Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Doskonały smak kawy na dłużej, czyli jak odkamienić ekspres

21.03.2018 20:23 | 2 komentarze | (s)

Kawa to wierny towarzysz wielu z nas. Pijamy ją w domu, a często rozpoczynamy od niej dzień w pracy. Metod na jej przyrządzenie jest wiele, jak wielu jest pasjonatów tego szlachetnego trunku. Bardzo popularne są ekspresy do kawy, które coraz częściej szefowie zakupują dla swoich pracowników, a my chętnie korzystamy z nich w naszych domach.

Doskonały smak kawy na dłużej, czyli jak odkamienić ekspres
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kawa z ekspresu ma wielu miłośników. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi możemy zaparzyć kawę czarną, z mleczkiem, pianką, do wyboru, do koloru, czyli co kto lubi. Taką kawą możemy delektować się przy dobrej książce lub zasiąść z kawałkiem pysznego ciasta i zrelaksować się w miłym towarzystwie. W pracy zaś, możemy obudzić się i zachęcić do działania, biorąc w dłoń kubek ulubionego naparu. Co jednak zrobić, aby cieszyć się smakiem kawy jak najdłużej, aby nasz ekspres służył niezawodnie i nie przysparzał nam problemów? Przede wszystkim należy zadbać o jego regularne czyszczenie, czyli odkamienianie.

Po co usuwać kamień?

Pozbywanie się kamienia z ekspresu do kawy to zabieg, który wydłuży życie naszego sprzętu, ale również sprawi, że kawa będzie lepiej smakować. Oto kilka powodów, dla których warto regularnie odkamieniać ekspresy:

  • wydłuża się okres eksploatacji ekspresu
  • zwiększa się jego wydajność
  • zapewnia utrzymanie prawidłowej temperatury napoju
  • udoskonala smak każdego rodzaju kawy
  • minimalizuje powstawanie zatorów
  • pozwala zmniejszyć poziom hałasu podczas pracy zaparzacza
  • ogranicza wydatki związane z naprawą sprzętu

Jak możemy usunąć kamień z ekspresu do kawy?

Aby oczyścić ekspres do kawy z osadu, możemy zastosować całkiem proste domowe metody. Na pewno każdemu z nas zdarza się usuwać kamień z czajnika czy żelazka. Po jakie preparaty sięgamy najczęściej? Zazwyczaj te, które znaleźć możemy w każdym gospodarstwie domowym, a jeśli nie, dostaniemy ich w najbliższym osiedlowym sklepiku. Mowa tu oczywiście o niezawodnym occie, kwasku cytrynowym czy sodzie. Te trzy, stosowane w kuchni substancje, mają wielką moc usuwania kamienia. I tak, soda czyści i dezynfekuje, a nawet usuwa pleśń, zatem jest środkiem, który w sposób bezpieczny i skuteczny wyczyści nasz ekspres. Kwasek cytrynowy pozwala szybko i efektywnie pozbyć się osadu z czajnika, a więc będzie również świetnym odkamieniaczem dla ekspresu. Ocet jest również środkiem prewencyjnym, nie dość, że usuwa już obecny kamień, to zapobiega jego powstawaniu, oczywiście przez pewien czas. Dodatkowo kwas octowy działa bakteriobójczo. Wymienione preparaty mają jeszcze jedną zaletę, są po prostu tanie.

Usuwanie kamienia krok po kroku

Jeśli decydujemy się na ocet, powinniśmy przygotować roztwór w proporcji 1:2, 1 część octu, na dwie części wody. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do pojemnika i zaparzamy, zostawiając go następnie na około 15 minut. Po tym czasie wylewamy roztwór, płuczemy pojemnik, a następnie dwa razy zaparzamy samą wodę. Na koniec wszystkie elementy myjemy w wodzie z mydłem.

Odkamienianie ekspresu do kawy kwaskiem cytrynowym jest jeszcze prostszym procesem. Wystarczy, że do pojemnika z wodą wsypiemy dwie łyżeczki kwasku i zaparzymy. Później musimy tylko pojemnik wypłukać i zaparzyć samą wodę. Gotowe! Czyszczenie ekspresu sodą oczyszczoną wygląda podobnie, wlewamy wodę i około ¼ szklanki sody. Po rozpuszczeniu sody, uruchamiamy zaparzacz. Sodą możemy także wyczyścić pojemnik z filtrem, a następnie wszystkie elementy wypłukać wodą.

Inne metody na pozbycie się kamienia

Oczywiście, na rynku istnieje wiele preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia ekspresów do kawy. Mogą mieć postać tabletek, proszków, płynów. Warto zapoznać się z instrukcją użytkowania danego ekspresu, by dobrać jak najlepszy środek do jego konserwacji. Pamiętajmy, że niewłaściwie przeprowadzone zabiegi na sprzęcie mogą nie tylko nie pomóc, ale nawet zaszkodzić.

Pozostaje pytanie, jak często należy przeprowadzać odkamienianie ekspresu do kawy? Niektóre z modeli informują, że warto już wyczyścić ekspres, a te, które nie będą nam sygnalizowały problemu, oczyszczajmy co 200 porcji kawy. Tak dla pewności.

Po więcej informacji, sięgnij na www.darnatury.pl

Materiał zewnętrzny