środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

PILNE:

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych

22.02.2019 08:15 | 0 komentarzy | (s)

Wybór instalacji fotowoltaicznej o odpowiednich parametrach zagwarantuje wydajne pozyskiwanie energii elektrycznej dla swojego domu. Jak wybrać panele słoneczne? Jakie kwestie należy uwzględnić przy ich zakupie?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panele słoneczne przeznaczone do budowy domowych elektrowni są zbudowane z ogniw krzemowych. Ich struktura może być monokrystaliczna lub polikrystaliczna. W pierwszym przypadki panele osiągają sprawność 18-22% i są bardzo trwałe. Drugi typ ogniw kosztuje mniej, ale ich sprawność utrzymuje się w granicach 14-18%. Co ciekawe, ogniwa o budowie polikrystalicznej uzyskują więcej energii z promieniowania rozproszonego, dlatego ich zastosowanie zwykle okazuje się bardziej opłacalne. Najmniej sprawne i najtańsze są ogniwa z krzemu amorficznego. Mają one wysoką sprawność początkową, która jednakże w warunkach eksploatacyjnych szybko spada.

Moc szczytowa i tolerancja mocy

Jak odróżnić lepsze panele słoneczne od gorszych? W przypadku fotowoltaiki jakości wykonania instalacji nie da się ocenić poprzez stan wizualny. Należy porównać ich moc szczytową Pmax, czyli moc elektryczną uzyskiwaną w warunkach testowych określanych skrótem STC (Standard Test Conditions), bliskich optymalnym. Ważna jest także tolerancja mocy. Informuje ona o tym, jak duża może być różnica między rzeczywistą a nominalną mocą szczytową konkretnego egzemplarza. Materiały do produkcji ogniw nie są jednorodne i możliwe są odchyły od ich założonych właściwości. Jeżeli tolerancja mocy jest dodatnia, producent gwarantuje, że rzeczywista moc szczytowa danego panelu nie jest mniejsza od podanej mocy nominalnej.

Odpowiedni montaż

Poprawne zainstalowanie paneli słonecznych gwarantuje ich sprawne działanie. Instalacja paneli musi być uzależniona od konstrukcji dachu, jego orientacji i zacienienia, wymaganej mocy wyjściowej oraz dostępnych środków finansowych. Na rynku można nabyć zestawy do samodzielnego montażu paneli, lecz bezpieczniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zaufanych instalatorów. O tym, jak wybrać instalatora paneli słonecznych dowiesz się na stronie https://fotowoltaikaonline.pl. Znajdziesz tam praktyczne porady związane z fotowoltaiką, uławiające podjęcie kluczowych decyzji związanych z instalacją.

Gwarancja

Większość obecnych na rynku paneli słonecznych wyprodukowano w Chinach. Przy wyborze konkretnej marki bardzo ważna jest gwarancja. Musi być ona respektowana na terenie naszego kraju. Obecność gwarancji zwiększa bezpieczeństwo inwestycji i zapobiega ponoszeniu dodatkowych kosztów w przypadku nieoczekiwanych problemów z działaniem instalacji.

Awaryjność paneli

Składa się na nią szereg czynników, takich jak odporność na zacienienie, uszkodzenia mechaniczne i podwyższone temperatury. Wspomniany element jest bardzo ważny, ponieważ w przypadku zaistnienia awarii może przesądzić o opłacalności danej inwestycji. Zawsze należy wybierać panele renomowanych producentów, a przy ich instalacji korzystać z usług doświadczonych instalatorów.

Kwestiami, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych, są gwarancja, awaryjność, moc szczytowa i tolerancja mocy, rodzaj ogniw oraz odpowiedni montaż. Dopiero po uwzględnieniu tych elementów można zyskać pewność, że instalacja będzie sprawna i wydajna.

Materiał zewnętrzny