Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Już 35 lat pielęgnują tradycję. Wędkarze z Krzyżanowic świętują jubileusz

02.09.2018 07:00 | 0 komentarzy | mad

Początkowo zrzeszeni byli przy raciborskim kole, by później powołać ten dedykowany gminie Krzyżanowice. Koło PZW nr 109 świętuje w tym roku 35-lecie istnienia. Jubileusz uczczono niczym innym jak zawodami wędkarskimi; świętowano w sobotę 18 sierpnia.

Już 35 lat pielęgnują tradycję. Wędkarze z Krzyżanowic świętują jubileusz
Uczestnicy konkursu na wspólnej fotografii z wójtem Grzegorzem Utrackim.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wędkarstwo, jako rozrywka początkowo znane było tylko najbogatszej części społeczeństwa, ma więc szlachetny i elitarny rodowód. Wśród pierwszych założycieli stowarzyszeń wędkarskich i rybackich dominowali przedstawiciele inteligencji – doktorzy, profesorowie, wysocy urzędnicy. Później się to zmieniło. Tradycja, najczęściej przekazywana z pokolenia na pokolenie, powoli zanika wśród młodych osób. Coraz mniej nastolatków chce spędzać swój wolny czas z wędką. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy już u schyłku wędkarstwa. Jest dobrze. Udowadnia to m.in. koło 109 Polskiego Związku Wędkarskiego Krzyżanowice, które w tym roku świętuje jubileusz 35-lecia istnienia.

Zanim dotarli nad Trzeciok…

Grupa uformowała się w sierpniu 1983 roku w wyniku przekształcenia się sekcji Krzyżanowice (działającej w latach 1979 – 1983 przy Kole Wędkarskim Racibórz) w samodzielne koło. Inicjatorami jego założenia byli m.in. Rudolf Ligocki, Izydor Kretek, Herman Seidel, Manfred Drobny, Wiktor Krzykała, Teodor Musialik, Jerzy Girtler oraz Ewald Pudzich. Koło często zmieniało siedzibę, znajdowało się m.in. w prywatnym mieszkaniu jednego z wędkarzy, później przy ul. Głównej (obecnie w tym miejscu mieści się zakład masarski Seget), czy przy Gminnym Zespole Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Wędkarze finalnie w 1998 otrzymali od gminy w dzierżawę staw Trzeciok wraz z przyległą działką, tam wybudowali rybaczkówkę. Uroczyście otwarto ją 8 sierpnia 1998 roku i tam też działają do dziś. Budynek został również poświęcony, odbyło się to 22 listopada 1998 roku przez ks. P. Hetmana. Od tego czasu corocznie na przełomie marca i kwietnia odprawiana jest msza święta na rozpoczęcie sezonu w intencji zmarłych i żyjących członków Koła Krzyżanowice.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.