Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Instalacja elektryczna w domu – o czym warto pamiętać

Budowa własnego domu to dla wielu osób jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Wszystko w nowym domu było prawidłowo zaprojektowane i starannie wykonane, aby dobrze się w nim mieszkało i by nie trzeba było już w pierwszych tygodniach po przeprowadzce zmagać się z usterkami. Instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych elementów nowego domu – od jej właściwego funkcjonowania zależy nie tylko nasz komfort, ale również bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać na etapie zakładania instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu – o czym warto pamiętać

Projekt instalacji

Instalacja powinna być zaprojektowana i wykonana przez profesjonalnego elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia. Planując układ przewodów elektrycznych oraz gniazdek czy źródeł światła, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort, ale również ekonomiczne rozwiązania, które pozwolą nam racjonalnie korzystać z prądu. Oprócz instalacji wewnątrz domu, trzeba uwzględnić również okablowanie garażu, bramy wjazdowej oraz ewentualnie tarasu. Wykonując instalację, najlepiej ściśle trzymać się projektu. Jeżeli zaś wprowadzamy jakiekolwiek zmiany na etapie zakładania instalacji, należy również nanieść je na plan lub po prostu sfotografować całą instalację przed otynkowaniem, aby nie uszkodzić przewodów podczas prac wykończeniowych lub przyszłych remontów domu.

Rozmieszczenie gniazdek i źródeł światła

Ilość oraz rozmieszczenie źródeł prądu i światła powinno być dostosowane do charakteru pomieszczeń oraz planowanego ustawienia mebli czy sprzętów AGD i RTV. W kuchni gniazdka powinny znajdować się nad blatami, a także w tych miejscach, gdzie zamierzamy postawić lodówkę, zmywarkę, kuchenkę czy piekarnik. W łazience warto zachować odpowiednią odległość gniazdek od urządzeń sanitarnych, np. wanny czy umywalki. Poza tym trzeba pamiętać o bryzgoszczelnych włącznikach i gniazdkach. Więcej gniazdek warto umieścić w salonie oraz w pokojach – najlepiej przy każdym kącie (w odległości ok. 50-100 cm od krawędzi ściany), z uwzględnieniem tego, gdzie zamierzamy postawić np. telewizor czy komputer stacjonarny. W korytarzu nie warto montować zbyt wielu gniazdek – 1 powinno wystarczyć (max. 2). Warto za to zastosować włączniki krzyżowe, które umożliwiają zapalanie lub gaszenie światła po obu stronach dłuższego korytarza lub schodów. Ważne jest również rozplanowanie źródeł światła. W każdym pomieszczeniu, oprócz głównego żyrandola dobrze jest umieścić również oświetlenie punktowe, które pozwoli skuteczniej oszczędzać prąd.

Ile obwodów?

Każda instalacja elektryczna składa się z kilku obwodów. Jeden obwód może łączyć w sobie maksymalnie 20 źródeł światła lub 10 gniazdek elektrycznych. Jak podkreśla ekspert firmy www.twoielektrycy.pl, na każdym poziomie domu (piwnica, parter, piętro) powinny znajdować się co najmniej 2 obwody. Poza tym każdy ze sprzętów o dużej mocy, jak np. pralka czy lodówka, powinien być podłączony do innego obwodu. Dzięki temu unikniemy problemów w przypadku awarii któregoś sprzętu lub obwodu.

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Małża (185.186. * .97) 11.08.2020 19:22

Nie robic po swojemu i samemu. Zatrudnić elektryka. W Poznaniu i okolicy polecam firmę Intelectro. Tylko fachowcy powinni robić instalację. Bo to grozi pożarem i innymi nieszczęściami

~Invisible79 (77.112. * .208) 28.11.2017 21:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu