Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Tanie drukowanie, czyli jak skutecznie oszczędzać na wydrukach?

29.10.2018 14:00 | 0 komentarzy | (s)

Tanie drukowanie nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Wymaga znajomości cen materiałów eksploatacyjnych do poszczególnych rodzajów urządzeń drukujących oraz końcowych kosztów wydruku jednej strony. Zakup taniej drukarki może wiązać się ze zwiększoną ceną tuszu bądź tonera.

Tanie drukowanie, czyli jak skutecznie oszczędzać na wydrukach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Duża dostępność na rynku wielu modeli drukarek nie ułatwia wyboru odpowiedniego urządzenia. Dlatego jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej warto ustalić, jakie funkcje urządzenia będą nam potrzebne oraz czy korzystanie z niego, aby na pewno będzie ekonomiczne.

Tanie drukowanie a drogi w zakupie tusz

Zazwyczaj podczas zakupu drukarki dużo większą uwagę przywiązuje się do ceny urządzenia niż potrzebnych z czasem materiałów eksploatacyjnych. Tymczasem może się okazać, że zakup nowego tuszu lub tonera przewyższa wartość drukarki i taniej jest kupić kolejne urządzenie niż wymienić atrament. Niestety jest to często stosowany przez producentów drukarek chwyt, którym rekompensują sobie zaniżoną cenę urządzenia. Korzystają na tym również producenci zamienników, którzy mogą spokojnie windować ceny kartridżów. Zdarzają się również sytuacje, w których nawet zamienniki są droższe w zakupie od nowego urządzenia.

Nie ma mowy o tanim drukowaniu, jeżeli zakupiona drukarka obsługuje jedynie najdroższe tusze.

Nie znaczy to oczywiście, że należy omijać szerokim łukiem najtańsze urządzenia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystywana będzie drukarka (mowa o urządzeniach wielofunkcyjnych) oraz jak często. Jeżeli urządzenie używane jest sporadycznie wówczas nie ma sensu dopłacać do droższej drukarki z tańszymi materiałami eksploatacyjnymi, ponieważ zakup prawdopodobnie nigdy się nam nie zwróci.

Jak tanio drukować?

Wielkoformatowe drukarki, które pracują niemal bez przerwy wyposażane są zazwyczaj w systemy stałego zasilania tuszem, który dolewany jest z butelek. Następnie za pomocą rurek doprowadzany zostaje do głowic drukujących. Rozwiązanie to wprowadzono również w urządzeniach domowych, jednak na zdecydowanie mniejszą skalę.

Pozostaje zatem zakup drukarki z niedrogimi materiałami eksploatacyjnymi lub zamiennikami w rozsądnej cenie. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków, decydując się na nieoryginalny pojemnik z tuszem, tracimy gwarancję na urządzenie jeżeli dojdzie do awarii.

Zamienniki mają też z reguły zdecydowanie słabszą jakość w porównaniu do oryginalnych tuszy. Przez co nie są polecane przez producentów drukarek. Nie tylko ze względu na zyski, które ich omijają, ale także w obawie przed uszkodzeniem urządzenia niewłaściwym atramentem oraz niższą jakością wydruków, która w dalszym ciągu kojarzona jest z samą drukarką, a nie tuszem.

Tanie drukowanie a rodzaj drukarki

Na koszty eksploatacji drukarki wpływa również rodzaj urządzenia. Może być ono wyposażone we wszystkie znane współczesnej technologii cuda, jednak jeżeli koszty zakupu tuszu przewyższą wartość drukarki, używanie jej z czasem staje się nieopłacalne.

Również tania drukarka nie zawsze oznacza tanie drukowanie. Jest to niemal powszechny chwyt marketingowy, kiedy producenci wypuszczając serię niedrogich urządzeń, windują ceny materiałów eksploatacyjnych, które są im dedykowane. Zazwyczaj takie drukarki nie mają zamienników lub są one w podobnej cenie, co oryginalne tusze.

Zatem jaka drukarka zapewni tanie drukowanie? Na pewno nie będzie to najtańszy model na rynku. Przyjęło się, że znacznie ekonomiczniejsze jest urządzenie laserowe, jednak w domowych warunkach, gdy wydruki nie są tworzone masowo, również drukarka atramentowa może okazać się niedrogim w eksploatacji rozwiązaniem. Należy pamiętać, że urządzenie drukujące powinno nam posłużyć przynajmniej kilka lat, dlatego warto nieco dopłacić do lepszego modelu, by z czasem zacząć oszczędzać na wydrukach. Żywotność obu rodzajów drukarek jest podobna, pomimo tego, że utarło się przekonanie, iż bardziej wytrzymałe są urządzenia laserowe.

