Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Kurs na sternika motorowodnego - idealny pomysł na czas wolny dla aktywnych

13.05.2019 09:28 | 1 komentarz | (s)

Jesteś na urlopie. Leżysz na plaży i podziwiasz jezioro lub morze. A może i coś na drugim brzegu. Tylko coś Cię ciągnie dalej. Widzisz pędzące skutery wodne lub jachty i myślisz sobie - ja też tak chcę! Tylko co tu zrobić by móc pędzić po wodzie tak jak tamci? Wystarczy zdobyć uprawnienia motorowodne. Kurs trwa zaledwie dwa dni, a taki dokument może dać Ci sporo frajdy!

Kurs na sternika motorowodnego - idealny pomysł na czas wolny dla aktywnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uprawnienia motorowodne - jak je zdobyć?


Czy wiesz o tym, że wystarczy zaledwie jeden wolny weekend, by móc zasiąść za sterami takiego skutera, mknącego po wodzie? Tak, to nie pomyłka! Dokładnie tyle trwa kurs na uprawnienia motorowodne. Co dokładnie trzeba zrobić? Opisujemy to poniżej, na podstawie oferty firmy organizującej kursy sternika motorowodnego na Śląsku. 
Dzień 1 (sobota):

  • Wykłady teoretyczne (5 wykładów + prezentacje multimedialne)
  • Nauka węzłów

Czas trwania: 8 godzin
Dzień 2 (niedziela):

  • Manewry po jeziorze (6 godzin)
  • Egzamin na patent sternika motorowodnego (trwa 90 minut).

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w takim kursie? Tak naprawdę wystarczy jedynie zgłoszenie i opłacenie wpisowego. Te kwoty różnią się, w zależności od firmy, ale zwykle jest to około kilkuset złotych. Po otrzymaniu pozytywnej oceny z egzaminu należy także wnieść opłatę za wydanie dokumentu. 
Do kursu na sternika nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy jedynie odpowiednie do pogody ubranie, własny prowiant, a także notatnik i długopis. 

Jak wygląda egzamin na patent sternika?

Sam egzamin teoretyczny to 75 pytań. Każde z nich to pytania jednokrotnego wyboru, czyli ABC. Aby otrzymać ocenę pozytywną i odebrać swoje uprawnienia motorowodne, wystarczy udzielić poprawnych odpowiedzi na 65 pytań. Kursy przygotowujące do egzaminu na patent są konstruowane w taki sposób, aby dać uczestnikom maksymalną porcję wiedzy niezbędnej do otrzymania pozytywnej oceny. Zatem - warto uważnie słuchać wykładów, bo pozwoli to na zdanie egzaminu za pierwszym razem! 

Tak naprawdę wystarczy około 15 godzin, aby zdobyć uprawnienia na sternika motorowodnego. W trakcie takiego kursu zyskasz solidne, teoretyczne podstawy, które pozwolą Ci zupełnie na nowo spojrzeć na wypoczynek nad wodą. Od tej pory każdy weekend nad jeziorem czy urlop nad morzem będą już wyglądać zupełnie inaczej! Jeżeli nie chcesz, by wszystkie Twoje wspomnienia były związane tylko z leżeniem na plaży czy kąpielami niedaleko brzegu, kurs na sternika motorowodnego to świetny pomysł.

Kurs sternika motorowodnego - jakie warunki?

Chcesz udać się na takie szkolenie? Zdobyć uprawnienia pozwalające na pływanie jachtami lub skuterami wodnymi? Na kurs może udać się każdy, kto ma ukończone 14 lat - jedynie w przypadku osób niepełnoletnich konieczna będzie pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych. Nie musisz nawet umieć pływać lub mieć jakiegokolwiek doświadczenia na jachtach. Owszem, te umiejętności na pewno pomagają, ale nikt ich nie wymaga.


Uprawnienia motorowodne - co dają?

Co właściwie daje ukończenie kursu sternika motorowodnego? Przede wszystkim - satysfakcję. Nową umiejętność, która całkowicie zmieni Twoje wakacje! A oprócz tego, konkretne możliwości! 

Posiadając uprawnienia motorowodne możesz bez pływać po wszystkich wodach śródlądowych w Polsce. Czyli - bez problemu możesz pływać  Wisłą, Rawą czy też Odrą. Tak samo po wszystkich jeziorach - czy to Pogoria czy Mazury, wszystkie akweny stoją przed Tobą otworem! A co jeszcze lepsze, nie ma tu żadnych ograniczeń w mocy czy wielkości jednostki, którą możesz pływać. 

Co daje patent w przypadku wód morskich? Mając taki dokument możesz prowadzić jachty motorowe o długości do 12 metrów na wszystkich wodach morskich wewnętrznych. W przypadku otwartego morza masz prawo prowadzić jacht do 2 mil morskich od linii brzegowej. Warto pamiętać, że patent motorowodny pozwala na prowadzenie jachtów na wodach morskich wyłącznie w porze dziennej. 

W jakich krajach działają polskie uprawnienia motorowodne?

Na całym świecie! Teraz, wakacje w Chorwacji, Grecji czy dowolnym miejscu na Ziemi nabiorą zupełnie innego wymiaru! Wystarczy, że masz patent sternika motorowodnego, by wypożyczyć jacht i pływać nim w każdym zakątku świata.

Uprawnienia motorowodne - kiedy się przydadzą?

To jeden z tych dokumentów, które potrafią przydać się w najmniej spodziewanych momentach. I to nie tylko na wakacjach! Posiadanie patentu sternika motorowodnego może okazać się pomocne w...pracy. Na przykład, jeżeli jesteś fotografem i często robisz zdjęcia różnym obiektom z poziomu wody, to dzięki takiemu dokumentowi nie będziesz już nikomu płacić za transportowanie Cię jachtem - teraz, możesz go wypożyczyć samemu! To tylko jeden przykład. A warto też wspomnieć choćby o tym, że przy rekrutacji do Policji czy Straży Pożarnej posiadanie takiego dokumentu daje dodatkowe punkty. 

Kurs sternika motorowodnego na Śląsku

Teraz nie musisz już jechać na Mazury! Ba, nie musisz nawet wyjeżdżać ze Śląska, bo uprawnienia sternika motorowodnego zdobędziesz właśnie tutaj. Szkolenia odbywają się nad Zalewem Rybnickim - czyli zaledwie 40 minut od centrum Katowic! O kursach na patent sternika na Śląsku dowiesz się więcej wchodząc na stronę: sztormgrupa.pl/index.php/motorowodne/kurs-motorowodny-slask/

Materiał zewnętrzny