środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Czy płatność telefonem jest bezpieczna?

01.02.2019 15:29 | 1 komentarz | (s)

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć portfela na zakupach? A ile razy zapomniałeś wyjść z domu bez smartfona? No właśnie... Dzięki nowoczesnym technologiom brak pieniędzy nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem – płatności telefonem są możliwe. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne.

Czy płatność telefonem jest bezpieczna?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie nie potrzebujesz już portfela czy nawet karty płatniczej, aby zapłacić za zakupy w sklepie. Wystarczy smartfon, dzięki któremu szybko i wygodnie uregulujesz swój rachunek. Jeśli zastanawiasz się, jak płacić telefonem, masz do dyspozycji dwie główne możliwości.

Jak płacić telefonem – dostępne opcje

Płatność dokonywana za pomocą smartfona obejmuje m.in.:

Tego rodzaju płatności dostępne są wyłącznie telefonami z funkcjonalnością HCE. Pierwszym krokiem jest instalacja specjalnej aplikacji, która da dostęp do wirtualnej karty płatniczej. Płatności można dokonywać wówczas, gdy włączona jest transmisja danych.

Płatność polega na przyłożeniu smartfona do terminala. Rachunki poniżej 50 zł nie wymagają podawania PIN-u.

To system płatności, który został stworzony przez polskie banki. Jest to opcja, dzięki której można dokonywać płatności nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. Pozwala również na wypłatę gotówki z bankomatu.

Płatności telefonem a bezpieczeństwo

Osoby, które zastanawiają się jak płacić telefonem, interesują się także kwestiami bezpieczeństwa. Czy to faktycznie rozsądna opcja, która nie stwarza żadnego ryzyka?

Płatności dokonywane za pomocą smartfona są bezpieczne – jednak pod pewnymi warunkami. Trzeba zachować standardowe środki ostrożności, m.in. te związane z unikaniem instalowania na telefonie aplikacji nieznanego pochodzenia.

Jeśli chodzi o ochronę środków zgromadzonych na rachunku bankowym, bardzo bezpieczne płatności zapewnia BLIK. Transakcji można dokonać jednorazowym kodem, który jest aktywny zaledwie przez krótki czas – potem jego ważność wygasa. Pozyskanie takiego kodu przez osoby trzecie będzie zatem nieskuteczne.  

Jak zwiększyć bezpieczeństwo płatności telefonem?

Chcesz mieć pewność, że płatność smartfonem nie wiąże się z kradzieżą środków? Wdróż w życie poniższe zasady, które do minimum zredukują ryzyko.

  • Aktualizuj system operacyjny – nowsze wersja urządzeń mobilnych są bardziej stabilne i dopracowane także pod względem bezpieczeństwa.
  • Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe – dzięki temu zmniejszysz ryzyko zainfekowania telefonu podczas przeglądania stron internetowych.
  • Aktywacja blokady telefonu – ustanowienie numeru PIN czy logowanie na podstawie odcisku palca zmniejsza prawdopodobieństwo dokonania nieautoryzowanej transakcji.

Pamiętaj także, aby za każdym razem wylogować się z aplikacji przeznaczonej do obsługi bankowości mobilnej.

 

Materiał zewnętrzny