Poniedziałek, 16 grudnia 2019

imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

RSS

Jak zabezpieczyć buty zimowe po sezonie?

08.03.2019 10:11 | 0 komentarzy | (s)

Obuwie zimowe zwykle kupujemy z myślą o użytkowaniu go przynajmniej przez kilka sezonów. Chcąc cieszyć się jak najdłużej ulubionymi butami, powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji po zakończeniu zimy. Przed odłożeniem obuwia do szafy musimy dokładnie ocenić jego stan i dokonać niezbędnych napraw oraz zająć się konserwacją, pamiętając też o właściwym sposobie przechowywania.

Jak zabezpieczyć buty zimowe po sezonie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czyszczenie butów

W pierwszym kroku musimy dokładnie wyczyścić buty, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń. W przypadku obuwia ze skóry licowej wilgotną szmatką usuwamy ziemię i błoto, po czym odkładamy buty do wyschnięcia. Następnie przechodzimy do likwidacji mniejszych zabrudzeń z pomocą specjalistycznych preparatów, które bez problemu kupimy w każdym sklepie obuwniczym. Do czyszczenia używajmy miękkich akcesoriów, takich jak bawełniane szmatki lub gąbki, by nie zarysować powierzchni cholewki. Pamiętajmy, aby korzystać ze specyfików dedykowanych materiałowi, z jakiego wykonane jest nasze obuwie.

Nieco inaczej wygląda czyszczenie, jeśli mamy do czynienia z butami wykonanymi z zamszu. Produkty z tego materiału czyścimy na sucho. Niezbędnym akcesorium jest szczoteczka do zamszu o specyficznej konstrukcji – z jednej strony ma miękkie włosie, a z drugiej specjalną gumkę do usuwania zabrudzeń.

Wyczyścić należy nie tylko cholewkę, lecz również pozostałe elementy, tj. podeszwę, wkładki i sznurówki.

Impregnacja i konserwacja

Zabezpieczenie butów na czas oczekiwania na kolejny sezon jest bardzo ważne, jednak procesów związanych z konserwacją dokonujemy wyłącznie po wyczyszczeniu i całkowitym wyschnięciu butów. Buty pokrywamy preparatem impregnującym, który zabezpiecza cholewkę przed zabrudzeniami i wilgocią. Postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, by wybierać preparaty przeznaczone do impregnowania odpowiedniego materiału. Jeżeli potrzebujesz sprawdzone środki do czyszczenia obuwia to sprawdź ofertę Sizeer.

Naprawy

Wspominaliśmy już, że przed odłożeniem butów do szafy powinniśmy dokładnie ocenić ich stan. Istnieje możliwość, że użytkowanie zimą sprawiło, że na obuwiu wystąpiły delikatne wady, które warto naprawić jak najszybciej. Specjalistyczną pomoc w zakresie różnego rodzaju napraw zagwarantuje nam oczywiście szewc, który bez problemu wymieni zdartą podeszwę, zreperuje pęknięcie i pomoże przywrócić buty do idealnego stanu.

Zabezpieczenie przed odkształceniem

Chcąc w prawidłowy sposób zabezpieczyć buty zimowe po sezonie, musimy je nie tylko wyczyścić i zaimpregnować. Kluczowym krokiem, jaki powinniśmy wykonać przed odłożeniem butów do szafy, jest zapewnienie im ochrony przed odkształceniem. W tym celu możemy skorzystać z drewnianych prawideł. Jeśli szukamy prostszego i tańszego sposobu, wypełnijmy wnętrze obuwia starymi gazetami lub folią. Jeśli mamy do czynienia z butami z wysoką cholewką, koniecznie usztywnijmy również ten element.

Sposób przechowywania

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych dla zabezpieczenia butów zimowych po sezonie czynności zapakujmy je w specjalistycznych pokrowiec lub kartonowe pudełko. W ten sposób dodatkowo ochronisz obuwie przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego stan.

Miejsce przechowywania

Buty po sezonie najlepiej przechowywać w przewiewnym, suchym i zacienionym miejscu. Postarajmy się wygospodarować specjalną przestrzeń, w której buty zimowe w odpowiednich warunkach będą czekać na kolejny sezon.

Materiał zewnętrzny