środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Cichy odkurzacz? Niemożliwe!

06.02.2019 09:57 | 0 komentarzy | (q)

Jeśli jesteś mamą, z pewnością miałaś chociaż raz dylemat: Odkurzyć i obudzić tym samym dziecko, czy żyć kolejny dzień bez odkurzacza i cieszyć się jego dłuższym snem. Kupując odkurzacz sprawdzamy wiele jego parametrów, ale dopiero gdy zostajemy rodzicami, żałujemy że nasze urządzenie jest tak głośne. Głośność odkurzacza nie jest dla większości kupujących priorytetem, jednak czasem wystarczy dołożyć kilka złotych, aby mieć w domu cichą maszynę. Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i ciche odkurzacze? Szukasz czegoś, co spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując cichy odkurzacz.

Cichy odkurzacz? Niemożliwe!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poziom hałasu

Aby każdy nabywca mógł na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy odkurzacz, który zamierza kupić jest cichy, czy głośny, wprowadzono klasy głośności urządzeń. Najniższa klasa głośności - N mówi, że urządzenie jest bardzo głośne. Wpływa to negatywnie na komfort użytkowników. Urządzenia te wytwarzają hałas powyżej 65 dBA.  

Jednostka dBA jest jednostką natężenia dźwięku. Przy pomiarze wykorzystuje się częstotliwościową charakterystykę korekcyjną. Stąd w jednostce decybeli literka A. Oznacza to, że pomiar jest wykonany tak, by w czasie pomiarów akustycznych wziąć pod uwagę odczucia słuchacza. 

Klasy, które stosuje się do opisania poziomu głośności to:

  • A do 25 dBA charakteryzują urządzenia bardzo ciche
  • B 25-35 dBA są to urządzenia ciche
  • C 35-45 dBA kategoria ta opisuje urządzenia słabo słyszalne
  • D 45-55 dBA urządzenia dobrze słyszalne
  • E 55-65 dBA przedstawiają urządzenia głośne

I tak dalej. Jeśli nasze odkurzacze posiadają klasę hałasu N, oznacza to, że ich głośność jest wręcz uciążliwa. W czasie zbyt długiego przebywania w pomieszczeniu, gdzie działa taki odkurzacz, nie tylko będziemy czuli zmęczenie, ale może to również prowadzić wręcz do zawrotów głowy i nudności.

Już odkurzacze, które generują hałas poniżej 70dBA uważane są za stosunkowo ciche. Taki poziom głośności sprawia, że użytkownik odczuwa poprawę w porównaniu ze starszymi lub popularnymi modelami. 

Jaki cichy odkurzacz wybrać?

Szukając dla siebie odkurzacza idealnego, musimy wziąć pod uwagę również inne parametry - nie tylko poziom natężenia hałasu. Nie zawsze sugerowanie się opiniami znajomych. Lepiej zastanowić się, czego oczekujemy po naszym urządzeniu. Czy mamy w domu panele lub płytki, czy raczej dywany i wykładziny dywanowe? Czy posiadamy małe dzieci lub zwierzęta, które mogą zostawiać sierść? Wszystko to ma znaczenie. Dzięki takiemu określeniu wymagań, możemy szukać odkurzaczy o odpowiedniej mocy, lub z odpowiednimi szczotkami.

Do rodziny cichych odkurzaczów możemy zaliczyć odkurzacze automatyczne. Są to te, które posprzątają podłogę w domu bez Twojego udziału. Odkurzacze te stają się coraz modniejsze, a co za tym idzie, coraz tańsze. Jest to sprzęt dokładny, lekki i poręczny. Ponadto dzięki niemu możesz oszczędzić czas. Jednak jeśli posiadasz kota lub psa, przez pierwsze kila użyć sprzętu sprawdź, jak zwierzę się zachowuje podczas pracy odkurzacza. Może okazać się, że w ataku paniki zwierzę takie zrobi jeszcze większy bałagan. Musisz także pamiętać, że odkurzacze automatyczne mają niedużą moc, więc należy je stosować regularnie, najlepiej codziennie, a przed każdym użyciem należy sprawdzić poziom naładowania akumulatora. 

Nie będzie trudno znaleźć na rynku cichy odkurzacz bezworkowy (polecamy artykuł o najlepszych odkurzaczach bezprzewodowych) . Większość z nich posiada niski poziom hałasu. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie musisz pamiętać o kupnie worków na wymianę. Odkurzacze te posiadają przezroczysty pojemnik na nieczystości. Niekiedy podczas usuwania brudu z pojemnika należy sam pojemnik umyć. 

Jeśli jesteś alergikiem, lub w Twoim domu mieszka alergik, z pewnością przydałby Ci się odkurzacz piorący. Myślisz, że taki sprzęt musi być głośny? Niekoniecznie. Możesz poszukać w nowszych modelach, których klasy głośności są już mniejsze niż w starszych typach. Odkurzaczem tym nie tylko odkurzysz, ale także wypierzesz np. dywany czy wykładziny.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Idealny odkurzacz to odkurzacz cichy i mocny. Prócz poziomu głośności, warto sprawdzić inne parametry odkurzacza. Co dokładnie wpływa na dobrą pracę odkurzacza?

  • poziom głośności
  • pojemność pojemnika lub worka
  • jeśli odkurzacz posiada akumulator, to czas pracy takiego urządzenia
  • filtry HEPA, oraz obecność innych filtrów, aby kurz nie wydostawał się z urządzenia
  • regulacja mocy

Podsumowanie

Poziom natężenia hałasu nie jest zazwyczaj najważniejszym parametrem, gdy wybierasz nowe urządzenie. Często nie jest nawet podawany w specyfikacji. Jednak świadomość, że głośność urządzeń źle wpływa na użytkowników sprawia, że producenci tego rodzaju sprzętu coraz częściej kładą nacisk na to, by oferowany przez nich sprzęt był również cichy.

Materiał zewnętrzny