Rzadko używana drukarka atramentowa może przysporzyć właścicielowi nieco problemów. W większości z nich znajdują się głowice drukujące, które zostały zintegrowane z urządzeniem. Zbyt rzadkie drukowanie może doprowadzić do zaschnięcia tuszu, a w skrajnych przypadkach do konieczności wymiany głowicy. Zazwyczaj w takiej sytuacji tańszym rozwiązaniem okazuje się zakup nowego urządzenia.

Problemu nie rozwiązuje również system automatycznego czyszczenia głowicy. Aby było to możliwe, drukarka musi być stale podłączona do zasilania. Na porę przeprowadzania czyszczenia użytkownik nie ma wpływu, przez co odbywa się ona znienacka, nawet w środku nocy, co może być bardzo nieprzyjemnym przeżyciem dla osób, które mają płytki sen i które łatwo przestraszyć. Duże znaczenie ma tu również aspekt ekonomiczny – podczas czyszczenia głowicy zużywany jest tusz. Z czasem może okazać się, że drukarka zużywa go więcej podczas rutynowego czyszczenia niż my na wydruki.

Tanie drukowanie a ustawienia drukarki

Nie wszystkie drukowane przez nas materiały są tak samo ważne. Nie wszystkie też wymagają formatu a4. Tanie drukowanie to również zmniejszenie liczby wydruków. Zmniejszając format zaoszczędzimy miejsce, ograniczymy późniejszą ilość makulatury i zużyjemy mniej kartek.

Dobrym rozwiązaniem jest również opcja dwustronnego wydruku. Niektóre drukarki mają tę opcję w standardzie. Innym trzeba nieco w tym pomóc.

Z kolei na ilość zużywanego tuszu wpływa jakość drukowania. W przypadku druków monochromatycznych obniżenie ich jakości nie będzie bardzo widoczne w odróżnieniu od sporych oszczędności na tuszu.

W ramach oszczędności warto też ograniczyć kolorowe wydruki. Kiedy nie są one niezbędne, można zastąpić je czarno-białymi odpowiednikami. Drukowanie faktur czy mniej ważnych dokumentów w kolorze jest nieekonomiczne i może mocno nadszarpnąć nasz budżet.

Tanie drukowanie w biurze

Czy da się tanio drukować w biurach, gdzie drukarka używana jest niemal bez przerwy? Oczywiście! I nie wymaga to kupienia najdroższej dostępnej floty drukującej. Przedsiębiorca ceniący sobie oszczędności powinien zdecydować się na wynajem drukarek (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Takie rozwiązanie pozwoli mu zaoszczędzić na zakupie urządzeń drukujących do firmy oraz uniknąć często pojawiających się problemów związanych z ewentualnymi awariami, serwisowaniem i wymianą materiałów eksploatacyjnych.

Profesjonalne firmy oferują przedsiębiorcom indywidualny dobór rodzaju urządzeń do potrzeb biura. Dzięki temu właściciel nie przepłaca za wynajem drukarek, które nie spełniają jego oczekiwań lub mają zbyt wysokie parametry, takie jak obciążenie drukarki.

Dzierżawa urządzeń drukujących to nie tylko udostępnienie firmie sprzętu. To przede wszystkim stała opieka serwisantów, korzystających z systemu zarządzania drukiem (więcej na ten temat przeczytasz tu). Takie rozwiązanie pomaga zniwelować problem przestoju w pracy drukarki spowodowany awarią czy skończeniem się tuszu lub tonera.

Kiedy tylko system zarządzania drukiem poinformuje o wystąpieniu nieprawidłowości lub niskim poziomie materiałów eksploatacyjnych, osoba odpowiedzialna za urządzenia w danej firmie może przyjechać na miejsce z odpowiednim sprzętem. W przypadku większych awarii, których nie da się usunąć na miejscu, drukarka zabierana jest do serwisu, a na jej miejsce dostarczana jest nowa o tych samych lub większych parametrach do czasu zwrotu poprzedniej.

Podczas wyboru urządzenia odpowiedniego dla konkretnego przedsiębiorstwa brane są pod uwagę czynniki takie jak:

  • miesięczne zapotrzebowanie na wydruki,
  • rodzaj wydruków,
  • rodzaj potrzebnego urządzenia.

Miesięczne zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo ważną informacją, która pozwoli określić preferowane miesięczne obciążenie drukarki. W ten sposób urządzenie nie będzie przeciążane, a co za tym idzie – nie będzie generowało przestojów w pracy.

Istotne są również wydatki związane z wydrukowaniem jednej strony. Nowoczesne urządzenia drukujące znacznie zmniejszają koszty wydruków – nawet do 0,017 zł za stronę! Przy wzmożonej pracy urządzenia to naprawdę duże oszczędności!

Podsumowanie

Tanie drukowanie jest możliwe, jednak trzeba podchodzić do niego z głową. Pamiętajmy, że pozorne oszczędności związane z zakupem tańszego modelu drukarki, mogą odbić się na naszej kieszeni w postaci drogich materiałów eksploatacyjnych.

Materiał zewnętrzny