Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Przewodnik po dobrej kawie, część pierwsza - rodzaje ekspresów

12.12.2018 12:55 | 0 komentarzy | (s)

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że kawa należy do jednego z najbardziej popularnych napojów. Nie bez powodów – aromatyczna, szybko stawiająca na nogi i niezwykle korzystna dla naszego zdrowia. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez przynajmniej jednego kubka ulubionej „małej czarnej”. Tym, co wpływa na smak kawy, jest nie tylko rodzaj wypalanych ziaren, ale także sposób, w jaki została przyrządzona. Jaki ekspres do kawy wybrać, aby cieszyć się pełnią jej smaku?

Przewodnik po dobrej kawie, część pierwsza - rodzaje ekspresów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ekspresy do kawy – z czym to się… pije?

Na sklepowych półkach możesz natknąć się na dwa główne rodzaje ekspresów do kawy. Pierwszym z nich są tradycyjne ekspresy przelewowe, które pod koniec ubiegłego wieku szturmem podbiły serca naszych rodaków, oraz ekspresy ciśnieniowe, wśród których prym wiodą ekspresy kolbowe, automatyczne oraz kapsułkowe. Czym różni się każdy z wymienionych ekspresów i który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Ekspres przelewowy – dla tych, dla których „mała czarna” to za mało

Ekspres przelewowy, który większość z nas kojarzy z amerykańskich filmów, w których nieco znudzone kelnerki serwują klientom nielimitowane ilości kawy, należy do jednego z najczęściej spotykanych urządzeń w wielu polskich domach. Banalnie prosty w obsłudze (wystarczy przecież włożyć do pojemnika specjalny filtr, wsypać zmieloną kawę, a następnie zalać ją wrzątkiem), pozwoli nam przyrządzić klika kubków kawy jednocześnie, co sprawdzi szczególnie wtedy, kiedy wpadną do nas goście z niezapowiedzianą wizytą. Kawa z takiego ekspresu charakteryzuje się niezwykłym aromatem oraz bardzo dużą zawartością kofeiny – w sam raz na poranne rozbudzenie.

Ekspres kolbowy, czyli wyższa szkoła kawowej jazdy

Do przygotowania kawy w ekspresie kolbowym potrzebne jest ciśnienie wynoszące od 9 do 15 barów oraz woda podgrzania do maksymalnie 96°C, dlatego ten ekspres najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, którzy szczególnie wysoko cenią sobie klasyczne włoskie espresso z delikatną orzechową pianką, zwaną „cremą”. Z ekspresem kolbowym można spotkać się również w profesjonalnych kawiarniach, które zatrudniają zawodowych baristów – to właśnie one umożliwiają bowiem tworzenie rozmaitych rysunków i wzorów na powierzchni kawy. Jeśli lubisz eksperymentować z kawą i nie brak Ci wolnego czasu, ekspres kolbowy sprawdzi się w Twoim przypadku idealnie.

Coś dla singli i zabieganych – ekspres kapsułkowy

Niewielkie rozmiary ekspresu kapsułkowego oraz prostota jego obsługi sprawiają, że ekspres ten cieszy się szczególną popularnością wśród osób, które dysponują kuchnią o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Latte, mocha, cappuccino, a nawet kakao – mnogość różnorodnych kapsułek sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma co ukrywać – kawa zaparzona w takim ekspresie jest nieporównywalnie mniej esencjonalna niż napar przyrządzony w pozostałych ekspresach, jednak pod względem łatwości i szybkości przyrządzania kawy ekspresy kapsułkowe nie mają sobie równych.

Kiedy nowoczesność spotyka smak – co kryją w sobie ekspresy automatyczne?

… No, chyba że mówimy o ekspresach automatycznych, które łączą w sobie wszystkie najlepsze cechy pozostałych ekspresów – szybkość i intuicyjność obsługi, łatwość czyszczenia oraz różnorodność sposobów, na jakie możemy przyrządzić kawę. Jedyne, co musisz zrobić, to sprawdzić, czy w pojemniku znajduje się wystarczająca ilość ziaren i świeżego mleka, wcisnąć odpowiedni guzik i… po chwili cieszyć się smakiem świeżo zmielonej kawy. Ekspresy automatyczne należą do jednych z najdroższych urządzeń do przygotowywania kawy, ale zakup ten – zwłaszcza w przypadku, gdy w naszym domu mieszka kilku kawoszy – zwróci się bardzo szybko. Do szczególnie popularnych ekspresów należy ekspres do kawy DeLonghi, który znajdziesz między innymi na www.neonet.pl/do-kuchni/ekspresy-do-kawy.html?producent=delonghi.

Dobry ekspres do kawy to zakup, który będzie Ci służył latami

Wybór ekspresu do kawy może nastręczać pewnych trudności, jednak zakup urządzenia dopasowanego o naszych oczekiwań może okazać się inwestycją, z której będziemy korzystać przez co najmniej kilka lat. Jesteś w trakcie poszukiwań ekspresu idealnego? Zajrzyj na  www.neonet.pl/do-kuchni/ekspresy-do-kawy.html - na pewno znajdziesz tam coś właśnie dla siebie.

Materiał zewnętrzny