Niedziela, 22 września 2019

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Najnowsze trendy branży kosmetycznej w 2019 roku – kosmetyki naturalne

12.08.2019 10:07 | 2 komentarze | (s)

Zainteresowanie kosmetykami pochodzenia naturalnego rośnie w sposób dynamiczny – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecnie rynek ten napędzany jest małymi i średnimi firmami, niemniej jednak coraz częściej można usłyszeć o dużych firmach inwestujących w tę gałąź branży kosmetycznej. Czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne? Dlaczego warto z nich skorzystać? O tym w niniejszym artykule.

Najnowsze trendy branży kosmetycznej w 2019 roku – kosmetyki naturalne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 Czym są kosmetyki naturalne i dlaczego warto z nich korzystać?

Podstawową różnicą pomiędzy kosmetykami konwencjonalnymi, a naturalnymi jest ilość zawartych w nich czystych surowców naturalnych. Z założenia, kosmetyki naturalne nie posiadają składników uznawanych za szkodliwe przez czołowe światowe organizacje certyfikujące. Oznacza to, że kosmetyki naturalne zawierają jedynie wodę oraz podstawowe i naturalne substancje wchodzące w skład niniejszych grup:

  • substancje aktywne (oleje, ekstrakty z roślin),
  • emulgatory,
  • substancje zapachowe.

Podczas produkcji kosmetyków naturalnych wykorzystuje się substancje aktywne w postaci olejów, ekstraktów z roślin i wód roślinnych. Tego typu składniki są nieprzetworzone i pochodzą głównie z upraw organicznych. Oznacza to, że są wolne od nawozów sztucznych i pestycydów. Emulgatorami nazywamy substancje, które umożliwiają łączenie emulsji olejowej i wodnej. W kosmetykach naturalnych emulgatory są substancjami pochodzenia roślinnego. W przypadku kosmetyków konwencjonalnych z reguły wykorzystuje się glikole polietylenowe i polipropylenowe, które sprawiają, że skóra ludzka przepuszcza większą ilość substancji toksycznych. Substancje zapachowe wykorzystywane w produkcji kosmetyków naturalnych to w znacznej większości wyciągi z roślin i owoców oraz naturalne olejki eteryczne.

Do tradycyjnych substancji wykorzystywanych w produkcji kosmetyków naturalnych zalicza się m.in. kaktus, aloes, glinkę kambryjską, herbatę, algi morskie, miód, zioła, pestki i nasiona. Stosowanie substancji naturalnych sprawia, że ryzyko alergii i podrażnień maleje. Kosmetyki naturalne są bezpieczne i przyjazne skórze. Dodatkowo są to wyroby przyjazne środowisku, których nie testuje się na zwierzętach. Kosmetyki naturalne odznaczają się bardzo skutecznym działaniem, przy braku zawartości tzw. "szkodliwej chemii".

Kosmetyki naturalne – popularne marki

Do popularnych marek kosmetyków naturalnych dostępnych w Polsce zalicza się takie marki jaki Your Natural Side, Ziaja, Himalaya, Naturativ, Gaja, Ecolab, Biolaven, Bielenda, czy Nuxe.

Kosmetyki marki Nuxe to kosmetyki naturalne do codziennej pielęgnacji. W ofercie marki znaleźć można zarówno kremy nawilżające do ciała, czy twarzy, czy też kremy przeciwzmarszczkowe dla każdego rodzaju i wieku skóry. Kosmetyki Nuxe opracowane są w oparciu o naturalne substancje aktywne. Są to produkty przyjemne w stosowaniu, odznaczające się upojnymi nutami zapachowymi i aksamitną konsystencją.

Szampony bez SLS

Przykładem najnowszych trendów w branży kosmetyków naturalnych są szampony bez SLS (laurylosiarczan sodu). SLS i jego pochodna SLES to detergenty na bazie sodu, które występują w wielu kosmetykach przeznaczonych do mycia ciała, twarzy oraz włosów. SLS i SLES to substancje, które mogą podrażniać skórę głowy i twarzy. Prowadzone są również badania, których celem jest zweryfikowanie, czy stosowanie SLS może prowadzić do powstawania nowotworów.

SLS i SLES mogą być skutecznie zastępowane w szamponach takimi substancjami jak wyciąg z migdałów, czy melisa cytrynowa. Kluczowe jest również zastosowanie technologii micelarnych, które umożliwią kosmetykowi osiągnięcie skuteczności oczyszczania włosów porównywalnej do SLS i SLES, gwarantując jednocześnie ochronę zdrowia i bezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny