środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

PILNE:

Klimatyzacja w aucie sprzyja rozwojowi bakterii! Nie pozwól by Cię dopadły!

13.02.2019 09:47 | 2 komentarze | (s)

Klimatyzacja, szczególnie w okresie letnim, to jedno z największych dobrodziejstw, gwarantujących komfort podróży. Dzięki niej nawet podczas upałów nie odczujemy w aucie męczącej temperatury. Klimatyzacja, tak samo jak pomocna, potrafi być groźna. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Przez brak regularnego serwisowania układu klimatyzacyjnego, narażamy się na poważne szkody zdrowotne.

Klimatyzacja w aucie sprzyja rozwojowi bakterii! Nie pozwól by Cię dopadły!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odgrzybianie klimatyzacji

Jedną z najważniejszych czynności związanych z serwisowaniem klimatyzacji jest jej odgrzybianie. To zabieg mający na celu dezynfekcję i pozbycie się grzybów ze wszystkich kanałów wentylacyjnych. Zalecane jest, aby odgrzybianie klimatyzacji wykonywać cyklicznie raz do roku. Najlepszą do tego porą jest wiosna. Dlaczego? Jesień i zima to najwilgotniejsze okresy w roku, a co za tym idzie, sprzyjające rozwojowi pleśni. Odgrzybianie wskazane jest zaraz po zimie, zwłaszcza, że lato to okres, w którym klimatyzacja niemal cały czas pozostaje w użyciu.

O odgrzybianiu należy pamiętać również wtedy, gdy kupujemy używane auto. Nie mamy wówczas pewności co do terminu ostatniego serwisowania. Czerwonym światłem powinien być dla nas nieprzyjemny zapach, przypominający pleśń, który pojawia się zaraz po uruchomieniu klimatyzacji.

Co istotne, odgrzybianie klimatyzacji zawsze powinno iść w parze z wymianą filtra kabinowego. To koszt kilkudziesięciu złotych, za które tak naprawdę kupujemy własne bezpieczeństwo. Wymianę filtra kabinowego najlepiej powierzyć mechanikowi.

Jak odgrzybiać?

Najczęściej stosowane metody to:
1. ozonowanie,
2. metoda ultradźwiękowa,
3. aerozole i pianki.

Ozonowanie to odgrzybianie klimatyzacji bez stosowania środków chemicznych. Do wnętrza kanałów wentylacyjnych wprowadzany jest bakteriobójczy ozon. Wytwarzają go promienie UV w połączeniu z wysokim napięciem. Ozon po kilku minutach wraca do swojej pierwotnej postaci – tlenu. Nie pozostawia po sobie śladów w postaci nieprzyjemnego zapachu.

Metoda ultradźwiękowa wymaga zastosowania specjalnego rozpylacza, który wpuszcza do klimatyzacji substancję czynną. Ta krąży w układzie zamkniętym, dezynfekując. W drugiej kolejności w urządzeniu można zastosować środek likwidujący nieprzyjemne zapachy takie jak np. nieprzyjemny zapach odświeżacza czy dym tytoniowy.

Aerozole i pianki są środkami chemicznymi, których możemy użyć do odgrzybiania we własnych zakresie – bez pomocy mechanika. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu np. spray TEC2000. Jak działają? Środek do odgrzybiania klimatyzacji wystarczy rozpylić wewnątrz pojazdu, kierując wylot do środka kokpitu. Podczas rozpylania klimatyzacja musi być ustawiona na maksymalne schładzanie, z maksymalną siłą nawiewu, przy zamkniętym obiegu. Środek pozostawiamy w zamkniętym aucie przez około 10 minut. Po tym czasie, należy samochód dobrze przewietrzyć.

Niestety wciąż wielu kierowców zapomina o serwisowaniu klimatyzacji, narażając siebie i współpasażerów na negatywny wpływ bakterii i grzybów na zdrowie, zwłaszcza, jeśli chodzi o układ oddechowy. Brak serwisowania klimatyzacji to także jej krótsza żywotność. Pamiętajmy, że naprawa zepsutego układu wentylacyjnego będzie kosztować nas o wiele więcej niż odgrzybianie!

Materiał zewnętrzny