Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

18 lat lekceważenia zdrowia Polaków. W 2018 bez zmian, a smog zbiera coraz większe żniwa

W 2000 roku Najwyższa Izba Kontroli wydała raport, a w nim zwróciła uwagę na coraz większy problem smogu w Polsce. Apelowała o działanie w tej sprawie i podjęcie kroków, aby zmniejszyć ilości zanieczyszczeń idących do atmosfery. Co w tej sprawie zostało zrobione? Prawda jest smutna, a smog robi swoje.

18 lat lekceważenia zdrowia Polaków. W 2018 bez zmian, a smog zbiera coraz większe żniwa

Smog  - od początku

Temat smogu znany był już w poprzednim stuleciu. W latach 80, gdy PRL-owski przemysł miał się dobrze, do powietrza dostawała się masa szkodliwych substancji. Już wtedy zauważono problem, tylko nazywano go po prostu - zanieczyszczeniem powietrza.

W kolejnych latach ze zbitki angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła) powstał termin smog. W roku 2000 Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła raport, a w nim alarmowała o coraz większym problemie, wskazała jednostki gospodarcze i działania, których celem była poprawa ochrony powietrza.

Oto kilka z działań:

  • zalecenie dla Głównego Inspektora Środowiska o rozszerzenie kontroli i nadzoru nad pełną ich realizacją, a także o wykonanie wszystkich zarządzeń pokontrolnych,
  • Główny Inspektorat Sanitarny miał się zająć funkcjonowaniem sieci monitoringu ochrony atmosfery,
  • Przyspieszyć określenie norm jakościowych spalanych paliw,
  • Opracować program działań na rzecz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem.

Efekt? Kolejne lata stagnacji i nieskuteczności władzy. Co roku umiera ok. 40 000 ludzi z powodu nienaturalnej śmierci - ofiary smogu.

Kolejny raport NIK opublikowała w 2014 roku. Druzgocącą diagnozą była nieskuteczność podjętych kroków i brak poprawy. W dalszym ciągu nie były dotrzymane normy jakości powietrza.

Wtedy dzięki okresowym pomiarom jakości powietrza stwierdzono, że największym problemem jest tzw. niska emisja. Polega ona na emitowaniu do powietrza pyłów i szkodliwych gazów na wysokość do 40 metrów. To zjawisko można spotkać najczęściej w sektorze komunalno-bytowym, ponieważ domy często ogrzewa się niskiej jakości węglem lub mułem i odpadami. Przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności, dym z komina wraz ze szkodliwymi oparami opada na dół pod naporem ciepłego powietrza. Wbrew pozorom w większym stopniu na smog narażeni są mieszkańcy nie miasta, a okolic. W miejscach, gdzie znajduje się skupisko domów, ich mieszkańcy niewłaściwie palą w piecach złej jakości węglem i drewnem, a często też odpadami.

Według przedstawionego raportu niska emisja jest odpowiedzialna za zwiększoną ilość pyłu PM10 oraz benzo(a)pirenu. W 2010-2013 przekroczenia pyłu PM10 wystąpiło w 75% badanych stref, zaś b(a)p aż w 90% stref.

Niekonsekwencja i zaniedbania

W tym raporcie NIK powtórnie apelowała o działania i wydała zalecenie, które dotyczyło ustalenia standardów dla kotłów małej mocy. Co zostało zrobione do tej pory? W 2017 roku wydano takie rozporządzenie, jednak dotyczy ono tylko nowych kotłów. W dalszym ciągu używane są urządzenia grzewcze charakteryzujące się emitowaniem dużej ilości zanieczyszczeń do powietrza.

Aby realnie poprawić jakość powietrza w Polsce, ważne są również odpowiednie przepisy, które regulowałyby wymagania jakościowe dla paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży.

Według NIK “przygotowany przez Ministra Energii projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie przewiduje paliw o takiej jakości, która zapewniłaby osiągnięcie parametrów emisji zanieczyszczeń dla kotłów klasy 5 oraz spełniających wymagania Ekoprojektu”.

W latach 2016-17 gdzie smog przekroczył kilkukrotnie europejskie normy, w mediach zrobił się szum. W poziomie zanieczyszczonego powietrza była tylko “lepsza” od nas Bułgaria, Polska zaś wygrała w ilości miast w rankingu.

Informacje o coraz większym żniwie zbieranym przez trujące powietrze to dobra pożywka dla dziennikarzy. Do tego, nagłośnieniu pomogła sprzyjająca, bezwietrzna pogoda.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 2012-2015 w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 znalazło się aż 45 polskich miejscowości na 3 tysiące miast z całego świata. Z pewnością nie takie rankingi Polska chciałaby wygrywać.

