Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Matka Boża Pokorna czczona w Rudach od 760 lat. Ks. Jan Szywalski przedstawia

Na szlaku pielgrzymim do Częstochowy Raciborzanie, zanim dotrą przed obraz Czarnej Madonny, odwiedzają po drodze kilka innych sanktuariów maryjnych. W pierwszy dzień, po 25 km marszu, wita ich Matka Boża Pokorna w bazylice rudzkiej. To sanktuarium ma w tym roku 760 lat.

Matka Boża Pokorna czczona w Rudach od 760 lat. Ks. Jan Szywalski przedstawia

Początki

Byłem kiedyś zaskoczony twierdzeniem byłego proboszcza z Rud, ks. Kopecia gdy stwierdził, że obraz Matki Bożej Pokornej jest najstarszym obiektem kultu maryjnego na Śląsku, starszym o przeszło sto lat od cudownej ikony Matki Bożej w Częstochowie. Byłem zdania, że obraz w Rudach jest, tak jak ten w Raciborzu, kopią obrazu Madonny z Częstochowy, tymczasem obraz w Rudach jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Opiekunki Ludu Rzymskiego z bazyliki MB Większej w Rzymie. Do Rud przywieźli go ze sobą ojcowie cystersi z Jędrzejowa gdy w 1258 r. przybyli do Rud. Przedtem podarowali im go fundatorzy klasztoru i kościoła w Rudach, książęta raciborsko-opolscy. Ojcowie umieścili go w kościele wybudowanym na miejscu, a konsekrowanym w 1303 r.

Działalność cystersów

Zaproszenie tych zakonników do Rud okazało się wielkim błogosławieństwem dla raciborskiej ziemi. Cystersi żyli dewizą benedyktyńską „ora et labora” („módl się i pracuj”). Przy gotyckim kościele powstało potężne opactwo. Ojcowie zakładali wioski, prowadzili handel, zajmowali się rzemiosłem. Równocześnie rozwinęli i usprawnili uprawę ziemi, pielęgnowali warzywnictwo, hodowali bydło. W XVIII w. klasztor posiadał 7 młynów, 5 hut (w Rudach była ruda!), a w Łężczoku założyli rybne stawy.

Dbali też o edukację. W XIV w. powstała pierwsza przyklasztorna szkoła i biblioteka, w 1744 r. gimnazjum, a nieco później jedyne na Śląsku studium filozoficzno-teologiczne. Mieściła się też przy klasztorze szkoła muzyczna. Jest jeszcze coś co pozostało po nich: tu powstało bractwo św. Barbary, które rozwinęło kult tej świętej i trwa do dziś na Śląsku i nie tylko.

W 1683 r. nocował tu król Jan Sobieski podczas wyprawy na Wiedeń. Ujęty gościnnością ojców podarował im złoconą karocę.

Kościół

Cystersi mieli szczególną cześć do NMP Wniebowziętej i ten tytuł nadali kościołowi w Rudach. Kościół ten był miejscem modlitwy nie tylko dla nich, ale też dla rosnącej liczby pielgrzymów przybywających do cudownego obrazu. W XVIII wieku dobudowano z południowej strony kaplicę maryjną i tam umieszczono obraz. W budownictwie panował wtedy barok, dlatego kaplicę urządzono w tym bogatym, ozdobnym stylu, a następnie całemu kościołowi nadano wystrój barokowy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~flanela (62.121. * .154) 02.09.2018 18:10
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem