środa, 21 sierpnia 2019

imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii

RSS

Jak dbać o parkiet w domu?

05.08.2019 15:43 | 3 komentarze | (s)

Parkiet w domu jest synonimem trwałości i elegancji. Na rynku można spotkać się różnymi typami tego rodzaju podłogi, opartymi na zwykłych lub egzotycznych gatunkach drewna. Warto zastanowić się, w jaki sposób najlepiej zadbać o swój parkiet, aby mógł on służyć przez długie lata.

Jak dbać o parkiet w domu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Parkiet w domu wielokrotnie lepiej się prezentuje niż podłoga pokryta panelami - jednak za jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Inwestycja w wysokiej klasy posadzkę parkietową wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto w odpowiedni sposób o nią dbać. Podstawami są: impregnacja, rozsądne mycie i czyszczenie oraz w razie potrzeby renowacja drewna, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Impregnacja i cyklinowanie

Gdy parkiet zostanie położony, musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony.  W przeciwnym razie bardzo szybko ulegnie zniszczeniu lub wytarciu. Najpierw należy zdecydować się na cyklinowanie parkietu, czyli dokładne wyrównanie powierzchni podłogi i wyeliminowanie wszelkich drzazg. Do tej czynności używa się cykliniarki, a w rogach i trudno dostępnych miejscach wykorzystuje się szlifierkę kątową. Drewniana podłoga musi zostać poddana także impregnacji, aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wycieraniem. 

Do impregnacji służą lakiery, oleje i woski. Dzięki olejom można zmienić kolor swojej posadzki na ciemniejszą, jednak nie uzyska się w ten sposób odpowiedniego połysku, który dają woski. Należy przy tym pamiętać, że woski tworzą zdecydowanie mniejszą warstwę ochronną niż oleje, dlatego szybciej się ścierają, szczególnie w często użytkowanych pomieszczeniach. Impregnacja i cyklinowanie nie są wykorzystywane tylko raz, na kilka dni po położeniu parkietu, ale powinny być wykonywane regularnie (co kilka lat), aby ten rodzaj wykończenia podłogi mógł długo cieszyć wzrok swoim wyglądem.

Mycie i czyszczenie

Nawet regularne impregnowanie i cyklinowanie nie przyniosą rezultatu, jeśli nie będzie się stosowało do kilku podstawowych zasad użytkowania parkietu. Podstawą jest założenie odpowiednich nakładek filcowych na nóżki wszystkich mebli, aby podczas ich przesuwania nie dochodziło do rysowania powierzchni. Nie należy także chodzić w szpilkach po parkiecie, ponieważ ten typ podłogi nie jest odporny na silny nacisk punktowy i może dojść do wytworzenie się wgłębień.

Ważne jest usuwanie drobinek piasku oraz kamieni poprzez regularne odkurzanie, aby nie wchodziły one w przerwy pomiędzy klepkami oraz nie rysowały podłogi. Parkiety lakierowane można przecierać wilgotnym mopem, używając preparatów, które nie zawierają parafiny oraz silikonu. Parkiety woskowane należy wypolerować po umyciu, zaś parkiety olejowane wymagają pielęgnacji na sucho, aby woda nie spowodowała uszkodzenia drewna.

Renowacja parkietu

Do renowacji parkietu służą wspomniane już impregnowanie oraz cyklinowanie, jednak gdy ma się w domu naprawdę wiekowy typ tego rodzaju posadzki podłogowej, z wieloma szczerbami czy brakami poszczególnych klepek, należy najpierw zdecydować się na wymienienie poszczególnych elementów, a dopiero później na wyrównywanie ich czy lakierowanie.

Materiał zewnętrzny