W 2018 roku został powołany Program Czyste Powietrze, który kierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą oni ubiegać się o dofinansowanie na ocieplenie domu, wymianę okien czy starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.

Doraźna pomoc – oczyszczanie powietrza

40 tysięcy ofiar śmiertelnych w ciągu roku – tak zdaniem specjalistów przedstawiają się w Polsce skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem.  Nie można zapominać także o szerokim gronie ludzi, którzy za kontakt ze smogiem zapłacili zapaleniem płuc, udarami i innymi chorobami. Czy jako mieszkańcy jednego z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy jesteśmy skazani na taki los, dopóki nie zostaną podjęte działania skutkujące poprawą jakości powietrza?

Na szczęście mamy jeszcze do dyspozycji doraźne metody ochrony, jakimi są oczyszczacze powietrza i maseczki antysmogowe. Pierwsze usuwają zanieczyszczenia wewnątrz budynków, a drugie oczyszczają powietrze, które wdychamy na zewnątrz.  Najlepsze oczyszczacze i maseczki to te z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym, ponieważ te dwie technologie w połączeniu ze sobą usuwają smog niemal w 100%.

Niektóre urządzenia – w tym oczyszczacze Sharp – wykorzystują dodatkowo technologię jonizacji, która pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń i przywraca równowagę między anionami i kationami, zaburzoną na skutek pracy domowych sprzętów elektrycznych.  Na rynku można też znaleźć urządzenia, które zarówno oczyszczają, jak i nawilżają powietrze, czego dobrym przykładem jest produkt wspomnianej przed chwilą japońskiej marki – oczyszczacz Sharp KC-D50EUW.

Jeśli nie chcemy korzystać z maseczek, to warto unikać wychodzenia z domu w czasie, gdy poziom zanieczyszczeń utrzymuje się na wysokim poziomie. Aktualne stężenie smogu można sprawdzić na wielu stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Kiedy na zewnątrz jest źle, należy przede wszystkim unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Podczas uprawiania sportu zwiększa się zapotrzebowanie na tlen, tak więc bieganie czy nordic walking w zasmogowanej okolicy sprawia, że wdychamy kilka razy więcej zanieczyszczeń.  Taka aktywność z pewnością nie służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Prognozy na przyszłość

Działania naprawcze są o tyle trudne do wykonania, że wymagają współpracy różnych uczestników na wielu poziomach administracyjnych. A każdy z nich ma odmienną wizję naprawy i programów antysmogowych.

Dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza są powszechnie dostępne. Pojawiające się opinie o wyimaginowanym problemie jest tylko zamiataniem sprawy pod dywan.

Wspomniany Krajowy Program Ochrony Powietrza zakłada poprawę jakości powietrza do 2029 roku. Co z innymi reformami? Ile do tej pory osób padnie ofiarą smogu?

Materiał zewnętrzny

20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~CiemnotaSlaska (93.179. * .35) 19.01.2019 22:07

Nie ocieplenie a węgiel to największe zło w domkach jednorodzinnych,w europie już nikt tym nie pali!!!

~małlomiasteczkowy (89.79. * .96) 19.01.2019 21:11

Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu, jednak zwracać należy szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku

~ZenonKwadrat (37.248. * .139) 16.01.2019 11:57

Spoleczeństwo polskie ma mentalnośc jaskiniowców

zezem 16.01.2019 09:42

,Nie wdawaj się w rozmowę z głupim. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem."

zwłaszcza pod reklamowym artykułem gdzie reklamodawca chce sprzedać swój produkt.

~LewackiGrantNaukowy (77.254. * .94) 15.01.2019 10:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

https://aqicn.org/map/europe/pl/#@g/49.287/16.7432/5z
Proszę. Co na to think-tanki kapłanów "boga-antysmoga"? Przewiało Smoga do Francji, Belgii, Hiszpani z Polski? Ale się w Niemczech i Szwajcarii nie zawiesił? Przeskoczył je?
Wiatr mądrale, wiatr. Na zachodzie wcale mniej nie kopcą. Mają szeroki, otwarty pas nizin oraz Atlantyk i jego dobrodziejstwo, którego u nas brak - jednostajne, zachodnie, wilgotne wiatry przez większą część sezonu zimowego (oraz cieplejszą aurę od naszej w porównywalnych okresach).

