Czwartek, 24 października 2019

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Pomysły na weekend. Wycieczka po nowych, tradycyjnych i zapomnianych atrakcjach Śląska Opawskiego

05.07.2018 19:00 | 0 komentarzy | ż

Śląsk Opawski obfituje w wiele atrakcji - imprezy kulturalne i sportowe, osobliwości przyrodnicze oraz zabytki. Sprawdźcie, co możecie zobaczyć podczas weekendowej wycieczki za naszą południową granicę.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zapomniane pałace i zamki

Park Pałacowy bez pałacu

Po drodze z Hrabyně w kierunku Ostrawy można zahaczyć o wioskę Dobrosławice, gdzie również znajdował się kiedyś renesansowy pałac z rozległym parkiem. Nie znajdziemy tu nawet ruin, bo po pałacu została tylko część jego parku, który służy dziś do wypoczynku. Zachowało się w nim jednak kilka pierwotnych elementów, takich jak rzeźba wazy dekoracyjnej, kolumna z rzeźbą Marii Panny i ruiny mostku nad Děhylovským potokiem.

Zwykłe rowy? Nie, tutaj stał zamek!

Wycieczkę po nieistniejących pałacach i zamkach można kontynuować w miejscowości Závada. Podczas drogi z Bohuslavic wystarczy odbić w lewo. Znajduje się tam udostępniony system obronny starego zameczku. Dziś wygląda jak głębokie rowy, pomiędzy którymi jest umiejscowiony nowo wybudowany drewniany most. Jest tutaj także wiele miejsc do wypoczynku, które na pewno docenią zmęczeni rowerzyści. W drodze powrotnej do Opawy można się zatrzymać w miejscowości Štítina. W kierunku na Krawarz znajdziemy zrekonstruowaną kapliczkę. Naprzeciwko niej są ruiny nieistniejącego już kompleksu pałacowego, zburzonego w latach 80., po którym pozostał jeszcze staw i część pierwotnych wałów.