Niedziela, 24 lutego 2019

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Wiązanki z dostawą na cmentarz

12.10.2018 14:07 | 0 komentarzy | (s)

Chociaż ludzie od zawsze dbali o pamięć po osobach zmarłych, to jednak zwykle wspominali przodków we własnych domostwach. Tradycja odwiedzania cmentarzy narodziła się dopiero w wieku XIX.

Wiązanki z dostawą na cmentarz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To wtedy groby zaczęto stroić gałązkami, układano na nich krzyże z szyszek. Zapalanie świec na nagrobkach pojawiło się w zwyczajach dopiero w okresie międzywojennym XX wieku. Obecnie 1 listopada na wszystkich cmentarzach w Polsce, nawet na tych bardzo starych i pozornie zapomnianych, pojawiają się znicze oraz wiązanki kwiatów. Pusty grób tego dnia przyprawia przechodniów o smutek. I chociaż nie każdy może odwiedzić akurat jesienną porą groby bliskich osób, najważniejsza jest pamięć oraz symboliczna wiązanka ułożona na płycie.

Kwiaty na Wszystkich Świętych

Kiedy odwiedzamy grób bliskiej osoby, na płycie nagrobnej kładziemy wiązanki lub wkładamy je do wazonów. Stroiki i wiązanki kwiatów przynoszone na cmentarz na przełomie października i listopada powinny nie tylko pięknie wyglądać, ale także muszą dobrze znosić kapryśną aurę. Pogoda o tej porze roku wiąże się bowiem z chłodnym wiatrem, deszczem i nierzadko śniegiem oraz przymrozkami.

To między innymi dlatego ze świętem zmarłych kojarzą się przede wszystkim chryzantemy. Kupując wiązankę na grób, warto wybrać też inne, ale równie piękne kwiaty. Chryzantemy wyglądają niezwykle efektownie i są bardzo odporne na przymrozki. To dlatego wybierane są najczęściej. Im mniejsze mają kwiaty, tym lepiej znoszą niską temperaturę, dlatego warto kierować się także prognozą pogody podczas wybierania konkretnej doniczki lub wiązanki.

Na nagrobek można kupić zarówno chryzantemy cięte, jak i doniczkowe. Mniej oczywistym wyborem są róże, kwiaty symbolizujące miłość, kojarzące się z delikatnością. Są one niezwykle eleganckie, dlatego nawet skromny bukiet ułożony na grobie bliskiej osoby, będzie wyglądał efektownie.

Astry z kolei to kwiaty, które kwitną właśnie późną jesienią. Są delikatne i drobne, dlatego najlepiej prezentują się w dużych wiązankach albo okazałych stroikach. Bardzo trwałe i odporne są cynie. Wśród wielbicieli kwiatów mają wierną grupę miłośników, która docenia ich urodę i niezwykle szeroką paletę barw.

Nie zapominajmy też o popularnych goździkach, które dobrze znoszą niskie temperatury. W bukiecie na Wszystkich Świętych będą zachwycać prostotą. To dosyć oryginalny wybór w tych okolicznościach, ale kwiaty te na cmentarzu sprawdzają się znakomicie, także wtedy, gdy są w formie bukietu, wieńca czy stroika. Bardzo charakterystyczne też będą wrzosy. To rośliny, które długo kwitną, znoszą dobrze niskie temperatury, ale nawet gdy zaschną, wciąż urzekają urokiem. Pamiętać jednak należy, że niewrażliwe zupełnie na mrozy są jedynie kwiaty sztuczne. Te jednak nigdy nie wyglądają tak pięknie, jak prawdziwe.

Kiedy zanieść kwiaty na grób?

Nie tylko tradycja, ale także pamięć o bliskich i potrzeba odwiedzenia grobów sprawia, że co roku zanosimy na cmentarze niezliczone wiązanki i stroiki. Warto je ułożyć dzień przed świętem lub dokładnie tego dnia rano, by grób pięknie wyglądał i nastrajał do refleksji także te osoby, które jedynie przystaną przy nim lub zapalą znicze.

Nie wszyscy mają możliwość, by przybyć na groby wszystkich swoich bliskich. Wiele rodzin żyje z dala od domów rodzinnych, a także od cmentarzy, na których spoczywają ich przodkowie. Jesienna podróż może być dla nich niemożliwa lub wyjątkowo uciążliwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pamiętali i symbolicznie wysłali bukiet na Wszystkich Świętych za pośrednictwem kwiaciarni oferującej wysyłkę wiązanek pod wskazany adres.

Kwiaty z dostawą na cmentarz

E-kwiaty to kwiaciarnia internetowa, która niezawodnie, zawsze na czas dostarcza wiązanki, bukiety oraz stroiki pod wskazany adres. W gorącym okresie obchodów Wszystkich Świętych z dowolnego miejsca na ziemi można zamówić stroik na grób albo bukiet, który trafi na konkretny nagrobek.

Kwiaty będą symbolem pamięci, nawet jeśli nie możemy z jakichś powodów pojawić się osobiście przy grobie bliskiej osoby. E-kwiaty to wiele ciekawych bukietów przygotowanych z myślą o zadumie, wspomnieniach. Wyróżniają się zawsze świeżymi kwiatami, wybranymi z uwagą. To sprawia, że w kwiaciarni powstaje piękna kompozycja, kolorowa, ale pełna powagi. Już najwyższy czas, by złożyć zamówienie na kwiaty i być pewnym, że dotrą do 1 listopada na wskazany grób.

Materiał zewnętrzny