środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Poznaj 5 najczęstszych błędów przy wyborze oczyszczacza powietrza

30.01.2019 11:49 | 3 komentarze | (s)

Jakość powietrza w Polsce wymusza konieczność ochrony siebie i rodziny przed skutkami zanieczyszczonego powietrza. Oczyszczacz powietrza pozwala na zmniejszenie niebezpieczeństwa płynącego z przebywania w domu, gdy za oknami panuje smog. Jak uchronić się od najczęstszych błędów w wyborze urządzenia i wyselekcjonować taki, który będzie najbardziej skuteczny?

Poznaj 5 najczęstszych błędów przy wyborze oczyszczacza powietrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rynek oczyszczaczy powietrza stale rośnie, pojawiają się nowe modele i marki, a każdy producent deklaruje jeszcze większą skuteczność działania niż konkurenci. Umiejętnością staje się wybór właściwego oczyszczacza powietrza odpowiedniego do potrzeb i pomieszczenia.

1.Niewłaściwa wydajność oczyszczacza

Odpowiednia wydajność urządzenia jest kluczowa. To ten parametr podawany w jednostce CADR lub przepływie powietrza świadczy o efektywności oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Najlepiej jeżeli oczyszczacz filtruje 3x objętość powietrza w pomieszczeniu, dlatego też podczas dokonywania wyboru urządzenia kieruje się kubaturą, a nie wielkością. Trzeba mieć na uwadze, że wielkość pomieszczenia jest mało precyzyjna, ponieważ każde mieszkanie ma inną wysokość.

2. Dobieranie oczyszczacza do mieszkania

Często występującym błędem w doborze oczyszczacza jest dopasowanie go do wielkości całego mieszkania. Niestety należy pamiętać, że oczyszczacz nie będzie w stanie wymusić odpowiedniego ruchu powietrza w całym mieszkaniu, szczególnie gdy urządzenie będzie działało na najniższym, najcichszym trybie. W ruchu powietrza przeszkadzają m.in. ściany czy inne elementy. Z racji tego oczyszczacz o małej wydajności nie będzie w stanie przefiltrować całego powietrza w mieszkaniu. Zatem wybierając oczyszczacz należy dobierać go do pomieszczenia docelowego w którym spędza się najwięcej czasu, najczęściej jest to sypialnia, salon.

3. Dobór filtrów

System filtracyjny w oczyszczaczu powietrza odgrywa kluczową rolę, ponieważ on zaraz po wydajności urządzenia wpływa na skuteczność działania. Występuje kilka rodzajów filtrów:

  • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber) to filtr najczęściej występujący w oczyszczaczach na polskim rynku, z wysoką skutecznością sięgającą nawet to 99,97% zatrzymuje cząsteczkę o wielkości 0,3 mikrometra. Bardzo dobrze sobie również z mniejszymi i większymi pyłami ze smogu, ale również z bakteriami, wirusami.

  • Filtr wodny zatrzymuje zanieczyszczenia w wodzie, z racji tego trzeba często ją wymieniać, ponieważ bardzo szybko rozwijają się bakterie i wirusy. Mało skuteczny w zwalczaniu najmniejszych zanieczyszczeń.
  • Filtr elektrostatyczny charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji, ponieważ filtr starcza na kilka lat – można go myć pod wodą. Elektrycznie naładowany filtr przyciąga pyłki i kurz, najczęściej połączony jest z jonizatorem.
  • Filtr fotokatalityczny opiera się na zachodzących w filtrze reakcjach chemicznych zachodzących pod wpływem światła. Skuteczny w zwalczaniu alergii, bakterii, wirusów.

4. Cena - nie zawsze dobry doradca

Przy oczyszczaczach powietrza ceny są różne, od 200 zł do wydatku rzędu kilku tysięcy. Ceny w porównaniu do mozliwości można zobaczyć na wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/. Warto pamiętać, że oczyszczacze służą kilka czy nawet kilkanaście lat, zmianie podlegają tylko zainstalowane filtry w środku. Tanie oczyszczacze charakteryzują się małą wydajnością czyli będą działały tylko w małych pomieszczeniach, a także najczęściej są głośniejsze, mają drogie filtry wymienne czy zużywają więcej prądu. Te parametry z biegiem czasu stanowią problem, ponieważ o skuteczności oczyszczacza świadczy jego system filtracyjny czyli filtry, które trzeba wymieniać. Przy tanim sprzęcie producenci często rekompensują sobie drogim kosztem filtrów. Zaś eksploatacja czyli zużycie prądu może skutkować znacznym podniesieniem rachunków za prąd.

Droższe oczyszczacze powietrza stanowią lepszą ochronę przed unoszącymi się w powietrzu alergenami czy pyłami, z reguły są bardziej energooszczędne, a także posiadają szereg udogodnień. Wielokrotnie dodatkowe funkcje są okupione wysoką ceną, ale nie są konieczne, nie wpływają na działanie oczyszczacza. W wyborze urządzenia warto znaleźć złoty środek i dopasować go do docelowego pomieszczenia, funkcjonalności do własnych potrzeb. Nie zawsze te najdroższe będą dla nas najlepsze. W internecie jest ranking oczyszczaczy powietrza, który szereguje możliwości tych urządzeń do ich ceny co znacznie ułatwia podjęcie decyzji.

5. Brak niezbędnych funkcji

Przy takiej mnogości parametrów oczyszczaczy, karkołomnym zadaniem staje się wybór odpowiedniego. Niektóre funkcje diametralnie wpływają na użyteczność urządzenia, taką funkcją jest tryb automatyczny. On dopasowuje prędkość pracy do odczytów na wskaźników, a te mogą bazować na różnych parametrach np. kurz, pył PM2,5. W walce ze smogiem najlepszy będzie ten czujnik, który mierzy stężenie najniebezpieczniejszej dla zdrowia frakcji pyłu PM2,5. Tak samo może być z ilością alergenów w powietrzu – gdy jest ich dużo, oczyszczacz automatycznie przełącza się na wyższy tryb, aby w szybkim tempie zwalczyć zanieczyszczenia. Oczyszczacze mogą również posiadać funkcję nawilżania, takie możliwości dają oczyszczacze Sharp, które na stronie https://homespot.pl/ znajdują się w korzystnych cenach. Opcja nawilżania powietrza najbardziej się przyda w okresie grzewczym, kiedy wilgotność wysuszona jest przez gorące grzejniki. Wtedy zaczynają się problemy ze łzawieniem oczu, drapaniem w gardle i suchym kaszlu. Optymalna wilgotność powietrza zadba o zdrowie dzieci i osób starszych.

Materiał zewnętrzny