwy przypodłogowe pasują do poszczególnych podłóg? Czego powinieneś szukać?

30.09.2019 12:22 | 0 komentarzy | (s)

Listwy przypodłogowe powinny współgrać z podłogą. Kolory i kształty listew można wybrać w zależności od gustu. Jednak materiały, z jakich są wykonane, powinny wzajemnie uzupełniać się swoimi właściwościami. Która listwa przypodłogowa jest szczególnie odpowiednia do danego pokrycia podłogi, przeczytasz właśnie tutaj!

Które listwy przypodłogowe pasują do poszczególnych podłóg? Czego powinieneś szukać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie są rodzaje podłóg i ich najistotniejsze zalety?

Przy wyborze podłoża istotny jest nie tylko wygląd, ale także to, na jakie obciążenia będzie podłoga narażona. Dlatego też w łazience i kuchni zalecane są inne podłogi niż w salonie czy biurze.

  • Panele laminowane - cieszą się dużą popularnością.. Nie będzie to zapewne dla nikogo niespodzianką, ponieważ ten materiał jest łatwy w pielęgnacji, dostępny w wielu wzorach, stosunkowo niedrogi i bardzo atrakcyjny wizualnie. Laminat nadaje wnętrzu ciepło i dostosowuje się do wielu stylów. Podłogi laminowane nadają się również do pomieszczeń mokrych, jeśli zostaną odpowiednio zainstalowane. 
  • Drewniana podłoga - w przeciwieństwie do laminatu, jest wykonana z prawdziwego drewna. Pokoje zaprojektowane z tym podłożem są wizualnie ciepłe i komfortowe, a także odpowiednie dla alergików. Jeśli pomieszczenie jest duże, tak jak korytarze i pomieszczenia przejściowe, należy wybrać twardsze drewno. W innych obszarach domu można wybrać bardziej miękkie drewno o niższej odporności na zużycie.
  • Dywan - w pomieszczeniach, w których obciążenie podłogi nie jest zbyt wysokie, domownicy często decydują się na dywan. Choć materiał ten nie cieszy się współcześnie taką popularnością, jak jeszcze 10 lat temu i jest coraz częściej zastępowany przez drewno lub tworzywo sztuczne. Jednak wiele osób wciąż nie wyobraża sobie swojego wnętrza bez dywanu. Jeśli wykonany jest z materiałów wysokiej jakości, może być bardzo solidny i trwały. Jest odpowiedni do pomieszczeń biurowych. Dużym plusem dywanów jest to, że dają przyjemne uczucie dla stóp. Dzięki czemu można zapewnić sobie przestrzeń pełną wygody i przytulności. 

Dlaczego należy dopasować listwy przypodłogowe do podłogi?

Jeśli do eleganckiej podłogi, zostaną dobrane nieodpowiednie listwy przypodłogowe, to mogą one zniszczyć ogólnie wrażenie podłogi. Szybko mogą sprawić, że cała praca włożona w wybór podłoża będzie wyglądała o wiele gorzej niż bez listew.

Z drugiej strony, dzięki sprytnie dobranemu wykończeniu, można uzyskać świetne wrażenie podłogi, nawet pomimo mało korzystnego materiału wybranego na podłoże. Oczywiście pod warunkiem, że podłoga została prawidłowo ułożona i nie ma wad.

Które listwy przypodłogowe do jakiej podłogi?

Duży wybór wzorów i materiałów do pokryć na podłogę odpowiada równie dużej liczbie listew przypodłogowych. Najprostszym, najbardziej praktycznym i spójnym sposobem, aby dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe do podłogi, jest zwrócenie uwagi na kształt, kolor, ale przede wszystkim materiał podłogi.

Do podłóg z prawdziwego drewna najlepsze są listwy przypodłogowe z litego drewna. O tym, czy listwy powinny być naoliwione, woskowane czy też lakierowane, można zdecydować w zależności od stylu danej przestrzeni i osobistych preferencji. Jeśli jednak podłoga jest lakierowana, to zalecamy, aby listwy również były lakierowane. Podłogi z naturalnego drewna doskonale pasują do białych wykończeń. W przypadku białych wykończeń najlepiej skorzystać z lakierowanych listew.

W przypadku podłóg laminatowych możesz wybrać listwy z MDF. Są one dostępne w różnych stylach. Z pewnością znajdziesz listwę, która optycznie będzie idealnie uzupełnia się z wybranym laminatem. Podobnie jak w przypadku prawdziwego drewna, białe listwy doskonale pasują do podłóg imitujących drewno. W przypadku listew z MDF korzystne jest to, że są one odporne na odkształcenia.

W przypadku dywanów najlepiej jest wykorzystać listwy z tworzywa sztucznego. Zapewnia to harmonijny obraz całej przestrzeni. Oczywiście można wykorzystać tutaj inne rodzaje listew przypodłogowych, ale należy zachować ostrożność przy wyborze kolorów. Listwy imitujące drewno lub wykonane z prawdziwego drewna, często nie dają przekonującego obrazu przestrzeni z każdym dywanem. Przy wyborze listew przypodłogowych do dywanów warto zatem stosować system monochromatyczny.

Listwa przypodłogowa zapewnia wizualnie harmonijne przejście między podłogą a ścianą. Dlatego też warto odpowiednio ją dobrać do podłogi. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu podsumowaniu będziesz mógł lepiej określić, które listwy przypodłogowe będą odpowiednie do wybranej przez Ciebie podłogi!

Materiał zewnętrzny