Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Dobre żele do twarzy, czyli jakie?

29.12.2018 09:45 | 0 komentarzy | (s)

Mycie twarzy jest codziennym zabiegiem higienicznym, który jest niezbędny dla zachowania zdrowego wyglądu skóry. Nie można jednak używać w tym celu zwykłego mydła. Oczyści owszem, ale będzie też przesuszało, a to wywoła dodatkowe podrażnienia i reakcje uczuleniowe. Skóra twarzy wymaga specjalnej troski, dlatego wśród najważniejszych kosmetyków powinien znaleźć się żel do twarzy.

Dobre żele do twarzy, czyli jakie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeglądając składy kosmetyków, bardzo szybko można się zorientować, że diametralnie się od siebie różnią. W zależności od tego, jakiego typu cerę mamy, jakiej pielęgnacji poszukujemy, inny żel będzie najbardziej wskazany. Poza tym istotne są również inne właściwości. Konsekwencją tego, że kosmetyk oczyszczający będzie wybrany bez wcześniejszego przemyślenia, mogą być zaskórniaki, pękająca skóra, zaczerwienienie.

Żele do twarzy a rodzaj cery

W pierwszej kolejności musimy określić, czy nasza skóra jest tłusta, normalna, mieszana, sucha, wrażliwa, alergiczna, naczynkowa. Renomowani producenci, jak Ziaja, przygotowują całe linie żeli do twarzy, aby każdy mógł wybrać taki preparat, który będzie odpowiedzią na potrzeby skóry. Problemy skórne czy schorzenia są różne, dlatego nie można tego samego kosmetyku stosować przy cerze trądzikowej i skórze wrażliwej. Każdorazowo cera ma zupełnie inne potrzeby. Najczęściej na opakowaniu jest informacja o tym, przy jakim typie skóry można korzystać z kosmetyku. Nie można tego bagatelizować, bo kłopoty skórne się pogorszą, a cera będzie wyglądać jeszcze mniej atrakcyjnie. Będzie to efektem nie słabej formuły preparatu, ale sięgnięcia po coś, co nie jest przygotowane z myślą o naszej skórze.

Co ze składem?

Zadaniem wszystkich żeli do twarzy jest oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń. Jednak każdy żel będzie miał nieco inną konsystencję i skład. Wśród najczęściej stosowanych składników myjących są m.in.: Coco-Betaine, Cocamide DEA, czy Hexylene Glycol. Jednak żele mają też inne właściwości. Przykładowo przy skórze wrażliwej i suchej stosowane są kwasy odpowiadające za nawilżanie, regenerowanie i złuszczanie naskórka. Jeśli szukamy czegoś o takich cechach, warto spojrzeć, czy żele do twarzy zawierają kwas glikolowy. Przy podrażnieniach skórnych należy zainwestować w kosmetyk, który będzie miał kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran. Z kolei przy przebarwieniach skórnych pomocny może być kwas cytrynowy. Obecność kwasu lipohydroksylowego świadczy o tym, że żel do twarzy wykazuje właściwości antyseptyczne, złuszczające i przeciwzapalne.

Oprócz podstawowego składu dobrze przeanalizować, czy producent zawarł informację o tym, czy kosmetyk jest przygotowany do stosowania o konkretnej porze dnia, np. rano. Są też takie produkty, które odpowiadają głównie za oczyszczanie skóry, ale można kupić taki preparat, który jest dobry do demakijażu, albo jest uniwersalny i można go używać zawsze. Warto też wiedzieć, jakie jest pH i poziom twardości wody, być może wskazany będzie żel, który będzie niwelował szkodliwe działanie.

Materiał zewnętrzny