Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zamierzasz kupić olej silnikowy? Oto, co koniecznie powinieneś wiedzieć!

Przy wyborze oleju silnikowego w pierwszej kolejności powinieneś kierować się zalecaniami producenta auta, w którym olej ten chcesz zastosować. Nie bez znaczenia jest również marka oleju, jego cena oraz poziom skuteczności ochrony silnika. Aby jednak móc wybierać oleje samochodowe w pełni świadomie, musisz dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Zamierzasz kupić olej silnikowy? Oto, co koniecznie powinieneś wiedzieć!

Podstawowe informacje o olejach samochodowych

Przeglądając oleje silnikowe w sklepie Ucando.pl, zwróć przede wszystkim uwagę na ich rodzaj, lepkość oraz tzw. klasyfikację jakościową. Marka producenta również nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ można ją – do pewnego stopnia – traktować jako swoisty wyznacznik jakości.

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o oleju samochodowym, przyjrzyj się dokładniej zamieszczonym na opakowaniu dopuszczeniom i rekomendacjom producenta. Warto sięgnąć też po bardziej szczegółowe informacje widoczne na kartach technicznych produktów. Problem jednak w tym, że karty te są zwykle dostępne wyłącznie w internecie, na stronach poszczególnych producentów. Mimo to warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania (zwykle niezbyt czasochłonne), ponieważ na kartach technicznych olejów silnikowych można znaleźć kilka naprawdę istotnych informacji.

Przeglądając oleje samochodowe w ofercie Ucando.pl masz również możliwość skorzystania ze specjalnej przeglądarki produktów, która pomoże Ci wytypować oleje najściślej spełniające wymagania Twojego samochodu.

Pamiętaj, aby przy wyborze olejów samochodowych zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Na polskim rynku pełno jest tanich podróbek niskiej jakości, które przelewane są w oryginalne opakowania. Oleje takie czasem naprawdę trudno jest rozpoznać, ponieważ miewają nawet zabezpieczenia korków identyczne z oryginalnymi. Elementem najjaskrawiej wyróżniającym podobne podróbki jest ich cena. Jeśli więc ktoś zaoferuje Ci olej silnikowy dobrej marki po niewiarygodnie niskiej cenie, zachowaj daleko posuniętą czujność i nie decyduj się zbyt pochopnie na skorzystanie z tej „wyjątkowej okazji”.

Rodzaj, lepkość i klasa jakości oleju silnikowego

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje olejów silnikowych: oleje mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Różnica pomiędzy nimi tkwi w bazie, na której zostały wyprodukowane, co z kolei przekłada się na ich właściwości. Od dłuższego czasu to oleje syntetyczne są produktami wiodącymi na rynku motoryzacyjnym i z reguły to właśnie ten typ zalecany jest przez producentów aut.

Mając ustalony rodzaju oleju samochodowego, możesz skupić się na jego lepkości. Klasa lepkości olejów silnikowych określana jest według skali SAE (Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacji). Na opakowaniu widoczna jest w postaci specyficznego kodu zawierającego dwie liczby przedzielone literą „W”, np. 10W40. Pierwsza liczba tego kodu odpowiada lepkości (gęstości) oleju silnikowego w niskich temperaturach, zaś druga lepkości oleju w temperaturach dodatnich.

Europejska klasyfikacja jakości ACEA służy z kolei określeniu jakości olejów samochodowych dla konkretnych typów silników. Tak więc oleje przeznaczone do standardowych silników benzynowych będą miały oznaczenie „A”, do silników Diesla „B”, dla niskoemisyjnych jednostek napędzanych benzyną lub olejem napędowym „C”, zaś dla wysokoprężnych silników w samochodach ciężarowych „E”.

Uwaga! Obecne wskazania ACEA mówią o tym, że każdy z dostępnych na europejskim rynku olejów samochodowych do silników standardowych musi spełniać wymogi zarówno silników benzynowych, jak i diesli (A i B).

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].