~wujek_dobra_rada (5.184. * .86) 13.01.2019 18:39

do ~LewackiGrantNaukowy (77.253. * .213) przeczytaj poniższą prawdę
“ Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem.
Nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury,
nasra na szachownicę i będzie dumny, że wygrał ”

Proponuję daj spokój bo dyskutujesz z osobami które sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem

~do_niżej_lewaka (93.179. * .35) 13.01.2019 17:00

No widzisz wiele rzeczy nie ogarnia twoj mały móżdzek,wiec następnym razem nie dyskutuj bo nie masz o wielu rzeczach pojęcia,owszem bajki dzieciom jedynie możesz opowiadać i to tym niecałkiem mądrym,bo jak widzę kążdy tutaj jest mądrzejszy od ciebie (przynajmniej pomyśli)

~LewackiGrantNaukowy (77.253. * .213) 13.01.2019 14:55

No, no. Oczywiście, POlsat News + gewałt PO szwedzku. Niesamowity ten Bałtyk. Jedyne Morze na Globie, gdzie zanikają prądy zstępujące i wstępujące, przez co potrafią przenieść nierozbełtaną, 30 metrową warstwę powietrza, na 1000 kilometrów (z południa Polski nad Sztokcholm). Myślę, że afrykańscy naukowcy, przybyli tłumnie do Szwecji, POwinni się ubiegać o nagrodę Nobla za to odkrycie. Bo wiesz, piasek z Sahary to najpierw musi zostać podniesiony na parę kilometrów, żeby potem spaść na Europę. Ale żeby koncentrat smogowy opadał?

Spec 13.01.2019 12:35

Po pierwsze lewaku jest tam przekroczone o 250-350% a u nas o 1000%
Tam te 300% przekroczenia w Beneluxie to wina samochodów,u nas 700% przekroczenia to wina węglowych kopciuchów każdej klasy!
Przy okazji:
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-02-04/smog-nad-szwecja-przywialo-go-z-polski/

~LewackiGrantNaukowy (77.253. * .213) 13.01.2019 09:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dopóki żyję będę zwalczał każdy przejaw lewackich, chorych manipulacji. Macie niebywały stalinowski dar. Nie dyskutujecie z danymi. Pozostają wam ataki personalne i mitologia. Każde zjawisko naturalne jest kolejnym pretekstem do megalomańskich zapewnień, że lewactwo ma patent na rozwiązanie "problemu". A tak naprawdę lewactwo ma patent wyłącznie na kanibalizm. Pytam jeszcze raz, skąd we Francji, Hiszpanii i w Beneluxie przekroczenia rzędu 250 - 350 procent? Z POlski im nawiało?

~Bowary (93.179. * .35) 12.01.2019 19:40

Wiem już jak powstrzymać wypisywanie tych twoich głupot,zrobię to tak:
"Głupek zawsze musi mieć ostatnie słowo"

~LewackiGrantNaukowy (178.37. * .138) 12.01.2019 18:11

Dyskusja z wiecznymi poddanymi "egipskich kapłanów od zaćmień słońca i ksieżyca" mija się, jak widzę, z celem.

~Bowary (93.179. * .35) 12.01.2019 17:38

Wyobraźcie sobie,że w Rybniku MUSZĄ walczyć o wprowadzenie zakazu montażu piecy węglowych w nowobudowanych domach !!!!!
Szczerze to myślałem,że nie ma już takich idiotów wśród nowobudujących domy ale okazuje się,że nadal jakiś janusz chcę zaintalować takie dziadostwo w swoim nowym domu.SZOK.To jest przerażające.
Dzisiaj już nikt nie buduje z "hasioków",okna też mamy 3 szybowe,ocieplenie nowego domu jest niejako w cenie i jeszcze jakiś idiota wymyśli piec węglowy.

Jeżeli dzisiaj pozwala się na instalację węglowych kopciuchów to nawet za 20 lat nie będziemy mieli lepszego powietrza.
Tylko nakazy,kary,opłaty od kopciuchów,żadne inne formy tutaj nie pomogą.

~CzystyIdiota (93.179. * .35) 12.01.2019 15:51

Radzę ci wyjdź na dwór i sprawdz jak jest naprawdę (nosem) a nie czytaj głupot i nie szukaj dziury w całym bo jesteś żywym przykładem zabobonu,zacofania i głupoty!!!


Przez takich nieuków jak ty nigdy nie wyjdziemy z tego syfu.

