Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Laptop 15 czy 17 cali? Jak dobrać rozmiar matrycy?

07.06.2019 08:31 | 0 komentarzy | (s)

Jedną z najważniejszych kwestii, jaką należy uwzglęnić przy zakupie laptopa jest jego przekątna. Determinuje ona bowiem rozmiar całego urządzenia, jego wagę, jak i wygodę użytkowania. Którą jednak opłaca się bardziej wybrać i komu dedykowana jest konkretna przekątna?

Laptop 15 czy 17 cali? Jak dobrać rozmiar matrycy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na co wpływa rozmiar matrycy?

Decydując się na kupno laptopa warto odpowiedzieć sobie, do czego będzie on nam służył. Jeśli szukamy zastępstwa dla komputera stacjonarnego i tylko czasami zdarzy się nam zmieniać miejsce, z którego będziemy korzystali, to warto zainwestować w laptop wyposażony w 17-calową matrycę. Z kolei jeśli cenimy sobie mobilność, a wielkość obrazu jest kwestią drugorzędną, to warto wybrać laptop 15-calowy.

Jak łatwo się domyślić, rozmiar matrycy wpływa na wielkość laptopa, co znacznie wpływa na wygodę podczas korzystania z niego. Długotrwała praca lub granie na małym ekranie może szybko zmęczyć wzrok, przez co użytkownik będzie miał problemy z koncentracją. Na komfort podczas pracy ma też wpływ fakt, że 15-calowe laptopy nie posiadają klawiatury numerycznej umieszczonej zazwyczaj po prawej stronie. Dla wielu osób może okazać się to dużym problemem. Istotnym elementem jest również waga takiego urządzenia - 17-calowe laptopy są zazwyczaj cięższe, głównie ze względu na rodzaj użytych podzespołów, jak i materiałów.

Laptop 17-calowy - przeznaczenie, mocne i słabe strony

Laptopy o tak dużej przekątnej w większości dedykowaną są graczom. Dzięki większej matrycy, obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Świetnie sprawdzi się też do odtwarzania wszelkich multimediów, a przy okazji nada się też do zastosowań profesjonalnych. Programy typu CAD często wymagają dużej mocy obliczeniowej, a taką zapewniają właśnie laptopy z 17-calową matrycą. Dodatkowo szeroka klawiatura, z częścią numeryczną, idealnie sprawdzi się zarówno do grania, jak i pracy z bardziej wymagającymi programami. Urządzenia o takiej przekątnej cechuje duży przekrój zastosowań - laptopy gamingowe, multimedialne czy te przystosowane do pracy.

Ich wadą jest jednak duża waga, która utrudnia szybkie przenoszenie takiego laptopa. Przez to, że posiadają bardziej wydajne podzespoły, pobierają znacznie więcej prądu, co obniża ich czas pracy na baterii. Dużym mankamentem jest również cena takich urządzeń, ale to już zależy od kwestii indywidualnych odbiorcy i jego potrzeb. Musi on bowiem zadecydować, czy potrzebny mu jest wydajniejszy, ale przez to droższy laptop.

Co oferuje laptop 15-calowy?

Główną zaletą laptopów z matrycą 15-calową jest ich mobilność i uniwersalność. Nadadzą się zarówno do pracy, przeglądania Internetu, jak i grania w starsze, mniej wymagające gry, pokroju League of Legends czy World of Warcraft. Jakość obrazu nie będzie może tak dobra, jak na laptopach 17-calowych, ale na pewno wystarczy do płynnego grania na podstawowych ustawieniach graficznych. Z racji tego, że ich przekątna ekranu jest mniejsza, to są przez to lekkie. Idealnie sprawdzą się jako komputer do biura, który w szybki sposób będziemy potem mogli zabrać do domu.

Mniejsza matryca może utrudnić dłuższe posiedzenia przez ekranem. Również brak klawiatury numerycznej może wpływać na efektywność pracy. Mimo to laptopy 15-calowesą dobrym wyborem, zwłaszcza gdy mamy ograniczony budżet i nie potrzebujemy wysokiej mocy obliczeniowej.

Materiał zewnętrzny