Wtorek, 19 lutego 2019

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Jak wyczyścić żelazko teflonowe - poradnik praktyczny

22.11.2018 23:18 | 0 komentarzy | (s)

Przypalone żelazko jest często spotykanym problemem, z którym nie każda gospodyni domowa potrafi sobie poradzić. W przypadku stopy teflonowej trzeba ją tak wyczyścić, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, a przy tym nie zdrapać tworzywa. W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na mycie żelazka teflonowego.

Jak wyczyścić żelazko teflonowe - poradnik praktyczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym wyczyścić żelazko?

Regularne mycie żelazka ze stopą teflonową, nawet jeśli wydaje się czyste, jest receptą na wydłużenie żywotności urządzenia. Oto 5 metod, które pozwolą utrzymać żelazko teflonowe w najlepszym stanie – a będziemy do tego potrzebowali środków, które są dostępne w każdym sklepie!

Mycie żelazka octem

Żelazko teflonowe charakteryzuje się mniejszą odpornością na zarysowania niż urządzenie ze stopą stalową. W związku z tym istotne jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Popularnym sposobem usunięcia zabrudzeń z żelazka jest umycie go miękką ściereczkę nasączoną octem spirytusowym. Warto pamiętać, aby żelazko teflonowe było lekko nagrzane, ale nie na tyle gorące, aby się poparzyć. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy również upewnić się, że urządzenie jest odłączone od źródła zasilania.

Jeśli żelazko jest przypalone na tyle, że nie da się go wyczyścić za pomocą tego sposobu, ocet spirytusowy możemy połączyć z sodą oczyszczoną. Przygotowany preparat wykorzystamy nie tylko do czyszczenia różnych powierzchni żelazka, ale też do prania.

Jak wyczyścić żelazko folią aluminiową?

Inną metodą będzie wykorzystanie folii aluminiowej. Na początku lekko zginamy arkusz folii, a następnie prasujemy ją żelazkiem. Tym sposobem szybko pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń, które znalazły się na stopie teflonowej. Ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania tej czynności. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do porysowania stopki od żelazka.

Czyszczenie poszczególnych elementów żelazka

Żelazko nie składa się tylko z samej stopy. Zabrudzenia mogą gromadzić się również w otworach na parę lub zbiorniczku na wodę. W tym przypadku pomocne będą patyczki do uszu, które skutecznie dotrą do najmniejszych zakamarków urządzenia i dokładnie wyczyszczą upusty pary. Delikatne usuwanie osadu, który jest spowodowany używaniem twardej wody, będzie lepszym wyborem niż stosowanie ostrych narzędzi, które mogą jedynie przyczynić się do powstania zarysowań na stopce od żelazka.

(Nie) domowe sposoby na mycie żelazka

Żelazko teflonowe jest tak przypalone, że nawet domowe sposoby nie dają z nim rady? W większości sklepów znajdziemy różnego rodzaju środki przeznaczone do czyszczenia tego urządzenia. Jednym z nich jest sztyft do żelazek, który doskonale usunie zanieczyszczenia, a przy tym wypoleruje i zabezpieczy stopki od żelazka przez kolejnym przypaleniem. Sposób użycia tego produktu jest bardzo prosty. Wystarczy nagrzać i ustawić żelazko w pionie. Następnie smarujemy sztyftem całą powierzchnię żelazka. Gdy preparat wyschnie, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia ze stopki.

Dobrym sposobem na przypalone stopki od żelazka będzie też wykorzystanie płynu do czyszczenia żelazek. Ta metoda również wymaga rozgrzania urządzenia. Kolejnym krokiem będzie polanie żelazka preparatem, odczekanie minuty i dokładne zmycie środka za pomocą wody. Więcej sposobów na wyczyszczenie żelazka znajdziesz w tym artykule.

Materiał zewnętrzny