Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Instalacja elektryczna w domu – o czym warto pamiętać

27.03.2017 12:54 | 2 komentarze | (s)

Budowa własnego domu to dla wielu osób jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Wszystko w nowym domu było prawidłowo zaprojektowane i starannie wykonane, aby dobrze się w nim mieszkało i by nie trzeba było już w pierwszych tygodniach po przeprowadzce zmagać się z usterkami. Instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych elementów nowego domu – od jej właściwego funkcjonowania zależy nie tylko nasz komfort, ale również bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać na etapie zakładania instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu – o czym warto pamiętać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt instalacji

Instalacja powinna być zaprojektowana i wykonana przez profesjonalnego elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia. Planując układ przewodów elektrycznych oraz gniazdek czy źródeł światła, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort, ale również ekonomiczne rozwiązania, które pozwolą nam racjonalnie korzystać z prądu. Oprócz instalacji wewnątrz domu, trzeba uwzględnić również okablowanie garażu, bramy wjazdowej oraz ewentualnie tarasu. Wykonując instalację, najlepiej ściśle trzymać się projektu. Jeżeli zaś wprowadzamy jakiekolwiek zmiany na etapie zakładania instalacji, należy również nanieść je na plan lub po prostu sfotografować całą instalację przed otynkowaniem, aby nie uszkodzić przewodów podczas prac wykończeniowych lub przyszłych remontów domu.

Rozmieszczenie gniazdek i źródeł światła

Ilość oraz rozmieszczenie źródeł prądu i światła powinno być dostosowane do charakteru pomieszczeń oraz planowanego ustawienia mebli czy sprzętów AGD i RTV. W kuchni gniazdka powinny znajdować się nad blatami, a także w tych miejscach, gdzie zamierzamy postawić lodówkę, zmywarkę, kuchenkę czy piekarnik. W łazience warto zachować odpowiednią odległość gniazdek od urządzeń sanitarnych, np. wanny czy umywalki. Poza tym trzeba pamiętać o bryzgoszczelnych włącznikach i gniazdkach. Więcej gniazdek warto umieścić w salonie oraz w pokojach – najlepiej przy każdym kącie (w odległości ok. 50-100 cm od krawędzi ściany), z uwzględnieniem tego, gdzie zamierzamy postawić np. telewizor czy komputer stacjonarny. W korytarzu nie warto montować zbyt wielu gniazdek – 1 powinno wystarczyć (max. 2). Warto za to zastosować włączniki krzyżowe, które umożliwiają zapalanie lub gaszenie światła po obu stronach dłuższego korytarza lub schodów. Ważne jest również rozplanowanie źródeł światła. W każdym pomieszczeniu, oprócz głównego żyrandola dobrze jest umieścić również oświetlenie punktowe, które pozwoli skuteczniej oszczędzać prąd.

Ile obwodów?

Każda instalacja elektryczna składa się z kilku obwodów. Jeden obwód może łączyć w sobie maksymalnie 20 źródeł światła lub 10 gniazdek elektrycznych. Jak podkreśla ekspert firmy www.twoielektrycy.pl, na każdym poziomie domu (piwnica, parter, piętro) powinny znajdować się co najmniej 2 obwody. Poza tym każdy ze sprzętów o dużej mocy, jak np. pralka czy lodówka, powinien być podłączony do innego obwodu. Dzięki temu unikniemy problemów w przypadku awarii któregoś sprzętu lub obwodu.

Materiał zewnętrzny