Piątek, 14 grudnia 2018

imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

RSS

Coraz mniej wiernych chodzi do kościoła. To zwykłe wygodnictwo, czy reakcja na skandale? [SONDA]

05.02.2018 19:00 | 55 komentarzy | ma.w, ż

Kiedyś, aby zająć miejsce siedzące, trzeba było przyjść do kościoła pół godziny przed mszą świętą. Dzisiaj kościelne ławy świecą pustkami podczas mszy i nabożeństw. - Kościół sam sobie jest winien sytuacji. Naziemna obsługa Panu Bogu się nie udała - mówią Jola i Piotr, gdy pytamy ich o przyczyny takiego stanu rzeczy. Czy podzielacie tę opinię?

Coraz mniej wiernych chodzi do kościoła. To zwykłe wygodnictwo, czy reakcja na skandale? [SONDA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak często chodzisz do kościoła?

Bożena Lenort

Uważam, że teraz ludzie bardziej interesują się Kościołem. W latach PRL było gorzej. Nasilenie ma związek z sytuacją polityczną. Chodzenie do kościoła to postawa patriotyczna. Do bliskości z Bogiem skłania sytuacja zagrożenia terroryzmem na świecie. Kościół jednoczy, także przeciw obcym, przeciwnym religiom związanym z terroryzmem. Niedziele bez handlu tylko pomogą Kościołowi przyciągnąć ludzi do wiary. Każdy powinien odpocząć, niedziela musi być dla ludzi. Już Solidarność wywalczyła ludziom wolne soboty i niedziele, a to zostało im ostatnio zabrane.

Jola i Piotr

My akurat chodzimy na msze rzadziej niż kiedyś. Ogólnie liczba ludzi w kościołach według naszej obserwacji spada. Jest trochę podobnie jak w Niemczech. Kiedyś kiedy się tam wyjeżdżało, to pusty kościół w niedzielę szokował. U nas powoli idzie to w tym kierunku. Kościołowi nie służą te wszystkie afery z księżmi, w dodatku zamiatane pod dywan. Ma to znaczenie dla ludzi. Czy niedziele bez handlu skłonią ich do pójścia na msze? Raczej nie. Tu nie pomoże nic z zewnątrz, bo kościół sam sobie jest winien sytuacji. Słyszałam taką opinię, że „naziemna obsługa Panu Bogu się nie udała”. To jest odpowiedź na pytanie.

Powyższe wypowiedzi to tylko fragment obszernego raportu o religijności mieszkańców powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, który ukaże się w kolejnym wydaniu "Nowin Raciborskich" oraz "Nowin Wodzisławskich" (w sprzedaży od 6 lutego).