~LewackiGrantNaukowy (178.37. * .138) 12.01.2019 15:21

Powiedzcie mi, kosmopolici,dlaczego,pomimo, że my mamy "kupkę węgla" pod co drugim domem, a na nowoczesnym zachodzie "nikt nie kopci" bo "zrozumieli już dawno", to i dziś, i przez wiele dni w roku, na poniższej mapie, Polska wcale nie ma więcej żółtych notowań niż Francja, Hiszpania, Włochy. Powiem wam w tajemnicy, ze już dawno przestałem sie przejmowac propagandą fundacyjnych projektów, finansowanych, a jakże, przez Sorosa i Skę, i obserwuję często tą właśnie mapę, bo dopiero na jej tle widać, jakimi jesteśmy rzekomo zacofańcami. Francja, Włochy, Niemcy, chociaż w znakomitej większości posiadają regiony o łagodniejszym klimacie,, niż my, ogrzewając się wyłącznie ekologicznie, mają często pyły dorównujące polskim, a są i dni ( kiedy u nich flauta a u nas dmucha), że o wiele wyższe, niźli u nas. Dotyczy to szczególnie Włoch, zasłoniętych Alpami oraz Francji, kiedy tylko przestaną ich ratować wiatry od Atlantyku. POlecam myślenie, drogie POKOsty, bo ktoś was ładuje bez wazeliny. Faktem jest, że od czadu, wyprodukowanego z junkersów, w łazienkach, co roku, umiera 100-200 Polaków. O mitycznych 40 tysiącach zgonów od "smouga", poświadczają wyłącznie takie autorytety, które nigdy się pod tą brednią nie podpisały z imienia, nazwiska i tytułu naukowego, a już na pewno nie są w stanie ujawnić metodologii swoich "wyliczeń". Więcej was podupada na zdrowiu, od siedzenia przy grillu na działce i wsuwania nawęglanych pseudo-kiełbas, podlewanych gorzałą, konsumpcji papierochów, zjadania żarcia przelewanego paliwem lotniczym, chemią z oprysków, lekami dla zwierząt, czy od trzymania mini-mikrofalówki przy łepetynie przez połowę życia. Jednak odkąd lewacy wymyślili nowy sposób na trzymanie ludzkości za jaja i wdrożyli plany wielkich krucjat węglowych, nagle umysłowi słabeusze rzucili się na nową mitologią, jak reksio na szynkę.

https://aqicn.org/map/europe/pl/#@g/52.9705/10.6348/5z

~madox (89.79. * .96) 12.01.2019 12:57

Co rok to samo - wyniki pomiarów są zatrważające. Kiedy wreszcie ludzie zrozumieją że smog to powolna śmierć i zastanowią się nad tym co robią?! Sprawny piec i dobrze ocieplony dom to podstawa, o paleniu śmieciami nie wspominam bo to każdy głupi wie

~NickNick (85.14. * .124) 16.12.2018 21:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak nie wiesz ile w tym prawdy to polecam zajrzeć jak radzą sobie z tym problemem np. na zachodzie( Niemcy,Holandia,Belgia,Francja) tam o dziwo nikt nie ma kupki węgla na placu i nie chodzi tu o cenę (węgiel wszędzie jest najtańszy) tylko o mądrość tych narodów.
Czemu Niemcy przestają produkować diesle (potęga motoryzacyjna-tak jak my jesteśmy potęgą węglową)?
Tymczasem my te głupki palimy tym czarnym syfem i bierzemy od nich te stare rakotwórcze diesle.
Czasy się zmieniają,kiedyś był jeden samochód w rodzinie,teraz 3-4,kiedyś było kilka domów na wsi teraz nie ma pomału gdzie budować,itd.
Kto zostanie przy węglu i dieslu jest po prostu zacofany,nie czyta,nie myśli,nie dba o zdrowie.

Objektywny 16.12.2018 18:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sam już nie wiem ile jest prawdy w tym co się mówi?jaka jest przyczyna tak dużego smogu ? ale wiem na pewno jak by się tu nie zastanawiać o co w tym tak naprawdę chodzi? to chodzi by na tym smogu jak najwięcej zarobić i nie chodzi tu tylko o wymianę pieca ,czy paliwa.Urodziłem się w latach kiedy ogrzewano domy tylko węglem ,mułem w gospodarstwach domowych opały te były wykorzystywane przez cały rok ,kominy ,hut ,fabryk ,elektrowni bez zabezpieczeń -zaznaczam węgiel tylko z Polskich kopalń , ,transport kolejowy lokomotywy działały na węgiel , i powietrze było bez smogu, teraz mamy bardzo dużo innych paliw czy systemów grzewczych ,a smog kolosalny .Ciśnie się pytanie i zastanawia Co z tym węglem się stało ??????czy tylko węgiel jest przyczyną smogu ?Ciekawe ! ...... http://kontrowersje.net/w_giel_vs_gaz .......?.

Spec 16.12.2018 16:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przede wszystkim nie kupujcie pieców węglowych nawet i X kategorii bo to najgorsze co może być!!!

Dajecie się nabrać podwójnie,najpierw producentom tych "cudów techniki",których nikt już na zachodzie nie kupuje oraz tym wszystkim hochsztaplerom tworzącym i sprzedającym przeróżne mieszanki energetyczne,węglopodobne.
Dzieci i wnuki będą Wam za to wdzięczni.

~EkoFan (85.14. * .124) 16.12.2018 16:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ludzie zacznijcie od siebie nikt inny za nas tego nie zrobi.
Nie liczcie na pomoc bo jej nie będzie.
Wszyscy tylko gadają i nic nie robią.