Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trend w Biznesie. Nauka Polskiego dla obcokrajowców w Polsce

Język polski dla obcokrajowca przebywającego w naszym kraju wydaje się być bardzo skomplikowany. Język polski jest niezwykle trudny dla obcokrajowców przybywających krajów bardzo odmiennych językowo. O wiele łatwiej będzie się go nauczyć cudzoziemcowi przebywającemu z krajów słowiańskich. Osoby z takich krajów jak Rosja, Czechy, Słowacja nie będą miały większych problemów z przyswojeniem sobie języka polskiego. Natomiast dla Skandynawów nauka naszego ojczystego języka może być dość trudna. Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, jest to część rodziny języków indoeuropejskich. Według szacunków język polski jest językiem ojczystym dla około 44 milionów ludzi na całym świecie. Jest również jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Na świecie języka polskiego uczy się około dziesięciu tysięcy osób. W Polsce uczą się go obcokrajowcy przebywający w naszym kraju, jedną z bardziej popularnych form nauki są korepetycje tradycyjne oraz online.

Trend w Biznesie. Nauka Polskiego dla obcokrajowców w Polsce

Nisza w branży czy chwilowy trend w biznesie?

Case study platformy Preply, która umożliwia korepetycje z polskiego na dwa sposoby. Pierwszym z nich są korepetycje tradycyjne, podczas których uczeń spotyka się z nauczycielem w dogodnym miejscu i czasie. Druga możliwość to korepetycje online. Nauczyciel i uczeń nawiązują ze sobą kontakt poprzez stronę preply.com, a następnie umawiają się na zajęcia poprzez komunikator Skype. Jest to popularny, darmowy komunikator, dzięki któremu można odnieść wrażenie, że ze swoim nauczycielem siedzi się twarzą w twarz. Jest to bardzo wygodna forma nauki, dzięki której oszczędza się czas, którego nie trzeba już tracić na dojazdy. Niewątpliwą zaletą tego typu nauki jest także większy wybór nauczycieli i native speakerów z całej Polski, nie trzeba już ograniczać się do lokalnego rynku korepetycji. Tego typu rozwiązania niosą za sobą również większy wybór pod względem ceny za lekcję z korepetytorem.

W ostatnim czasie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie nauką języka polskiego wśród obcokrajowców. Bardzo dużą grupę uczących się naszego języka stanowią studenci. Są oni zazwyczaj bardzo zmotywowani do tego, aby w szybkim czasie opanować podstawy języka polskiego. Dal wielu z nich, szczególnie, jeśli nie znają innego języka słowiańskiego, język polski jest bardzo egzotyczny i trudny do nauki. Nauka języka polskiego dla obcokrajowca może być dość sporym wyzwaniem, język polski zaliczany jest do najtrudniejszych języków świata. Duże zainteresowanie nauką języka polskiego jest także wśród pracowników firm zagranicznych, ambasad i innych instytucji. Jest to bardzo często wymóg powiązany z obowiązkami zawodowymi. Wielu obcokrajowców przybywających do Polski podejmuje naukę języka polskiego z potrzeby osobistej. Pomimo początkowych trudności z nauką języka polskiego wielu uczących się odnosi sukcesy i po pewnym czasie coraz sprawniej posługuje się językiem polskim. Dla obcokrajowców dużym wyzwaniem jest polska fonetyka.

Dlaczego obcokrajowcy uczą się języka polskiego

Można by przypuszczać, że znajomość języka angielskiego przez obcokrajowca wystarczy, aby się porozumieć przebywając w Polsce. Tak, nie jest, pierwsze problemy językowe pojawiają się zazwyczaj w momencie, kiedy trzeba coś załatwić w polskim urzędzie, a szczególnie, jeśli rząd ten znajduje się w mniejszej miejscowości. Kolejną z przyczyną, dla której obcokrajowcy uczą się języka polskiego są polskie korzenie i chęć poznania język swoich przodków. Poznanie języka polskiego to także możliwość poznania bogatej polskiej kultury, oraz historii. Znajomość kilku języków jest bardzo ceniona przez pracodawców, dlaczego więc tym drugim, czy trzecim językiem nie miałby by być język polski. Zobaczcie program TVN o tym jak obcokrajowcy uczą się Polskiego.

Najlepsze efekty daje samodzielna nauka języka polskiego. Dzieje się tak, dlatego ponieważ czas wykorzystywany na naukę jest wtedy najbardziej efektywnie wykorzystywany. Bardzo duże znaczenie ma także motywacja i systematyczność, oraz odpowiednie wsparcie ze strony nauczyciela. Ogromną rolę odgrywa regularna nauka, nauka języka polskiego od czasu do czasu nawet przy zaangażowaniu dużej ilości czasu nie będzie tak efektywna jak ta odbywana codziennie nawet w niewielkim zakresie czasowym. Nauka powinna być kojarzona z przyjemnością, korepetycje online to wygodny i przyjemny sposób na naukę. Dlatego tak wielu obcokrajowców wybiera ten sposób nauki języka polskiego.

Naukę języka polskiego można podzielić na kilka faz:

  1. Pierwszą z nich jest faza obserwacji, jest to osłuchanie się z językiem, poznanie jego brzmienia, poprzez osobisty z nim kontakt.
  2. Druga faza to komunikacja, podczas, której można zacząć próbować budować pierwsze zdania i komunikować się z najbliższym otoczeniem. To moment, w którym obcokrajowiec po raz pierwszy samodzielnie zapyta się w języku polskim o to jak dojechać na drugi koniec miasta. Fazy te mogą trwać bardzo różnie, zależy to od indywidualnych predyspozycji, osobistego zaangażowania w naukę języka.
  3. Trzecia faza to nauka czytania, oraz pisania. Przychodzi to z większą łatwością, jeśli zna się już podstawy komunikowania się. Ostatnia faza jest nauka gramatyki, do opanowania, której bardzo przydaje się pomoc z zewnątrz, mogą to być na przykład korepetycje online.

Obcokrajowcy, którzy chcą nauczyć się języka polskiego mogą szukać materiałów do nauki języka w sieci internetowej. Jest ich tam całkiem sporo, jednak warto podpytać swojego nauczyciela, jakie materiały do nauki języka polskiego poleca. Nauczyciele udzielający lekcji poprzez platformę Preply są doświadczeni, dla wielu z nich uczenie innych to pasja i przyjemność z dzielenia się swoją wiedzą.

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Yana (46.211. * .240) 17.05.2022 17:26

Uczyłam się polskiego online w Centrum Certyfikacji Języka Polskiego Inozemna Mowa. I to była olbrzymia przyjemność!

~Tetyana (46.211. * .158) 12.04.2022 14:56

Nauczyłam się języka polskiego do poziomu B2 w Centrum Inozemna Mowa. Naprawdę Centrum profesjonalnie uczy polskiego.