Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

3222 wypadki w województwie śląskim w 2018 roku - czy ubezpieczenie OC pokryje szkody?

05.06.2019 14:45 | 3 komentarze | (s)

Według raportu opublikowanego na witrynie policja.pl, w roku 2018 w województwie śląskim doszło do 3222 wypadków, w których 219 osób zginęło, a 3783 zostało rannych. Co istotne, do zdarzeń tych wcale nie dochodzi częściej zimą, a w miesiącach letnich. Dla porównania - w skali roku, w całej Polsce, w lutym wypadków było 5,6%, natomiast w lipcu aż 9,6% (gorszymi miesiącami były tylko maj i październik, odpowiednio: 9,7% i 9,9%). Czy ostrożna jazda to gwarancja uniknięcia zderzenia z innym pojazdem? Jakie OC wykupić, by zyskać najlepszą ochronę? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

3222 wypadki w województwie śląskim w 2018 roku - czy ubezpieczenie OC pokryje szkody?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostrożna jazda - gwarancja uniknięcia wypadku?

Już na kursie prawa jazdy uczestnicy dowiadują się o jednej z najważniejszych reguł, która dotyczy ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. Nieprzypadkowo, bowiem zarówno w przypadku kolizji, jak i wypadku, prawie zawsze winien jest jeden z kierujących, a nie obaj. Oznacza to niestety, że nawet prowadząc auto w sposób wyjątkowo ostrożny, nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że nic złego się nie wydarzy. Ty możesz zastosować się do przepisów, ale drugi użytkownik drogi już nie. Co więcej, nawet jeśli jesteś świetnym kierowcą, prawdopodobieństwo, że to Ty spowodujesz wypadek, również istnieje, nawet jeśli szanse na to są niewielkie.

Ubezpieczenie OC - jak wybrać to najlepsze?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to gwarancja, że w momencie spowodowania przez Ciebie wypadku, pieniądze za uszkodzenie drugiego auta wypłacone zostaną z Twojej polisy. I na odwrót - jeśli to drugi kierowca zawinił, Ty otrzymasz pieniądze z jego ubezpieczenia (przeczytaj również nasz artykuł o tym, co zrobić, jeśli sprawca wypadku ucieknie). Jak zatem wybrać najlepsze OC? Sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać, bowiem zakres tej polisy reguluje ustawa. Oznacza to, że zawsze będzie ono działało dokładnie w ten sam sposób. Bez względu na to, czy wykupisz je w znanym towarzystwie ubezpieczeniowym, czy też w takim, które mniej się reklamuje, a jego nazwa wielu osobom nic nie mówi (oczywiście pod warunkiem, że będzie to TU istniejące i działające w pełni legalnie - uważaj na oszustów!). Reasumując, wybierając OC, powinieneś kierować się przede wszystkim jego ceną - im będzie ona niższa, tym lepiej. A zaoszczędzić możesz sporo, bo o ile zakres OC jest niezmienny, to już stawkę za polisę ustala wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i różnice mogą tu być naprawdę znaczące.

Rankingi ubezpieczeń

Publikowane w sieci rankingi ubezpieczeń mogą dać Ci ogólne pojęcie o stawkach za OC w danym miesiącu i w danym regionie. Dlaczego ogólne? Ponieważ podane wysokości składek są uśrednione - nie dotyczą Twojego konkretnie przypadku. Tymczasem cena OC zależy od wielu zmiennych, takich jak chociażby długość posiadania przez Ciebie prawa jazdy, zniżek za bezwypadkową jazdę czy pojemności silnika w Twoim samochodzie.

Kalkulatory ubezpieczeń

Kalkulator ubezpieczeń to narzędzie, które obecnie znajduje się na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych. I o ile w rankingach OC znajdziesz stawki uśrednione, to korzystając z kalkulatora, po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól formularza, otrzymasz ofertę polisy szytą na miarę, idealnie dopasowaną do Twojego przypadku. Niestety - aby znaleźć najtańsze OC, musiałbyś takich formularzy wypełnić dziesiątki (na stronie każdego TU trzeba to robić od początku). Biorąc pod uwagę, że trwa to za każdym razem około kwadransa, trzeba byłoby przygotować się na długie godziny przed komputerem. Co więcej, podczas wypełniania nie możesz się pomylić, bo wówczas oferta nie będzie już idealnie dopasowana do Ciebie. Czy jest inne rozwiązanie? Na szczęście tak!

Porównywarka ubezpieczeń - sposób na najtańsze OC

Porównywarka ubezpieczeń to narzędzie dużo bardziej zaawansowane, niż opisane wyżej kalkulatory, znajdujące się na stronach firm ubezpieczeniowych. Tu również trzeba wypełnić formularz, ale zostaniesz o to poproszony tylko jeden raz, a ofert polisy OC otrzymasz zwykle kilkanaście. Z różnych i zawsze sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Bez problemu porównasz je ze sobą i wybierzesz ofertę najbardziej atrakcyjną.

Co oferujemy? Przede wszystkim konkurencyjne, niskie ceny OC. Nasi klienci mają w czym wybierać, oszczędzają mnóstwo czasu, a dodatkowo, ponieważ kupują polisę przez Internet, liczyć mogą na stawki promocyjne. O ofertach specjalnych też dowiedzą się jako pierwsi, bo nasza porównywarka na bieżąco aktualizuje dane, zaciągając je z baz współpracujących z nami towarzystw ubezpieczeniowych - mówi doradca klienta z porównywarki ubezpieczeń klaro.pl.

Skąd niskie ceny w porównywarce?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą, że to właśnie wysokość składki wpływa u większości klientów na podjęcie decyzji o zakupie. Dlatego każde z nich stara się być w tej materii możliwie konkurencyjne i jeśli tylko może sobie na to pozwolić, obniża kwotę składki, przyciągając tym samym osoby, które są zainteresowane zakupem ubezpieczenia OC. Poza obniżaniem cen, TU organizują również różnego rodzaju promocje, które także zwiększają atrakcyjność danej polisy.

Materiał zewnętrzny